• YuRY
  Kayitli Üye
  Kayıt: 24-02-2007
  Yaş: 28
  Mesajlar: 870
  Takımı: MKE Ankaragücü
  • Ankara şehri, Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentidir. İç Anadolu Bölgesi'nde, yeni kurulmuş cumhuriyetin yeni hükümetine ev sahipliği yapma görevine cumhuriyetin kurucusu Atatürk tarafından layık görülmüştür.

   Türkiye'nin en kalabalık ve KİT ler sayesindeki üretim kapasitesiyle en zengin (42 milyar dolar yıllık gelir) ikinci şehri olan Ankara'nın rakımı 950-1050 metredir. Ankara'da genel olarak yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve kar yağışlı kurak bir karasal iklim tipi görülmektedir. Yağmur genellikle ilkbaharda ve sonbaharda yağar. Kent, keçisi, kedisi ve armudu ile meşhurdur.

   Tarihi [değiştir]Ankara, yazılı tarih boyunca iki kez başkent olmuştur; ilki Galatlar dönemi ve ikincisi de Türkiye Cumhuriyeti'dir.

   Ankara ve çevresinin tarihi Bronz Devri'ndeki Hatti Uygarlığına kadar gider. M.Ö. 2000 yıllarında Hititler bölgenin hakimi durumuna gelmiş ve onları sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler izlemiştir. M.Ö. 3. yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara'yı başkent yapmıştır. Galatlar Ankara'yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır.

   Şehrin Roma İmparatorluğu zamanındaki adı "Ankyra"dır. Hitit döneminin küçük bir şehri olduğu bilinmekle birlikte, bu yörede bu döneme ait herhangi bir eser bulunmamıştır. Frig çağından sonra şehir sırasıyla Pers, Büyük İskender, Galat dönemlerini yaşamıştır. M.Ö. 25 yılında İmparator Augustus şehri Galatia krallığıyla beraber Roma imparatorluğuna bağlamıştır. Ankara ayrıca o dönemlerde denizcilikte kullanılan çapalarının yapıldığı bir yerdi.

   7. ve 8. yüzyıllarda İslamiyetin doğuşuyla birlikte şehir Pers ve Arap akımlarına maruz kalmıştır. 871-893 tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127'de şehir kesin olarak Türk Ahiler hakimiyetine girer ve adı Ankyra adının Türkler'ce bozuk söylenişi ile "Engürü" "Engüriye" olur. 1402'de Yıldırım Bayezid ve Timurlenk arasındaki Ankara Savaşında şehir kısa bir süre Moğol hakimiyetinde kalır. Ancak 1414'de kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girer.

   TBMM'de yeni Türk Devleti'nin başkentinin neresi olacağı konusu tartışılmaya başlanır. İsmet Paşa'nın TBMM'ye sunduğu Ankara'nın Başkent olması yolundaki yasa teklifi kabul edilir ve 13 Ekim 1923 günü Ankara, Türk Devleti'nin başkenti olur. İsmet Paşa'nın Ankara'nın başkent olması yönündeki yasa teklifinde;

   Ankara'nın askeri ve siyasi yönden güvenli bir ortamda olması
   Ankara'nın ulaşım yolları üzerinde bulunması
   Ulusal Mücadele Dönemi'nde önemli bir rol üstlenmiş olması
   gibi gerekçeler belirtilmiştir.O günlerde Avrupa'dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara'nın temelleri atılır.

   Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk inşa ettiği fabrika olma unvanını taşıyan Maltepe Havagazı Fabrikası, 2006 yılında İ. Melih Gökçek (Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanı) tarafından yıkılmıştır


   Coğrafya ve iklim [değiştir]Ankara, doğuda Kırşehir ve Kırıkkale; batıda Eskişehir; kuzeyde Çankırı; kuzeybatıda Bolu ve güneyde Konya ve Aksaray illeri ile çevrilidir.

   Ankara, Orta Anadolu'nun kuzeybatısında bulunan Kızılırmak ve Sakarya nehirlerinin kollarının oluşturduğu ovalarla kaplı bir bölgedir. Bu bölgede orman alanları ile step ve bozkır alanlarını bir arada görmek mümkündür.

   Akarsu boylarında sıralar halinde görülen iğde, söğüt ve kavak ağaçları step içerisinde yer alır. Ankara çevresinde plato üzerinde yükselen münferit dağlar ile kuzeydeki dağlık sahada ise yağışlardaki artış yüzünden orman örtüsü kendini belli etmeye başlar.

   Güneyde İç Anadolu ikliminin bariz özellikleri olan step iklimi, kuzeyde ise Karadeniz ikliminin ılıman ve yağışlı halleri görülebilir. Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede kış sıcaklıkları düşük, yaz ise sıcak geçer.

   Belediye [değiştir]Ankara büyükşehir belediye sınırları içerisinde yıllara göre yeşil alan bilgisi:

   1994 yılında kişi başına 2.06m2
   2006 yılında kişi başına 12.16m2
   (Kaynak: Büyükşehir Ankara (bülten) yıl:3, sayı:125, sayfa: 8)


   Kültür Sanat [değiştir]
   Tarihi Turistik Yerler [değiştir]Anadolu Medeniyetleri Müzesi
   Anıtkabir
   Ankara Kalesi
   Atakule
   Atatürk Orman Çiftliği
   Ankara Etnografya Müzesi
   Kocatepe Camii
   Hacı Bayram Câmii

   Müzeler [değiştir]Alagöz Karargah Müzesi
   Anadolu Medeniyetleri Müzesi
   Ankara Etnografya Müzesi
   Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi
   Ankara Roma Hamamı
   Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi
   Anıtkabir
   Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
   Cumhuriyet Müzesi (II TBMM Binası)
   Çengelhan Rahmi Koç Müzesi
   Gordion Müzesi
   Mehmet Akif Ersoy Müze Evi
   ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi
   Pembe Köşk
   Ankara A.O.Ç.Atatürk Evi Müzesi
   Ankara Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi
   Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
   Ankara Eğit-Der Eğitim Müzesi
   Ankara G.Ü.Mesleki Eğitim Fakültesi Müzesi
   Ankara PTT Müzesi
   Ankara Meteoroloji Müzesi
   Ankara Ülker Zaim Müzesi
   Ankara Ziraat Bankası Müzesi
   Ankara 75.Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi
   Ankara Şerife Uludağ Kız Olgunlaşma Enstitüsü 100.Yıl Müzesi
   Çankaya Köşkü (Çankaya Atatürk Müzesi)
   Ankara TCDD Açıkhava Buharlı Lokomotif Müzesi
   Ankara Telekomünikasyon Müzesi
   Ankara TRT Müzesi
   Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
   Ankara Hava Müzesi
   Şefik Bursalı Müze Evi
   TCMB Para Müzesi
   Ankara MTA Tabiat Tarihi Müzesi

   Sinemalar [değiştir]Akün Sineması
   Büyülü Fener (Bahçelievler)
   Büyülü Fener (Kızılay)

   Tiyatrolar [değiştir]Ankara Sanat Tiyatrosu

   Eğitim [değiştir]


   Ankara'daki Üniversiteler
   Ankara Üniversitesi • Atılım Üniversitesi • Başkent Üniversitesi • Bilkent Üniversitesi • Çankaya Üniversitesi • Gazi Üniversitesi • Hacettepe Üniversitesi • Orta Doğu Teknik Üniversitesi • TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi• Ufuk Üniversitesi


   Spor [değiştir]Ankara'nın 3 futbol takımı Turkcell Süper Ligi'nde, 2 futbol takımı 2.Lig A Kategorisi'nde 2 futbol takımı da 2.Lig B Kategorisi'nde, 3 futbol takımı da 3.Lig'de mücadele etmektedir. Ankaragücü, Ankaraspor ve Gençlerbirliği Süper Lig'de, Türk Telekomspor ve Gençlerbirliği OFTAŞ Türk Telekom Lig A'da, Keçiörengücü ve Etimesgut Şekerspor İddaa Lig B'de, Tarım Kredispor, Ankara Demirspor ve Bağlum Belediyespor ise 3.Lig'de mücadele etmektedir.
   TBL'de de Türk Telekomspor ve Ted Kolejliler takımlarıyla temsil edilen başkent TBBL'de Çankaya Üniversitesi takımıyla temsil edilmektedir.
   Kaykay sporunun da Türkiyede en çok yapıldığı illerin başında Ankara gelir.Şehirde 1980 lerin ikinci yarısında başlamak üzere yaklaşık 4 ayrı nesil bu sporla uğraşmış;halihazırda dördüncü nesil bu konuda faaliyetlerini sürdürmektedir.


   ________________________
   TurQuality FIFA Player

   EASO(P.Online)nickname: TrKorsan06
 • Reklam
 •  
 • YuRY
  Kayitli Üye
  Kayıt: 24-02-2007
  Yaş: 28
  Mesajlar: 870
  Takımı: MKE Ankaragücü
  • ANKARA TARİHİ VE COĞRAFİ DURUMU

   TARİHİ DURUMU

   Ankara'nın kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan araştırmalar, bölgedeki yerleşmelerin insanlık tarihi kadar eski olduğunu, bölgenin birçok medeniyete beşiklik ettiğini ortaya koymaktadır. Belgelere dayanmamakla birlikte ilk adının Galatlar tarafından 'Ankyra (Ancyra)' olarak verildiği ve zamanımıza kadar 'Angora', 'Engürü' ve 'Ankara' şeklinde değişime uğradığı tahmin edilmektedir.

   Tarihi, Hitit devrine kadar takip edilebilen Ankara; daha sonra sırasıyla Frigyalılar, Kimmerler, Persler, Lidyalılar, Makedonyalılar, Galatlar, Romalılar ve Selçukluların hakimiyetinde kalmıştır. 1354 yılında Orhan Gazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından Osmanlı topraklarına katılan Ankara; 1902 yılında 5 sancak, 21 kazayı kapsamakta iken 1924 tarihli Teşkilat-ı Esasiye Kanunu ile sancaklar kaldırılmış, Ankara'ya bağlı olan Kayseri, Yozgat, Kırşehir ve Çorum Sancaklarına da 'İl' statüsü verilmiştir.

   Temsil Kurulu'nun çalışmalarını yürütmek için karargâh olarak seçtiği Ankara'da 27 Aralık 1919'da büyük bir coşkuyla karşılanan Mustafa Kemal, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini de burada atmıştır. 23 Nisan 1920'de kurulan TBMM Hükümetinin idare merkezi ilan edilen Ankara, 13 Ekim 1923'de çıkarılan bir kanunla da Türkiye'nin Başkenti olmuştur.

   Başkent olduktan sonra hızlı bir şekilde sosyal, ekonomik, siyasal, askeri ve kültürel gelişime sahne olan Ankara; bugün, tüm sektörler itibarıyla kalkınmış, ülkemizin ikinci büyük metropolü haline gelmiştir.

   COĞRAFİ DURUMU

   İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında, 39 o 57' kuzey enlemi ve 32 o 53' doğu boylamı arasında bulunan Ankara'nın doğusunda Kırşehir ve Kırıkkale, batısında Bilecik-Eskişehir, kuzeyinde Çankırı, kuzeybatısında Bolu, güneyinde Konya ve Aksaray illeri yer almaktadır. Göller dışında 24.521 km²'lik yüzölçümü ile Türkiye yüzölçümü içerisinde % 3,19'luk bir paya sahiptir. Rakımı, ortalama 830-890 metre dolayındadır.

   Ovalık bir alanda kurulan İlin yüzölçümünün; yaklaşık % 50'sini tarım alanları, % 28'ini ormanlık ve fundalık alanlar, %.12'sini çayır ve meralar, % 10'unu tarım dışı araziler teşkil etmektedir.

   Dağlık ve ormanlık Kuzey Anadolu ile kurak Konya Ovası arasında yer alan Ankara, Kızılırmak ve Sakarya Nehri ve havzaları ile çevrilmiş olup, kuzey ve kuzeybatısındaki dağlar yer yer ormanlık alanlarla kaplıdır.

   İlin, en yüksek noktasını 2.015 m. yüksekliğindeki Işık Dağı, en geniş ovasını 3.789 km²'lik yüzölçümü ile Polatlı Ovası, en büyük gölünü yaklaşık 490 km²'lik yüzölçümü (İl içi) ile Tuz Gölü, en uzun akarsuyunu yaklaşık 151 km.lik (İl içi) uzunluğu ile Sakarya Nehri, en büyük barajını 83,8 km².lik yüzölçümü ile Sarıyar Barajı oluşturmakta olup, il geneli itibarıyla 14 doğal göl, 136 sulama göleti ve11 baraj bulunmaktadır.

   İlin başlıca akarsuları ; Kızılırmak, Sakarya Nehri, Ankara Çayı, Kirmir Çayı, Ova Çayı ve Balaban Çayı'dır. Başlıca gölleri ; Tuz Gölü, Mogan Gölü ve Eymir Gölü'dür. Başlıca barajları ; Sarıyar, Kesikköprü, Çubuk-1, Çubuk-2, Bayındır, Kurtboğazı, Çamlıdere ve Asartepe barajlarıdır.

   Geniş arazi yapısı itibarıyla güneyde step, kuzeyde ılıman ve yağışlı bir iklim tipinin görüldüğü Ankara'da genel olarak yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları soğuk ve az yağışlı karasal iklim tipi görülmektedir.

   NÜFUS DURUMU

   Ankara'nın 1927 yılı nüfus sayımına göre toplam nüfusu 404.581 iken, son 73 yılda 10 kat artarak 2000 yılında 4.007.860'a yükselirken, aynı dönemde ülke nüfusu 5 kat artmıştır. 1927-1935 döneminde ilimizin yıllık nüfus artış hızı ‰ 34,7 iken, 1990-2000 döneminde ‰.24,4'e düşmüştür. 1927 yılında il nüfusu ülke nüfusu içinde % 3,2'lik bir paya sahip iken, 2000 yılında yaklaşık % 6'lık bir paya ulaşmıştır.

   Genel Nüfus Sayımlarına Göre Şehir ve Köy Nüfusu


   1990
   1997*
   2000

   Kırsal Alan (Köyler)
   399.576
   400.283
   467.338

   Şehir (Belediyeler )
   2.836.802
   3.231.329
   3.540.522

   Toplam
   3.236.378
   3.631.612
   4.007.860

   *1997 yılı nüfusu ikametgaha göredir. Kaynak: DİE   İlimizde ortalama hane halkı büyüklüğü azalış eğiliminde olup, 1955 yılında 7,0 olan ortalama hane halkı büyüklüğü, 2000 yılında 3,8 kişiye düşmüştür. İl nüfusunun; 1935 yılında % 80'i Ankara doğumlu iken, 2000 yılında ise Ankara'da doğan kişilerin il nüfusu içindeki oranı % 53'e düşmüştür. Ankara nüfusuna dahil olup başka illerde doğanlar içinde en yüksek payı % 4,3 ile Çorum İli doğumlular almaktadır. Yozgat, Çankırı ve Kırşehir doğumlular sonraki sırayı takip etmektedir. Nüfusun gelişimine ilişkin bilgiler aşağıda tablo ve grafikte görülmektedir.

   Seçilmiş Sayım Yıllarına Göre Nüfus ve Nüfus Artış Hızları


   Yıllar
   Nüfus Miktarı
   Nüfus Artış Hızı (‰)

   1927
   404.581
   -

   1940
   620.965
   24,28

   l950
   819.693
   32,85

   1960
   1.321.380
   32,92

   1970
   2.041.658
   43,29

   1980
   2.854.689
   19,82

   1985
   3.306.327
   29,38

   1990
   3.236.378
   21,28

   1997
   3.631.612
   18,58

   2000
   4.007.860
   21,37   Kaynak : DİE

   İlimizde 2003 yılında; 54.191 doğum, 27.380 ölüm, 32.193 evlenme ve 7.478 boşanma olayı gerçekleşmiştir.

   EKONOMİK DURUM   Ülkemizde; ilk kez 1927 yılında yapılan sanayi sayımına göre ilimizde mevcut 1.276 işyerinden 418'i bir kişilik, 413'ü ise 2-3 kişilik işgücüne sahip olup, bu işletmeler tarımsal ve hayvansal ürünleri işleyen işyerlerinden oluşmaktadır. 1920-1940 yılları arasında Ankara Fişek Fabrikası, dökümhaneler, imalathaneler ve silah fabrikaları; 1940'lı yıllardan sonra da hızlı nüfus artışı sebebiyle inşaat, bankacılık, ticaret ve sigortacılık alanlarında pek çok şirket kurulmuştur.

   İmalat sanayii içinde; 1960 yılında özel sektörün katma değer içindeki payı % 20'den az iken, bu oran bugün % 85'in üzerine çıkmıştır.

   Ankara, 2001 yılında cari fiyatlarla 13,5 Katrilyon TL GSYH ile Türkiye'de iller arasında ikinci sıradadır. Bu aynı zamanda Türkiye GSMH' nın % 7,6'sıdır. Kişi başına GSMH cari fiyatlarla 2.752 dolar olup, iller içerisinde dokuzuncu sırada bulunmaktadır.
   ________________________
   TurQuality FIFA Player

   EASO(P.Online)nickname: TrKorsan06
 • Exvision
  Özel Üye
  Kayıt: 24-04-2004
  Yaş: 36
  Mesajlar: 9002
  Takımı: AS Livorno Calcio
  • Karbonmonoksit kokan, hüzün dolu şehrim. Ne ben ondan ne de o benden kurtulabiliyor.
   Teşekkürler verdiğin bilgiler için.
   ________________________
   .
   Football Manager bir yaşam biçimidir.
 • FifaMen
  Özel Üye
  Kayıt: 28-10-2004
  Yaş: 28
  Mesajlar: 3740
  Takımı: Fenerbahçe SK
  • Çoğu zaman sevilmese de kendine beni bir şekilde bağlayan şehir. Tunalı çok canlıdır:)
   ________________________
   Steve Perry Fan!

   Youtube Profilim
 • Hauta1n
  Kayitli Üye
  Kayıt: 28-01-2003
  Yaş: 28
  Mesajlar: 1699
  Takımı: Beşiktaş JK
  • 2-3 ayda bir gidip 3 gün zaman geçirdiğim ve düzenine hayran kaldığım şehir.

   Son güncelleme 21.10.2007, 14:58 tarihinde HellboY tarafından yapıldı.

   ________________________
   Soccercenter.Net® Hauta1n   HellboY---> Hauta1n
 • Venom
  Kapali Hesap
  Kayıt: 26-08-2003
  Yaş: 30
  Mesajlar: 15677
  • 7. Cadde'deki birkaç mekan dışında beni kendine bağlayamayan bir şehir. Vaktimin büyük bölümü kampüste geçiyor, kalan zamanlarda da bahsettiğim mekanlardayım. 5 yıl sonra ebediyen ayrılmak istiyorum bu şehirden:)
 • Matias Fernandes
  Kayitli Üye
  Kayıt: 29-02-2008
  Yaş: 28
  Mesajlar: 561
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • cok iyi bir sehir yaa.
   hem büyük sehir hem de istanbul kadar kalabalık degil.
   yasanılacak bir sehir ama yazın cekilmiyo. o yüzden yazları kacmak lazım:)
   ________________________
   HERKES GİDER BİZ KALIRIZ,
   TARİH GEÇER İZ KALIRIZ,
   YENSEK DE YENİLSEK DE HEP TEK GÜÇ BİZ OLURUZ...
   BİZ DÖNEK DEĞİL YÜREK TARAFTARIZ...
   ÇÜNKÜ BİZ "GALATASARAYIZ"...
 • Venom
  Kapali Hesap
  Kayıt: 26-08-2003
  Yaş: 30
  Mesajlar: 15677
  • Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: Matias Fernandes
   cok iyi bir sehir yaa.
   hem büyük sehir hem de istanbul kadar kalabalık degil.
   yasanılacak bir sehir ama yazın cekilmiyo. o yüzden yazları kacmak lazım:)


   Kışı soğuk ama görülmeye değer. Umarım yazını görmem hiç

   Son güncelleme 31.12.2008, 17:16 tarihinde Venom tarafından yapıldı.
 • Reklam
 •  
 • Anxiety
  Moderator
  Kayıt: 10-04-2006
  Yaş: 27
  Mesajlar: 7431
  Takımı: Beşiktaş JK
 • Exvision
  Özel Üye
  Kayıt: 24-04-2004
  Yaş: 36
  Mesajlar: 9002
  Takımı: AS Livorno Calcio
  • Yazı hariç her mevsimi güzel Ankara'nın. Yazın kavurucu sıcağı, kışın ayazı hariç güzeldir herşey..
   ________________________
   .
   Football Manager bir yaşam biçimidir.


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting