• dRaGaO !
    Kayitli Üye

• Olayı tam anlatmayacağım.
      Sadece fikirlerinizi almak istiyorum.
      Kim haklı? II.Bayezid mi Cem Sultan mı nedenleriyle açıklayınız.
      Bence Cem Sultan haklıdır.II.Bayezid yüzünden yükselme içinde Duraklama yaşanmıştır.Daha var aslında...

Sizin görüşleriniz neler?
  • Reklam
  •  
  • KalkVeSavas
    Kayitli Üye

•  (08 Nisan 2005 Cuma, 22:46)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Cem sultan hayırlı bir iş yapsaydı,'cem sultan' olayı diye anılmazdı..demekki kötü bişey yapmış ki ismiyle bir olay anılıyor..cem sultan haksızdır.

Bu tür tarihle ilgili şeyleri duyunca kusasım gelir,okuldaki tarih sınavlarını hatırlıyorum.bıybıy çalışırdım.
  • iN-T-CoMe
    Kayitli Üye

•  (08 Nisan 2005 Cuma, 23:00)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • II. Bayazıt haklıdır tabii ki . Araştırırsan göreceksin ki Cem Sultan devletin başını çok ağrıtmıştır. Her daim ' Devletimüzün İyilüğünü İsterüz ' demiş ama devletin iyiliği için tahtan vazgeçmemiş , Anadolu da isyan çıkarmaya çalışmış , Diğer Türk Devletleriyle bir olmuş daha sonra Ecnebi devletlerle birlik olmuştur . Bizans la dansederken de ayağı kayıp ölmüştür .
  • Joetri
    Kayitli Üye

•  (08 Nisan 2005 Cuma, 23:53)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Geçen seneki Sosyal ders konusularından Cem Sultan'ın çok iyi bi adam olmadığını hatırlıyorum
  • Mr_AsLaN
    Kayitli Üye

Takımı: Galatasaray AŞ
      •  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 01:06)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Cem Sultan kim ?

•  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 11:40)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Yıldırım bayezid iyi bir padişahtı osmanlı devletini iyi yönetmişti bence suçlu cem sultandır çünkü karışıklık çıkardı gözü tahttaydı ve en sonunda onun yüzünden bozulduk
  • dieforyouGS
    Kayitli Üye

•  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 14:31)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • ama en baştaki padişah olma olayında cem sultan hakkını korudu,yani bu gayet doğal birşey ama sonraki olaylarda tamamen haksız devletin iç olaylarını dışarı taşırdı
  • Overkill
    Kayitli Üye

Takımı: Beşiktaş JK
      •  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 21:36)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Olayı biraz araştıranlar Cem Sultan'ın haklı olduğunu ve hatta II. Bayezid tarafından hayatının cehheneme çevrdildiğini görürler. Birçok tarihçinin kabul ettiği gerçek şudur ki;

Fatih Sultan Mehmet kendisinden sonra tahta geçmesi için Cem Sultan'ı uygun görmüştür ve asıl sevdiği oğluda odur. Cem Sultan'ı eğitim için Konya'ya gönderir. Fatih öldüğünde bunu haber vermesi için Cem Sultan'a gönderilen haberci öldürülür. Bunda II.Beyazid'in fazla zeki olmamasından ve kullanılabilir olmasından yararlanmak isteyen sarayın önde gelenlerinin payı olduğu düşünülüyor. Zaten bu kişilerde Bayezid'i desteklemiştir. Cem Sultan yandaşlarından başka bir haberci Konya'ya giderek olayı haber verir fakat çok geçtir, Bayezid tahta geçer. Bunu öğrenen Cem Sultan Bursa'ya gider ve hükümdarlığını ilan eder. Bayezid ile arasında savaşlar olur. Güçlü Osmanlı ordusuna dayanamayan Cem Sultan rodosa sığınır. Oradan Papalık onu eline alır ve Papa ile arasında şu meşhur diyalog geçer;

Papa: Hıristiyanlığı kabul etmen karşılığı sana Osmanlı tahtını vaadediyorum.
      Cem Sultan: Bin milket-i osman olsa dinimden geçmem
      Papa: Öyleyse burada köpek gibi sürün
      Cem Sultan: Osmanlı'dan size bir köpekten başka ne gelmesini beklerdiniz.

