• .ArThuR.
  Kayitli Üye
  Kayıt: 25-01-2005
  Yaş: 35
  Mesajlar: 2213
  • Besiktas Bereket Jimnastik Kulübü'nün Kurulusu

   Osmanli imparatorlugu'nun çöküs dönemiydi artik. Koca dev yavas yavas eriyor, bitiyordu sanki. Ve devir Abdülhamit devriydi.   Iste böyle bir ortamda Türkiye'nin ilk spor kulübü olan Besiktas Bereket Jimnastik Kulübü kurulur. Kulüp, sayilari 26'yi bulan bir genç grup tarafindan Serencebey semtinde, 1903 yilinin Mart ayinda, sporun bir suç, bir kabahat olarak kabul edildigi bir zamanda, her türlü risk göz önüne alinarak Medine-i Münevvere Muhafizi Seyhülharem Osman Pasa'nin konaginda kurulur.
   Kulübün kuruculari: Hüseyin Bereket, Mehmet Samil (Sapli), Ahmet Fetgeri (soldaki resimde görünen) , Mehmet Ali Fetgeri, Nazim Nazif (Ander), Tayyareci Fethi Bey, Behçet Bey, Haydar Bey, Sevket Cenani Bey, Mahmut Naci Bey, Cami Baykurt ve Serafettin Bey.
   Kurulus sirasinda kulübün renkleri kirmizi-beyaz olarak saptanir. Osman Pasa'nin konaginda, güres, boks, barfiks, parallel, jimnastik ve halter branslarinda baslayan sportif çalismalar kisa zamanda diger gençlerin de ilgisini toplamistir. Kadro yeteri kadar genisleyince bir tüzük hazirlanarak, ilk idare heyeti olusturulur.
   Ilk idare heyeti:
   Baskan (Reis): Samil Osman Bey
   Genel Sekreter (Umumi Kâtip):Hüseyin Bereket Bey
   Spor Hocalari:Mehmet Ali Fetgeri, Ahmet Fetgeri Bey, Nazim Nazif Bey.

   Kulübün Adinin Degistirilmesi

   Gösterilen faaliyetler Osmanli sarayinda kusku yaratiyordu. Saray ajanlari bos durmayip gencleri Abdülhamit'e bile sikayet etmislerdi. Bu jurnallemenin sonucunda bir gün, Ahmet Fetgeri ve arkadaslari yorucu bir antreman sonrasi Osmanpasa Konagi'ndan çiktiktan sonra zaptiyeler tarafindan tutuklanip Hasan Pasa Karaklu'na götürülmüslerdi. Kendilerinin zindanlara atilacagini düsünürken, saray çevrelerine olan yakinliklari sayesinde serbest birakilmislar, ama bir daha yaptiklari faaliyetleri tekrarlamamalari kendilerinden istenmisti.

   Kurtulmuslardi ama bu ise köklü bir çözüm bulmalari gerekiyordu. Saray çevrelerindeki baglantilarini kullanarak fikir danismaya baslamislardi. Sonunda Abdülhamit'in yaveri Mehmet Bey soruna çözüm bulmustu. Besiktas Bereket Jimnastik Kulübü adi degistirilecekti. Zira jimnastik kulübü kurmak suçtu. Bu tavsiye üzerine hemen toplanildi ve kulübün adi Osmanli Besiktas Terbiye-i Bedeniye Mektebi olarak degistirildi.
   Artik is Mehmet Bey'e ve Abdülhamit'in kusçubasisi Behçet Bey'e kalmisti. Onlar da Abülhamit'e yeni kurulan mektebin sporlarin yapilacagi, insan sagligina yararli bir yer oldugunu söylediler. Abülhamit en güvendigi iki adamina inandi. Ve böylece de Besiktas'li gençler çalismalarini daha rahat ve korkusuzca sürdürmeye basladilar. Zamanla Abülhamit'in en yakinlari bile kulübe katilmaya basladilar.

   Kulübün Resmiyet Kazanmasi

   23 Temmuz 1908'de mutlakiyet dönemi bitmis, mesrutiyet ilan edilmisti. Bu insanlarin daha da özgürlesmesi, dolayisiyla da daha rahat spor yapabilmeleri, bir araya gelebilmeleri demekti.

   3 Agustos 1909'da da Cemiyetler Kanunu çikarildi. Ayni yil içersinde Tepebasi Kislik Tiyatrosu'nda Beyoglu Mutasarrifi Muhittin Pasa'nin öncülük ettigi spor bayrami yapiliyordu. Azinliklarin kurduklari kulübler oradaydi. Dört Rum kulübü ilgi çekiyordu. Fakat bayramda bir tek Türk spor kulübü yoktu. Sadece birkaç Türk zabiti davetliydi. Ve onlarin arasinda Besiktas'li Refik, Mazhar, ve Fuat Bey'ler de vardi.
   Muhittin Pasa spor yapan gençleri hayranlikla izledi, zaman zaman da alkisladi. Dayanamadi, "Su gençleri gipte ile izliyorum. Surada bir Türk kulübü neden yok? Halbuki bir kulübümüzü de törende görmeyi ne kadar arzu ederdim, bilemezsiniz." dedi.
   Fuat Bey atildi:

   - Pasam, aslinda 6 yildan beri Besiktas'ta böyle bir kulüb var. Ama biliyorsunuz ortami. Çalismalar gizli yapildi. Eger izin verirseniz...
   - Yaa... Neden benim haberim yok? Hemen harekete geçilsin. Her türlu yardima hazirim. Vakit kaybetmeden gidin ve bana istidayi getirin.
   Bunu takiben hemen toplandilar. Artik mektep olmayip kulüp olduklarina dair bir karari onayladiktan sonra da adlarini Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü olarak degistirdiler.
   Fuat Balkan ve Umumi Katip Hüsnü Bey Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü'nün nizamnamesini hazirladi. Mazhar Kazanci istidayi imzaladi. Istida Beyoglu Mutassarrifligi'nin Cemiyetler Defteri'nin 468. sayfasina 26 Ocak 1326 (1910 miladi) tarih ve 1760 numarayla kaydedildi. Ve tasdik edilen 185 sayili tescil belgesi verildi.
   Sükrü Pasa baskanliginda olusturulan ilk resmi yönetim kurulunda su isimler yer aliyordu: Ziyaein Karamürsel, Sevket Cenani, Ahmet Pasa, Mazhar Kazanci, Fuat Balkan, Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Hüseyin Hüsnü.
   Besiktas, Cemiyetler Kanunu'nun kabülünden sonra resmiyet kazanmis ilk Türk spor kulübü olarak tarihe geçti. Besiktas semtinin Akaretler bölgesinde Sair Nedim Caesi'ndeki Sulh Mahkemesi binasi lokal olarak belirlendi. Ancak burasi küçük olup kulüp hizla büyüyordu.
   Daha sonra Akaretler'deki 84 numarali binaya tasinildi. Binanin arkasi tam 600 altin harcanarak spor sahasi yapildi. Malzemeler alindi. Kulüp artik tesis ve lokale de kavusmustu.

   Futbolun Spor Dali Olarak Kulübe Katilmasi

   Bir gün Valideçsme'de gençler aralarinda konusuyorlar, egleniyorlardi. Içlerinden biri Taskisla yönünü gösterdi: - Bakin alevlere... Taskisla yaniyor!
   - Haydi gidip bakalim, orada ne oluyor?
   Kosarak gittiler. Amaçlari yangini görebilmek ve hatta yardim edebilmekti. Taskisla'ya geldiklerinde ilgilerini baska bir olay çekti. O bölgedeki Ingilizler bir çesit spor yapiyorlardi. Iki takima ayrilmislar ve bir topun pesinde kosuyorlar, sayi yapmaya çalisiyorlardi. Hayranlikla bir süre onlari izlediler.


   - Bu oyunu biz de oynayamazmiyiz?
   - Oynariz
   - Ama nasil? Bizim topumuz yok ki...
   - Alalim su topu kaçalim.
   - Olmaz, ayip olur...

   O sirada top önlerine gelir. "Alalim su topu kaçalim" diyen Katip Tevfik dayanamaz. Topu alir, Ingilizlerin saskin bakislari arasinda kosmaya baslar. Arkadaslari da pesinden tabii...
   Valideçsme'ye geldiklerinde izlerini kaybettirmislerdi. Topu Refik Osman'in evinin bahçesinde saklarlar. Onlar Besiktas kulübünden degildiler. Ama Besiktas'ta oturan gençlerdi... ve böylece semte futbol topunu ilk getirenler olarak tarihe geçtiler.
   Semte getirilen futbol topu bile Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü'ne futbolu ilk yillarda sokamadi. Ama gençler zamanlarini aralarinda futbol oynayarak geçirmeye baslamislardi.
   1911 yilinin Agustos ayiydi. Su haber semte hizla yayildi: "Gümrük memurlarindan Elazizli Haci Yusufzadelerden Mehmet Bey'in oglu 17 yasindaki Seref Bey futbol kulübü kurmus."
   Takimin adi Valideçesme idi. Seref Bey'in disinda takimda Sair Kazim, Asim, Alaein, Selahettin, Doktor Mehmet, Askeri Hakim Hakki Bey vardi. Bölgedeki diger gençler de bos durmadilar. Münir Bey'in önderliginde birlestiler. Nuri ve Rüstü kardesler, Küçük Hakki, Büyük Hakki, Ziya, Hafiz Mustafa ve Refik Osman bir araya gelerek Basiret takimini kurdular.
   Aralarinda maçlar yaptilar. Güçlendiler, gelistiler. Rekabeti biraktilar. Karma kadrolar olusturarak azinliklarla iiali karsilasmalar yaptilar. Tatavla'nin Araks, Kadiköy'ün Barham ve Oresten takimlariyla oynadilar. Önderleri Seref Bey'di. Bir gün yaptiklari toplantida Seref Bey arkadaslarina düsünçesini açikladi:


   - Besiktas semtinin tek ve en güçlü kulübü Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü'dür. Ancak bir tek eksikleri var o da futbol bransinin olmamasi. Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü'ne katilalim. Böylece Galatasaray, Fenerbahçe, ve Altinordu ile rekabete girebiliriz.
   Itiraz eden olmadi. Fikir alkislarla karsilandi. Ama çekinenler de yok degildi:


   - Ya bizi almazlarsa?

   - "Merak etmeyin, ben gidip görüsecegim. Almayacaklarini sanmiyorum ve hatta sevineceklerini de saniyorum." dedi Seref Bey.

   1911 yilinin son aylariydi. Seref Bey Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü'ne gitti. Karsisinda Fuat Bey, Ahmet Bey, ve Mazhar Bey vardi. Kulübe katilmak istediklerini kendilerine bildirdi. Fuat Bey, Ahmet Bey, ve Mazhar Bey öneriyi sevinçle karsiladilar.
   Valideçesme ve Basiret Külüpleri, Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübünün çatisi altinda resmen birlestiler.
   Seref Bey hic bos durmadi. Hemen calismalara basladi. Takimda yer alacaklar belliydi. Besiktas'in ilk futbol takimi su isimlerden kurulmustu: Resul Bey (kaleci), Ridvan Bey, Behzat Bey, Dr. Sabri, Sair Kazim, Sadi Baltalimanli, Dr. Mehmet, Asim Bey, Seref Bey, Dr. Ali, Fahri Bey.
   Takim kurmak yetmiyordu. Eksikler çoktu. Forma yoktu. Ayakkabi yoktu. Top yoktu. Ama bulundu. Çevresinde sporsever olarak taninan Ipekçi Ihsan Bey gençlerin çaresi oldu, her eksiklerini tamamladi.
   Zamanla ikinci ve üçünçü takimlar da kuruldu. Futbol Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübünü'de bir anda kisa süre içinde birinci siraya oturdu. Ama kulüpte sadece futbol yoktu ki... Diger branslar da vardi. Iste futboldaki bu gelisme bazi branslarin yöneticilerini sinirlendirdi:


   - Halterde geri kaldik!
   - Futbol yüzünden jimnastik yapamiyoruz!
   - Atis egitimleri ne olacak?
   - Boksu unutmayalim!
   - ........!!!!!!!

   Iç çekisme bitmedi. Seref Bey'e karsi cephe alanlar çogaldi. O da sonunda Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübünü'den ayrilmaya karar verdi. Sisli'deki Sebat kulübünü'ne katildi. Arkadaslari O'nun pesini birakmadilar. Seref Bey yoksa biz de yokuz diyerek onlar da Sebat kulübü'ne katildilar.
   Seref Bey'in çaliskanligi orada da etkisini gösterdi. Sebat takimi kisa sürede güçlendi. Ve günlerden bir gün Sebat Besiktas'in karsisina futbol sahasinda dikiliverdi.
   Sebat takimi sahada Mahmut, Nazmi, Adil, Hüsnü, Andon, Haluk, Refik Osman, Orhan, Seref, Siyret, Haluk'tan kuruluydu. Besiktas ise su kadro ile mücadele etmisti: Resul, Alaein, Nebi, Badi Kemal, Güresçi Hikmet, Hüsnü, Seref, Ihsan, Cemal, Tayyip, Kadri.
   Sebat Futbol Takimi Besiktas'i 3-2 yendi. Seref Bey ve arkadaslarinin Besiktas'tan ayrilisi da iste o günde bitti. Biz hata yaptik yuvana dön diyen yöneticiler Seref Bey'i ikna ettiler. O da fazla nazlanmadi. Zaten kalbi Besiktas'daydi.
   Kulüp Armasi ve Anlami


   Besiktas'in kulüp armasi kurulus tarihini simgelemektedir.

   Armadaki ilk beyaz çubuk biri (1), üç siyah çubuk üçü (3), ikinci beyaz çubuk da ikinci biri (1) ifade etmektedir. Armanin tümü dokuz parçadan olusmaktadir ki bu dört rakam yan yana geldigi zaman Hicri takvimdeki 1319'u meydana getirir. Bu rakamin Rumi yil karsiligi ise Besiktas Kulübü'nün kurulus yili olan 1903'dür.

   Neden Siyah-Beyaz?

   Balkan savasindan Osmanli imparatorlugu yenik cikmisti. Koskoca Balkan topraklari artik yoktu. Ülkede bu durum büyük üzüntü yaratti. Özellikle gençler savasin sonucunu uzun süre kabullenemediler. Bu ortamda, adi daha sonra Besiktas Osmanli Jimnastik Kulübü olarak degistirilen kulübün üyeleri Balkan savaslarinda verilen kayiplarin anisina renkleri içinde bulunan kirmiziyi siyaha çevirmeye ve Balkan topraklari geri alinincaya kadar spor alanlarinda siyah-beyaz renklerle mücadele vermeye karar verirler.

   Ama ondan sonraki yillarda Balkan topraklari geri alinamadigindan Besiktas'in renkleri kirmizi-beyaz'a döndürülmeden siyah-beyaz olarak kalir.

   Kara Kartallar Ünvani Nereden Geldi?

   1932-33 sezonunda Istanbul Amatör Ligi'nin bitmesine bir hafta kalmisti. Son maç Besiktas ile Fenerbahçe arasindaydi. Bu maç sampiyonu belirleyecekti. Fenerbahçe Besiktas'tan iki puan öndeydi. Dolayisi ile bir beraberlik Fenerbahçe'yi sampiyon yapmaya yetecekti. Besiktas ise mutlaka kazanmaliydi.

   Futbolu Besiktas'a getiren Seref Bey (soldaki resimde görünen) son zamanlarda yakalanmis oldugu hastaligin neticesinde her geçen gün eriyip gidiyordu. Ancak Seref Bey'in ömrü o önemli maçi görmeye vefa etmedi. Bedeni hastaliga daha fazla dayanamayan Seref Bey genç yasta hayata veda etti. Maçtan bir gün önce de topraga verildi.
   Tarih 16 Haziran 1933'dü. Final maçi oynananacak ve de sonunda ya Besiktas ya da Fenerbahçe sampiyon olacakti. Sahaya çikmadan önce Besiktas soyunma odasinda herkesin Seref Bey'in ölümü nedeni ile büyük bir üzüntü içinde oldugu görülüyordu. O sirada Hakki (Yeten) sessizligi bozarak arkadaslarina kendilerine gelmelerini söyledi. Eger Seref Bey hayatta olsaydi onun kendilerinden tek isteyeceginin bu maçi kazanmalari olacagini hatirlatti. Bunun üzerine Besiktas'li futbolcular Seref Bey'e layik olacak bir oyun ortaya koymak üzere and içerek sahaya ciktilar.
   Besiktas tarihinde ilk kez sahaya bu maçta simsiyah formalarla çikmisti. O matemin simgesiydi. Seref Bey'in kaybedilisinin acisini yansitiyordu.
   Maç basladi. Fenerbahçe defansta kaliyor, bir puan için oynuyordu. Besiktas ise atak üstüne atak gelistiriyor ve gol atmak için yükleniyordu. Oyunun 24'üncü dakikasiydi. Nazim'in Fenerbahçe filelerine gönderdigi top tüm Besiktas'lilari ayaga kaldirmisti. Ancak hakem golü geçersiz saydi.
   Oyunun büyük bölümü Fenerbahçe yari alaninda ve kalesi önünde oynandi. Ancak gol olmadi ve maç basladigi gibi 0-0 bitti. Bu sonuçla Fenerbahçe sampiyonluga uzanmisti. Maçtan sonra konusanlar ligi ikinci sirada bitirmesine ragmen Besiktas'i öve öve bitiremiyorlardi.


   - Ne takimdi öyle!
   - 90 dakika içinde tam 66 kez akin yaptilar!
   - Kartallar gibi saldirdilar.
   - Evet. Aynen kara kartallar gibi...

   Iste o siyah formalardan ve müthis futboldan sonra Besiktas sampiyonluga ulasamamisti ama büyük bir ünvan kazanmisti: KARA KARTALLAR.

   Besiktas'in Türk Gençligine Hediyesi: 19 Mayis Gençlik ve Spor Bayrami

   1935 yiliydi. Besiktas Jimnastik Kulübü bir karar almisti. "Atatürk Günü" düzenlenmesini istiyorlardi. Ulu önder sporu ve sporcuyu seviyordu. Öyle ise onun adina spor müsabakalari yapmak çok dogru olurdu.

   Bu fikir hemen Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerine de açildi ve iki kulüpten de olumlu yanit alindi.
   Tarih 24 Mayis 1935'ti. Fenerbahçe stad'inda yapilan ilk Atatürk Günü müsabakalarini binlerce kisi izlemisti.
   Aradan kisa bir zaman geçmisti. Besiktas Jimnastik Kulübü, Atatürk Günü'nün her yil düzenlenmesini istiyordu. Ankara'da toplanacak olan Spor Kongresi'nde bu konu konusulabilirdi. Kongre'de kürsüye Besiktas Jimnastik Kulübü'nden Ahmet Fetgeri çikti. Istanbul'da düzenlenen Atatürk Günü spor müsabakalarini anlatti. Sözlerine söyle devam etti: "Atatürk Günü'nün tüm Türk gençligine maledilmesi için 19 Mayis Gençlik ve Spor Bayrami adi altinda her yil yapilmasini teklif ediyoruz."
   Bu konusma alkislarla karsilandi. Konu Atatürk'e açildi. Ulu önderin de onayiyla 19 Mayis Gençlik ve Spor Bayrami kutlanmaya baslandi.

   Arabacilar Takimi Degil, Arabalilar Takimi

   Ahmet Fetgeri Bey'in agzindan:
   "Her bir devrin ileri gelenlerinin çocuklari olan pasazadeler, idman mahalli olan Osman Pasa Konagi'na gidip gelirken Dolmabahçe Saray arabalarindan istifade etmeye baslamislardi. Her hareketin goze battigi ve dedikodu mevzugu oldugu o günlerde yapilan bu seyahatler, halkin arkadaslarimiza "Saray arabalariyla gezen gençler", "Saray arabalilar" ve "ARABALILAR" seklinde isimler takmalarina sebep olmustur. O zamanlar samimi ve sicak bir ifadenin mahsulü olan bu tabirler, her halde zaman geçtikçe rakip taraftarlarca istismar edilerek "ARABACILAR" olarak degismis olacak..."


   NOT: ALINTIDIR...

   Son güncelleme 13.03.2006, 19:54 tarihinde ...:::ArThuR™:::... tarafından yapıldı.

   ________________________
   BeşiktAŞK
   >>>DEV BEŞİKTAŞ ARŞİVİNE GİRİŞ<<<
   HaYaTı SiYaH - BeYaZ üZeRiNe KuRmaK ne deMek,SiZ biLir MiSiNiZ?

   PaRdoN aMa Siz 'BEŞİKTAŞlıyım!deMek NaSıL Bi' duYguDur,guRuRdur biLiR MisiNiz?
 • Reklam
 •  
 • Shevchenko
  Kayitli Üye
  Kayıt: 11-05-2003
  Yaş: 29
  Mesajlar: 5727
  • Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: mirдňdд™

   güzel bir yazı olmuş sağol:)

   sanki hepsini okudun
   saka yapıyorum alınma haa
   ________________________
   Milan campione !
   forza Milan il Milan olè..
   Forza Milan !
   vinci per noi !
   forza Milan la Sud è con te !
   ale..ale...ale..ale...
   forza Milan...ale..ale...
 • mirдňdд
  Kayitli Üye
  Kayıt: 21-08-2004
  Yaş: 34
  Mesajlar: 6113
  Takımı: Beşiktaş JK
  • Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: Shevchenko

   Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: mirдňdд™
   güzel bir yazı olmuş sağol:)

   sanki hepsini okudun
   saka yapıyorum alınma haa


   okudum yaw valla okudum
 • SAKAONUR
  Kayitli Üye
  Kayıt: 06-01-2005
  Yaş: 32
  Mesajlar: 3442
  Takımı: Telstar
  • bendende bi tarihçe bunda farklı olarak şampıyonluklar falan var....


   -TARİHÇE

   Düşünce ve yazma özgürlüğünün olmadığı, hatta toplantı bile yapmanın yasak olduğu bir devirde iki kişi bir araya gelmeye korkarken, yasaklara uymayanların ağır şekilde cezalandırıldığı bir dönemde kuruldu Beşiktaş...

   Güreş, boks, barfiks, jimnastik ve halterle başlayan branşlar kısa sürede duyulunca katılımlar çoğaldı ve kurucu Osmanpaşa ve oğulları tarafından ilk yönetim kurulu kuruldu.

   Tabii, sporun suç sayıldığı bir ortamda ilk antrenmanlarda sporcuların suç işledikleri gerekçesiyle tutuklandıkları oldu! Kulübün çalışmaları bir süre durduruldu.Kulübün adı ancak Osmanlı Beşiktaş Terbiye-i Bedeniye adı altında çalışmalarına yeniden başlayabildi. 1909'da adı tekrar Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değişti.

   Meşhur Hasköy Yangınının olduğu gün, Beşiktaşlı gençler yangının nerede olduğunu ararken, Taşkışla'da forma ve şortlarla futbol oynayan İngilizleri görürler. Oyunu çok beğenen Katip Tevfik top birara dışarı kaçınca meşin yuvarlağı kapıp kaçar ve Beşiktaşa getirir.

   Beşiktaş futbol takımının ilk temellerini Beşiktaşlı bir genç olan Şeref Bey attı. Tüm maddi sıkıntılar arasında Beşiktaş'ın ilk futbol takımı kuruldu. En önemli amaç ise rakipleri Galatasaray ve Fenerbahçe ile bu şekilde de rekabete girilebileceğine inanılmasıydı..   1920 yılında İstanbul Türk İdman Birliği iki grup halinde oynandı. 23 Temmuz'da yapılan Beşiktaş-Darüşşafaka müsabakasını Beşiktaş alarak şampiyon oldu.

   1921-22 sezonunda BJK, 2. kez Pazar Ligine katıldı. 14 maçta 10 galibiyet ve 4 beraberlikle tekrar şampiyon oldu.

   1923-24 Kurtuluş Savaşı bitiminde yeni bir döneme giren BJK 22 Ağustos'taki final maçını da alarak şampiyon oldu.

   Üçüncülükler Serisi!
   1924-25 sezonunda 24 takımın katıldığı mücadelede Beşiktaş Galatasaray'a yenilerek 3. oldu.

   1925-26 sezonunda maçlarda eliminasyon sistemine geçildi. Çok zayıf bir takıma yenilerek elenen BJK sezona veda etti. G.saray 1. oldu.

   1926-27 yılında lig BJK, GS, FB, Vefa, Süleymaniye, Beykoz, Harbişye arasında oynandı. Beşitaş GS ve Fb'nin ardından üçüncü oldu.

   1927-28 sezonu Amsterdam Olimpiyatları nedeni ile yapılmadı

   1928-29 Beşiktaş yine Gs ve FB'nin ardından üçüncü oldu.

   1929-30 Beşiktaş yine FB ve GS'nin ardından üçüncü olabildi.

   1930-31 Beşiktaş yine FB ve GS'nin ardından üçüncü olabildi.

   Olaylı Lig!
   1931-32 Maç hasılatları konusunda federasyonla anlaşamayan FB ve GS ligden çekilince ilk yarıyı BJK lider kapadı. İkinci devre o da ligden çekildi, çünkü iki ezeli rakibi yokken oynamak anlamsızdı.

   İlk ikincilik!
   1932-33 sezonunda ilk ikincilik alındı. FB ile ezeli maçını oynanyan BJK ilk kez burada Kara Kartal lakabını aldı.

   Ve ŞAMPİYONLUK!
   1933-34 sezonunda rakiplerini geride bırakan BJK şampiyon oldu.

   1934-35 sezonuna fıtına gibi giren BJK kulüp içinde cıkan iç savaşlar sonucu 3. olabildi. Huzursuzluğun nedeni Seref Bey'in çabalarıyla kurulan bir tesise onun isminin verilmemesi idi.

   1935-36 Huzursuzluk devam etti ve bu sezon da 3. olarak kapatıldı.

   Averaj Sistemi!
   1937-38 Getirilen bu sistemle namağlup olarak ligi 3. bitirdi..

   Muhteşem bir Dönem!
   1938-39 Bu sezondan itibaren BJK tam 5 kez üst üste şampiyon oldu!

   18'de 18!
   1940-41 sezonunda BJK rekorlar kırarak yine şampiyon oldu. 18 maçın 18'ini de aldı.

   1941-43 Muhreşem bir Beşiktaş.. Gol krallıkları ve şampiyonluk!
   Bu sezondan sonra puanlama değişti. Galibiyet 2, beraberlik 1 puan oldu...
   1943-44 Şampiyonluğun yine en büyüyk adayı olan BJK tek yenilgisi olmasına rağmen aldığı 2 beraberlikle 2. oldu.

   1944-45 ''tamam Beşiktaş bitti. Artık bir daha şampiyon olamaz'' sözlerine BJK'lı Hakkı Baba'nın cevabı ''Karşılık vermeye gerek yok! Biz cevabımızı sahada veririz'' oldu. Gerçekten cevaplarını sahada verdiler ve Kartal bu sezon da şampiyon oldu.

   1945-46 Yenilmiyordu Beşiktaş... Bu sezon da Şampiyonluk!

   1946-47 Parlak olmayan dönemler.. Üçüncülük!

   1947-48-49 İkincilik!

   1949-50 Bu sezon ve sonraki sezonda da Şampiyonluk!

   İlk Profesyonel Şampiyonluk!
   1951-52 il Türkiye profesyonel ligi.. Futbol çığ gibi yayılıyor ve peşinden bir sürü insanı sürüklüyor! Rakiplerine 7 puan fark atan BJK yine şampiyon..

   1952-53 sezonu FB'nin ardından ikincilik..

   1953-54 Yine zirve, yine şampiyonluk!

   1954-55 Averaj kurbanı olan BJK ikincilik!

   1955-56 Averaj kurbanı olan BJK üçüncülük!

   1956-57 BJK taraftarı kahroldu! İlk kez 5. sıraya düşüldü..

   1957-58 toparlanamayan BJK ligi 4. bitirdi!

   Milli Lig
   1957-58 Federasyon kupası adı altında lige çıkan BJK, GS ve FB2yi yenerek şampiyon oldu.!

   1959 Dev Mücadele! ve Şampiyonluk

   1962-63 Şampiyonluk kıl payı GS'a kaptırıldı!

   1963-64 Şampiyonluk kıl payı FB'ye kaptırıldı!

   1965-66 Şampiyonluk!

   1966-67 Şampiyonluk

   Karanlık Yıllar!!
   1967-81 yılları arası BJK için karanlık yıllar oldu!
   1967-68 2.lik!
   1968-69 3.lük!
   1969-70 9.luk!
   1970-71 6.lık!
   1971-72 4.lük!
   1972-73 6.lık!
   1973-74 2.lik!
   1974-75 5.lik!
   1975-76 11.lik!
   1976-77 4.lük!
   1977-78 5.lik!
   1979-80 11.lik!
   1980-81 5.lik!


   1981-82 uzun aradan sonra yine şampiyonluk.. ''En Centilmen Takım'' ünvanı..

   1982-83 5.lik!

   1983-84 4.lük!

   1984-85 Averajla 2.lik!

   1985-86 Averajla şampiyon!

   1986-87 2.lik!

   1987-88 2.lik!

   1988-89 2.lik!

   1989-90 Şampiyonluk!

   1990-91 Şampiyonluk!

   1992-93 2.lik!

   1993-94 4.lük!

   1994-95 Şampiyonluk!
 • Reklam
 •  
 • SAKAONUR
  Kayitli Üye
  Kayıt: 06-01-2005
  Yaş: 32
  Mesajlar: 3442
  Takımı: Telstar
  • Başkanlarımız...

   1903-1908 M. Samil Osmanoglu
   1908-1911 Sükrü Pasa
   1911-1918 Fuat Pasa
   1918-1923 Fuat Balkan
   1923-1924 Salih Bey
   1924-1926 Ahmet Fetgeri Aseni
   1926-1932 Dr. Emin Sükru Kurt
   1932-1935 A. Ziya Karamürsel
   1935-1937 Fuat Balkan
   1937-1938 Recep Peker
   1938-1939 A. Ziya Karamürsel
   1939-1940 Yusuf Özay Erdem
   1940-1941 Yusuf Ziya Erdem
   1941-1942 A. Ziya Karamürsel
   1942-1950 A. Ziya Kozanoglu
   1950-1951 Ekrem Amaç
   1951-1955 S. Fuat Keçeçi
   1955-1956 Tahir Sögütlü
   1956-1957 Danyal Akbel
   1957-1958 Nuri Togay
   1958-1959 Ferhat Nasir
   1959-1960 Nuri Togay
   1960-1963 Hakki Yeten
   1963-1964 Selahattin Akel
   1964-1966 Hakki Yeten
   1966-1967 Hasan Salman
   1967-1969 Talat Asal
   1969-1970 Rüstü Erkus - Nuri Togay
   1970-1971 Agasi Sen
   1971-1972 Himmet Ünlü
   1972-1973 Sekip Okçuoglu
   1973-1977 Mehmet Üstünkaya
   1977-1977 Sevket Belgin
   1977-1980 Gazi Akinal
   1980-1980 Huseyin Cevahir - Alp Göksan
   1980-1981 Riza Kumruoglu
   1981-1984 Mehmet Üstünkaya
   1984-2000 Süleyman Seba
   2000-20.. Serdar Bilgili


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting