• onuroguz11
  Kayitli Üye


  Kayıt: 25-12-2014
  Yaş: 31
  Mesajlar: 1
  Takımı: Fenerbahçe SK


  • Üzerimizde etkisi büyük olan, belki de hayallerimizi süsleyen kişiler mutlaka olmuştur. Bu kişilerin birer hayal ürünü olması ve böyle bir insanın aslında hiç yaşamamış olduğunu düşünmek size nasıl hissettirir?

   Tamamen hayal ürünü olan ve belki de ticari bir anlam taşıyan insanlar girdi hayatımıza. Daha küçücükken hayallerimizi süsledi bu kişiler. Eğlence kaynağımız, oyun arkadaşımız oldu ve birçoğumuz onlarla hayallerimizi kurduk. Onlar gibi aşık olmayı, güzellik harikası olmayı, kahraman olmayı ve tükenmeyen bir karizmamız olmasını hayal ettik. “İleride ne olacaksın” sorusuna belki de onların isimleriyle cevap verdik. Hayal kırıklığına uğrayacaksınız ama bu insanlar yok!

   Aslında var olmayan ve hiç var olmamış tamamen hayal ürünü olan 7 insanla tanışmaya hazır mısınız?

   Noel Baba   Bizim kültürümüzde pek yeri olmasa bile Noel Baba’ya her küçük çocuk hayrandı. Her yeni yılda bize hediyeler getirir mi, geyikleri gerçekten kocaman mı, bacadan nasıl sığar acaba diye mutlaka düşünmüşüzdür. Birde kültüründe Noel Baba’yı yaşatanların hayal kırıklığını düşünsenize… Ne acı bir durum!
   Santa ismiyle tanınan Noel Baba isimli hediyeler dağıtan tonton amca aslında yok ve hiç olmadı. Kültüründe Noel Baba’yı yaşatan toplumun çocukları, yılsonu geldiğinde düşünür; “acaba bütün yıl Noel Baba’nın bana hediye getirmesi için iyi bir çocuk oldum mu” diye. Noel Baba için bırakılan sipariş notları da, genel olarak anne – baba tarafından dikkate alınır ve çocuk sabah uyandığında Noel Baba’nın ziyaret ettiğine inanır. Korkunç gerçek ise büyüdüklerinde ortaya çıkar.

   Barbie   Günümüzde her ne kadar estetik ameliyatlarla Barbie benzeri kızlar görsek bile, böyle bir karakter gerçekte olmayan bir karakter. Hemen her küçük kız, Barbie bebeğine büyük ilgi gösterir ve onunla en güzel zamanlarını geçirir. Hele sonradan çıkan aksesuarları, arkadaşları ve çizgi filmleri ile birçok kız çocuğu Barbie’ye hayrandır. Onun lüks yaşantısına, güzel elbiselerine, makyaj malzemelerine özenen kızlarımız daha sonra annenin topuklu ayakkabısını giyer, takılarını takar ve makyaj yapmaya başlar.

   Robin Hood   İşte aslında olmayan bir süper kahraman daha. Ormanda atlayıp zıplayan, çok iyi ok kullanan, kötülerle savaşan Robin Hood karakteri de aslında olmayan insanlardan birisi. Zenginden alıp fakire veren bir kahraman olarak Robin Hood, kız – erkek demeden birçok çocuğun hayallerini süslemiştir. İyiliği aşılayan bir karakter olmasının yanında küçücük çocukların zengin – fakir ayrımını yapması ve zenginlere kötü gözle bakması da cabası…

   Kovboylar   Her çocuk küçüklüğünde bir kovboy filmi izlemiş ve ondan etkilenmiştir. At binmeleri, hızlı silah kullanmaları ile hepimizin kahramanı olmuştur. Hatta Red Kit ve Daltonlar’ın hikayesini, çizgi film veya filmini her çocuk izlemiştir. Ama bu kovboylarda aslında olmayan kişiler. Bırakın küçük çocukları, kocaman insanlar bile kovboyların var olduğunu tartışabilecek güçte inanmıştır onlara. Ama yersiz tartışmalara gerek yok. Mertliği, adaleti, zayıfı koruyan kovboylar aslında hiç olmadılar.

   Marlboro Adam   Çok eskiden Marlboro reklamlarında yer alan ‘Marlboro Man’ karakteri de olmayan insanlar arasında yer alıyor. Marlboro Man aslında bir kampanya ve bu kampanya başlatılmadan önce “gerçek erkekler filtreli sigara içmez” düşüncesi hakimdi. Yaratılan Marlboro Man karakteri ile bu görüş yıkılmaya çalışıldı. Elbette kampanyanın önceliği Marlboro satışı yapmak ve oldukça başarılı olan bir kampanyadır. Ayrıca bu kampanya tarihin en iyi kampanyası olarak görülmektedir.

   Rosie Riveter   “We can do it!” sloganı ile tanıdığımız bu kadında aslında yok. Kadınların da erkekler gibi her alanda başarılı olabileceğini kanıtlamak adına yayılmış hayali bir karakterdir. Hatta bu o kadar önemli bir karakterdir ki, İkinci Dünya Savaşı sırasında en önemli olaylardan birisidir. Kadınların yalnızca evde oturmaları ve ev işleriyle ilgilenmeleri gerektiği düşüncesi kırılmıştır. Kadınlar fabrikalarda çalışmaya başlamış ve yeni nesillerin motive edilmesi için Rosie Riveter isimli karakter yaratılmıştır.

   Romeo ve Juliet   Büyük aşk öyküleri ile oyunlara, filmlere, müzikallere, tiyatrolara konu olan William Shakespeare tarafından yaratılmış iki isimdir. İşte bu tüm toplumlarda dillere destan yayılmış olan aşk hikayesinin kahramanları olan Romeo ve Juliet’te aslında hiç olmayan insanlardan. Büyük, tutkulu ve romantizm dolu aşkları tamamen bir hayal ürünü olarak yaratılmıştır.

   http://hadibakalim.co/
 • Reklam
 •  


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting