• asasasasasasas
    Kayitli Üye

• 23.08.2005-Hürriyet

Irak'ın resmi dili Arapça ve Kürtçe
      Bağdat

Irak anayasa taslağı ana hatlarıyla şöyle:

“(...) Irak rejimi; cumhuriyetçi, federal, demokratik ve çoğulcu bir rejimdir.
      Federal Irak devleti; başkent, bölgeler ve adem-i merkeziyetçi vilayetlerden oluşur.
      İki veya birkaç bölge, referandum sonucunda birleşebilir.
      Bölgesel hükümetler, federal yetkililere verilen yetkiler hariç, yasama, yargı ve yürütme güçlerini kullanma hakkına sahiptir.
      Bölgesel yasama erki, bölge halkının seçtiği tek meclisten oluşur.
      Federal mecliste yasama dönemi 4 yıldır. Meclisteki sandalyelerin en az dörtte biri kadınlara ayrılmıştır.
      Devlet başkanı, doğuştan Iraklı olmalı, kendileri de Iraklı olan anne babadan doğmalı, 40 yaşını doldurmalıdır.
      Meclis üyeleri, devlet başkanını kendi aralarından üçte iki çoğunlukla dört yıllığına seçer. Din: İsteyen istediği dine intisap edebilir, herkes inancının gereklerini yerine getirmekte serbesttir.
      İslam; devletin dinidir, yasamanın esas kaynağıdır.
      Demokratik kurallara aykırı kanun çıkarılamaz.
      Dil: Arapça ve Kürtçe resmi dillerdir.
      Petrol ve gaz, Irak halkının malıdır. Federal hükümet, petrol ve doğalgazı, bölge ve vilayetlerle işbirliği halinde yönetir. Petrol ve doğalgaz gelirleri, nüfus dağılımına göre adil şekilde dağıtılır.(...)”

(aa)
  • Reklam
  •  
  • SuperBamm
    Kayitli Üye

•  (24 Ağustos 2005 Çarşamba, 03:05)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • kürtlerin de çok olduğunu söyleyelim. bu arada her kürt terörist deildir. kürtleri savunmuyorum da başlık bana iğneleyici geldi. onun için söledim.. o doğu ve güneydoğuyu isteyen pkk şerefsizleri ayrıdır normal kürtler ayrıdır.

Takımı: Beşiktaş JK
      •  (30 Ağustos 2005 Salı, 21:32)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Alıntı:
      Orjinal Mesajı Yazan: SuperBamm
      kürtlerin de çok olduğunu söyleyelim. bu arada her kürt terörist deildir. kürtleri savunmuyorum da başlık bana iğneleyici geldi. onun için söledim.. o doğu ve güneydoğuyu isteyen pkk şerefsizleri ayrıdır normal kürtler ayrıdır.

evet her kürt terorist değildir
  • koraykosker
    Kayitli Üye

•  (30 Ağustos 2005 Salı, 23:13)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • DEVLETİ OLMAYANIN DİLİ OLAMAZ. EVET HER KÜRT TERÖRİST DEĞİLDİR BELKİ AMA; ONU BU VATANDA YAŞAYIP ASKERDEN KAÇMADAN ÖNCE YADA 50000 ŞEHİDİMİ VERMEDEN ÖNCE DÜŞÜNECEKLERDİ BİRAZ GEÇ KALDILAR BENCE
  • koraykosker
    Kayitli Üye

•  (30 Ağustos 2005 Salı, 23:15)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • VE ATATÜRKÜMÜZÜN DE ÖLMEDEN ÖNCE MUSUL VE KERKÜĞÜ T.C SINIRLARINA KATTIĞINI HERKES BİLİYORDUR. ORDAKİ TÜRKLERE DE İŞKENCE YAPMADAN ÖNCE DÜŞÜNECEKLERDİ
  • ajan54
    Kayitli Üye

•  (31 Ağustos 2005 Çarşamba, 02:15)
      • Alıntı Yaparak Cevapla 
    • Ne yaparlarsa yapsınlar bir devlet kuramazlar sonuç olarak bu yüzden isterdikleri gibi kendi dillerini kullansınlar orası bizim kontrolümüzde değil karışamayız ama aynı şeyleri ülkemizde yapmalarına izin vermeyiz

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2014 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

• Barındırma: 
  • hosting
  • Basın Sponsoru: 
  • level.com.tr