Sonuçta Cem Sultan zindana atılır ve Bayezid papalığa onu orada tutması için her ay para gönderir. Orada bir prens ile tanışır. Prens oradan kurtulup yönetimi ele geçirince Cem Sultan'a özgürlük verir. Bu arada Cem Sultan bir prenses ile aşk yaşar. Neyse Cem Sultan 25 Şubat 1495 vefat eder.

Cem Sultan enelektüel ve kültür sahibi biri olmasının yanında başa gelse Osmanlı'ya ve dolayısıyla belki bize büyük katkı sağlayacaktı. II. Bayezid ise elle tutulur bir başarının olmamasının yanı sıra başa geldiğinde babasının yaptırdığı resim ve gravürleri kapattıracak kadar bağnaz bir insandır..
  • Reklam
  • dRaGaO !
    Kayitli Üye

•  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 21:40)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Alıntı:
      Orjinal Mesajı Yazan: Overkill
      Olayı biraz araştıranlar Cem Sultan'ın haklı olduğunu ve hatta II. Bayezid tarafından hayatının cehheneme çevrdildiğini görürler. Birçok tarihçinin kabul ettiği gerçek şudur ki;

Fatih Sultan Mehmet kendisinden sonra tahta geçmesi için Cem Sultan'ı uygun görmüştür ve asıl sevdiği oğluda odur. Cem Sultan'ı eğitim için Konya'ya gönderir. Fatih öldüğünde bunu haber vermesi için Cem Sultan'a gönderilen haberci öldürülür. Bunda II.Beyazid'in fazla zeki olmamasından ve kullanılabilir olmasından yararlanmak isteyen sarayın önde gelenlerinin payı olduğu düşünülüyor. Zaten bu kişilerde Bayezid'i desteklemiştir. Cem Sultan yandaşlarından başka bir haberci Konya'ya giderek olayı haber verir fakat çok geçtir, Bayezid tahta geçer. Bunu öğrenen Cem Sultan Bursa'ya gider ve hükümdarlığını ilan eder. Bayezid ile arasında savaşlar olur. Güçlü Osmanlı ordusuna dayanamayan Cem Sultan rodosa sığınır. Oradan Papalık onu eline alır ve Papa ile arasında şu meşhur diyalog geçer;

Papa: Hıristiyanlığı kabul etmen karşılığı sana Osmanlı tahtını vaadediyorum.
      Cem Sultan: Bin milket-i osman olsa dinimden geçmem
      Papa: Öyleyse burada köpek gibi sürün
      Cem Sultan: Osmanlı'dan size bir köpekten başka ne gelmesini beklerdiniz.

Sonuçta Cem Sultan zindana atılır ve Bayezid papalığa onu orada tutması için her ay para gönderir. Orada bir prens ile tanışır. Prens oradan kurtulup yönetimi ele geçirince Cem Sultan'a özgürlük verir. Bu arada Cem Sultan bir prenses ile aşk yaşar. Neyse Cem Sultan 25 Şubat 1495 vefat eder.

Cem Sultan enelektüel ve kültür sahibi biri olmasının yanında başa gelse Osmanlı'ya ve dolayısıyla belki bize büyük katkı sağlayacaktı. II. Bayezid ise elle tutulur bir başarının olmamasının yanı sıra başa geldiğinde babasının yaptırdığı resim ve gravürleri kapattıracak kadar bağnaz bir insandır..

İşte budur.Ayrıca açıklamaların için çok saold dostum.. :applause:
  • hellraiser
    Kayitli Üye

•  (09 Nisan 2005 Cumartesi, 21:59)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Overkill güzel yazmışsın bu arada bu olayla ilgili kitap var Cem Sultan diye okuyacağım ben yakında sizede öneriyorum...

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2014 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

• Barındırma: 
  • hosting
  • Basın Sponsoru: 
  • level.com.tr