• irreplaceable
  Özel Üye
  Kayıt: 30-07-2006
  Yaş: 27
  Mesajlar: 737
  Takımı: Beşiktaş JK


  • FIBA, önümüzdeki 2010 FIBA Dünya Şampiyonası için sağlık nedenlerinden dolayı vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.

   Basketbolun uluslar arası yönetici organı olan FIBA, tartışmalı herhangi bir enstrümanın müsabakalara getirilmemesi ve aksi takdirde bu aletlerin güvenlik yetkilileri tarafından toplanacağı konusunda basketbolseveleri uyarıyor.Basketbolseverler yasağı aşmaları halinde şampiyonanın düzenleneceği beş arenadan herhangi birinden ihraç edilebilecek.

   FIBA, vuvuzelayı bütün organizasyonlarında yasaklayan ilk uluslar arası organizasyon oldu.Yasak, insan sağlığını çıkardığı benzer düzeydeki seslerle etkileyebilecek olan havalı korna içinde geçerli.

   Kornaların çıkardığı ses, Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nın da önemli gündem maddelerinden biri olmuş ve kamuoyu bu çalgının maçlar sırasındaki etkisi üzerine fikir ayrılığına düşmüştü.

   FIBA Genel Sekreteri ve Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi üyesi Patrick Baumann ise konuyla ilgili bir dizi açıklamada bulundu.

   “Biz taraftarlarımızın eğlenmesini ve çok gürültü çıkarmasını istiyoruz ancak diğer taraftarların sağlını tehlikeye atacak derecede değil”

   “Açıkçası, vuvuzela basketbol salonları gibi kapalı ortamlar için uygun değil. Çok gürültülü bir enstrüman ve bazı tıp uzmanları bu çalgının zarar verecek düzeydeki desibel seviyesine ve frekansa ulaşabildiğini öngörüyor”

   “Ayrıca, sporcularımızın ve basketbolseverlerimizin sağlığını korumak bizim görevimiz. Bunun dışında kapalı spor salonlarındaki bu tür bir gürültü hakemler arasındaki iletişime ve dolayısıyla da oyuna doğrudan etki edebilir”

   “Bizde taraftarlarımızı bu çalgıyı stadlara getirmemeleri ve getirdikleri takdirde de toplanacakları konusunda uyarıyoruz, yasağa karşı koymaya kalkan taraftarlarımızda maçı kaçırmak durumunda kalabilir”

   “Daha önceki turnuvalar bizlere vuvuzelasız da karnaval atmosferinin yaratılabileceğini kanıtladı”

   Yasak, FIBA’nın bütün kapalı salon organizasyonları için geçerli olacakken FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’da bu yasağın uygulanacağı bir başka yer olacak.

   FIBA Sağlık Komisyonunu başındaki isim olan Dr Heinz Gunter ise kararı desteklediğini şu sözlerle dile getirdi.

   “Eğer birisi birden fazla vuvuzelanın yanında oturursa bu duyma problemlerine yol açabilir. Asıl sorun enstrümanın oldukça yüksek bir frekansa sahip olması”

   Londra’daki St.Bartholomew Hastanesi’nde ENT danışmanlığı yapan Nicholas Eynon-Lewis’te konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Vuvuzela 120 desibele kadar ses çıkarabiliyor. İzleyenlerin bu sese kısa bir süre yoğunbir şekilde maruz kalmaları durumunda kalıcı duyma bozukluklarının oluştuğuna dair kanıtlar var” şeklinde konuştu.

   2010 FIBA Dünya Şampiyonası Türkiye dünyada, tüm zamanlardaki en büyük basketbol mücadelesine sahne olacak ve Kevin Durant,Marc Gasol ve Yi Jianlian gibi isimlerin performanslarını dünyaya izlettirecek.

   Tahmini olarak 350,000 taraftar tarafından takip edilmesi beklenen organizasyon bir milyardan fazla televizyon veya internet kullanıcısı tarafından izlenecek olup 28 Ağustos-12 Eylül tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’de düzenlenecek.

   24 takımı bir araya getirecek olan turnuvada 288 oyuncu 80 müsabakada mücadele edecek. Son Dünya Şampiyonu İspanya ve son Olimpiyat şampiyonu ABD’yi karşı karşıya getirecek olan turnuva için özel olarak iki spor salonu inşa edildi.

   Şimdiye kadar düzenlenen şampiyonalarda yedi farklı takım zafere ulaştı.Madalya sıralamasında ABD,Yugoslavya ve Sovyetler Birliği üçer şampiyonlukla en üst sırada olan takımlar.İspanya, Japonya 2006’daki zaferle son şampiyon ünvanına sahip olan takımken, Arjantin’de FIBA Dünya Sıralamasında en iyi konumda.

   Şampiyonayı kazanan takım 2012 Londra Olimpiyatları’na doğrudan katılım hakkı elde edecek.
 • Reklam
 •  
 • Hsynbb
  Özel Üye
  Kayıt: 17-03-2007
  Yaş: 25
  Mesajlar: 3002
  Takımı: Galatasaray AŞ
 • samet_35
  Kayitli Üye
  Kayıt: 22-06-2010
  Yaş: 27
  Mesajlar: 747
  Takımı: Beşiktaş JK
  • Aynen katılıyorum hüseyin hiç çekılmez kapalı yerde
   ________________________
   BEŞİKTAŞ...
   QUARESMA7....
   RONALDO 7....


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting