• Reklam
 •  
 • lampardcan
  Kayitli Üye
  Kayıt: 20-04-2017
  Yaş: 28
  Mesajlar: 3
  Takımı: Eskişehirspor
  • Takip ediyorum da bu Bosman kurali Avrupa'da cok güzel sahane bir bicimde uygulaniyor. Her sene Bayern Münih Dortmund'dan bedelsiz sekilde oyuncu transfer ediyor ve ne Dortmund yönetimi ne de taraftari futbolcuya gönül koyuyor. Hatta her seferinde son macta tribünlere cagirilarak alkislaniyor ve oyuncuya verdigi emek icin ödül veriliyor. Bizde ise maalesef kulüpler futbolculari 6 ay öncesinden kadro disi birakiyor ki futbolcu bir daha da toparlanamiyor böylesine uzun bir aradan sonra. Maalesef yöneticilerimiz, kulüplerimiz ve taraftarlarimiz böyle bir olgunluk gösteremiyorlar. En son örnek Mehmet Ekici.
 • helenimo
  Kayitli Üye


  Kayıt: 29-08-2018
  Yaş: 20
  Mesajlar: 1
  Takımı: Chivas USA
  • bosman kuralı nedir bi de onu açıklayalım:

   Belçika Futbol Birliği’ne karşı Jean-Marc Bosman tarafından 1995 yılında Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda işçilerin serbest dolaşımına ilişkin bir ihlalin söz konusu olduğuna yönelik bir dava açılmıştır. Bu dava Avrupa Birliği içersinde top koşturan bütün futbolcuları doğrudan doğruya ilgilendirecek bir sonuç doğurmuştur. Jean-Marc Bosman Belçika Birinci Futbol Ligi olan ProLeague’de mücadele eden RFC Liege takımının sözleşmeli futbolcusu olarak forma giyerken sözleşmesinin sona ermesine kısa bir süre kala başka bir kulüple anlaşmaya varmak istemiş ancak Belçika Futbol Federasyonu buna şiddetle karşı çıkarak yapılacak herhangi bir görüşmenin taraflarına tazminat ödeme sonucunu doğuracağını deklare etmiş ve herhangi bir görüşmenin kapısının kapalı olduğunu vurgulamışlardır. Ancak Jean Bosman sözleşmesinin zaten sezon sonunda bitecek olmasını ve aynı zamanda da kesinlikle herhangi bir şekilde mukavelesini yenileme fikri olmadığını beyan ederek Dunkerque takımıyla anlaşmak istediğini belirtmesine rağmen kulübü ve federasyon buna karşı çıkmışlardır.

   bosss

   Jean-Marc Bosman’ın böyle bir görüşme yapmaya hakkı olmadığını savunun RFC Liege kulübü gerekçe olarak futbolcunun bonservis bedeline ilişkin herhangi bir görüşme olmaksızın doğrudan doğruya futbolcuyla anlaşılmasının mümkün olmadığını vurgulamıştır. RFC Liege sözleşme sona erse dahi futbolcunun herhangi bir bedel ödenmeksizin Dunkerque takımına transfer olmasızın söz konusu olmadığını vurgulamış ve nihayetinde Jean-Marc Bosman’ın sözleşmesi bitmesine karşın onun Dunkerque takıma transferine engel olmuştur. Bunun üzerine Jean Bosman meseleyi Avrupa Birliği Adalet Divanı’na o zamanki adıyla Avrupa Topluluğu Adalet Divanı’na taşımıştır. Ön karar usulu ile karşısına gelen bu davada Divan, Jean-Marc Bosman’ı haklı bulmuş ve buna gerekçe olarak da işçilerin serbest dolaşımı göstermiştir. İşçilerin serbest dolaşımını kısıtlayıcı ve entegrasyon sürecini bozucu bir tutum olarak kabul görülen bu uygulamanın Avrupa Birliği’nin kurucu antlaşmalarıyla bağdaşmadığını tespit eden Avrupa Birliği Adalet Divanı, Avrupa Birliği içersinde top koşturan bütün futbolculara sirayet edecek bir neticeye vararak futbolcuların ellerini güçlendirecek bir karara imza atmıştır.

   kaynak: sorcev


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting