• k3trr
  Kayitli Üye
  Kayıt: 15-12-2008
  Yaş: 54
  Mesajlar: 5
  Takımı: Beşiktaş JK
  • FUTBOL MENAJERİ

   Q01 Nasıl çalışıyor?

   OFM favori takımınızı neredeyse tamamen kontrol ettiğiniz ve menajerlik yaptığınız bir Online Internet menajerlik oyunudur.Sadece bilgisayar kontrollü rakiplerle değil arkadaşlarınıza ya da ailenize karşı bütün Dünya çapında oynayabilirsiniz!Gelecek maç için kadronuzu hazır hale getirmek amacıyla oyuna birkaç dakikalığına girerek temel hazırlıklarınızı yapabilirsiniz.Sonrasında Motor'umuz tarafından maçlar simüle edilerek,futbol maçlarının oynandığı sanal bir dünya yaratılır.Bu metod OFM'yi şu ana kadar yapılmış en gerçekçi online futbol menajeri oyunlarından biri haline getirir!

   Amacınız,takımınızın yönetim kurulunun belirlediği hedefi gerçekleştirerek ya da ligde şampiyon olarak olabildiğince en iyi sonuçları alıp kendinizi en becerikli menajerler arasında kanıtlamanızdır.
   top ^


   Q02 Oyuna HER GÜN giriş yapmak zorunda mıyım?

   Hayır,bu gerekli değil.OFM'yi oynamak(ve kazanmak) için her gün oyuna girmeseniz bile olur.Aktifsizlik yüzünden ligden atılma riskini ortadan kaldırmak için her menajer 3 günde 1 kez takımlarını kontrol etseler yeterlidir.Ne var ki,maçlar her gün oynanır,o yüzden takımınızda sakatlık ya da kart cezalısı oyuncu durumu olursa diye oyuna olabildiğince girmeye çalışın.
   top ^


   Q03 Eğer kovulursam,hesabım silinmiş mi olur?

   Bu sebeple asla hesabınız silinmez.Bu oyunda aynı gerçek hayattaki gibi bir menajer herhangi bir takıma bağlı değildir.Eğer kovulursanız,katılmak için başka bir lig seçebilir ve yönetmek başka bir takım bulabilirsiniz.
   top ^


   Q04 Hangi takımı alayım?

   Profilinzde 2 tane tercih edilmiş takım belirtme imkanınız vardır.Eğer bu takımlar müsaitse ve sizin hizmetinizle ilgililerse size bir kontrat sunarlar.Eğer değillerse sizinle ilgilenen teklifler size ulaştırılır.Lütfen "Ben Manchester United'la oynamak istiyorum" ya da "Ben gerçek bir Ajax fanatiğiyim,bana Ajax'ı verin" şeklinde bir e-mail yollamayın.Herkes en iyi takımları ister ama pek az kişi sahip olabilir,bu kabullenmeniz gereken birşey.Ne var ki şansınızı bir Bilet Sahibi> olarak ilk takım seçen siz olabilirsiniz.
   top ^


   Q05 Oyunu oynamak için herhangi bir dosya indirmeme gerek var mı?

   OFM bir Internet menajerlik oyunudur,o yüzden dosya indirmenize gerek yoktur.Hesabınızı oluşturup aktifleştirdikten hemen sonra oyunu oynayabilirsiniz!
   top ^


   Q06 Birden fazla hesap açabilir miyim?

   Hayır,buna izin verilmez.Düzenli olarak oyunda uyulması gereken kurallara uymayan kullanıcılarımızı tespit etmek için veritabanımızı kontrol ederiz.Fazla hesaba sahip kesin olarak yasaklanmıştır ve eğer bu ortaya çıkarsa,kural ihlalinden ötürü,BÜTÜN hesaplarınız anında ve tamamen silinirler.Alt Hesaplar için bir istisnamız mevcuttur,bu özellik Bilet Sahipleri nin kullanımına açıktır.Bununla ilgili daha çok bilgiye Sezon Bileti Kuralları'ndan(FAQ) ulaşabilirsiniz.
   top ^


   Q07 Ne zaman ve kaç günde maç yapılıyor?

   Maçların simülasyonu her gece saat 2 sularında başlıyor ve sabaha karşı son buluyor.
   top ^


   Q08 Oyunu geliştirmeye yönelik önerilerimi nereye gönderebilirim?

   Lütfen sorularınızı,hata raporlarınızı,yorumlarınızı ve önerilerinizi mevcut forumlarda önemli meseleler kısmına yazın.
   top ^


   Q09 Bir hesap açmak ya da varolan bir hesabıma giriş yapmaya uğraşıyorum ama sayfa sürekli Giriş ekranına geri dönüyor.Neden böyle?

   Bilgisayarınızda henüz cookieler bulunmamakta.Lütfen cookieler browserınızda belirene kadar tekrar deneyin.
   top ^


   Q10 Sezon sonunda ne oluyor?

   Bütün takımlar resetlenir ve sonuçlarınız menajer profilinize eklenir.Bundan sonra,ligle ilişiğiniz kesilir ve gelecek sezon için başka bir kulübü seçebilirsiniz.

   Sezon bittikten sonra SAKIN istifa etmeyin,yoksa hiçbir menajer puanıyla ödüllendirilemezsiniz.Son maçtan sonra,son skorlar 1 ya da 2 günlüğüne gösterilir,lig resetlendikten sonra başka bir takım seçme hakkınız doğar.
   top ^


   Q11 Sezon bittikten sonra lig neden resetlenir?

   Öncelikle oyunun gerçekçiliğini sağlamak için.Reset size her zaman orijinal oyunculardan kurulu tam bir kadro ile başlamanıza imkan verir.Takımınıza ait bütün oyuncular gerçek hayatta varlar ve kaliteleri sizin için kullanılabilirdir.Eğer arka arkaya birçok sezon oynanmış olsaydı,o zaman bu sorun olmazdı.Ayrıca,her sezon menajer puanları liglerdeki en iyi menajerlerce ödüllendirilir.Kimsenin haksız bir avantaja ya da dezavantaja sahip olmaması için bütün menajerler sezon başında aynı konuma sahip olur.
   top ^


   Q12 Takımımla oynamaya devam etmek ve oyuncularımı saklamak istiyorum.Bu mümkün mü?

   Hayır,bu mümkün değil.OFM tek sezonluk bir oyun olarak tasarlanmıştır.Sezon sona erdikten sonra,yeni bir takım seçebilirsiniz veya başka bir lige katılabilirsiniz.Bu yolla,birçok farklı ligde oynama fırsatını bulmuş olursunuz(Örnek olarak İngiltere,İspanya,Almanya ve İtalya)
   top ^


   Q13 Menajer puanları nedir?

   Takımınızla bir sezonu bitirdiğinizde her seferinde,eğer takımınız başarı sağlamışsa(takım hedefine ulaşmışsa),menajer puanlarıyla ödüllendirilirsiniz,bu puanlar OFM sıralamasına etki eder ve profilinizde gösterilir.

   Puanların 3 türlü hesabı vardır:
   Şampiyonluk = +50 puan
   Hedefe Ulaşmak = +50 puan
   Takımınızın Hedefi'nin üzerindeki her sıra için +10'ar puan.

   Ana puanınız da sizin kişisel olarak kazandığınız puanlara bağlıdır.Eğer takımınızla sadece yarım sezon oynadıysanız,normalde alacağınız menajer puanlarının da yarısını alırsınız.

   Sonuç olarak,alacağınız puanlar oynadığınız ligin büyüklüğüne göre değişir.20 takımlı bir ligde alacağınız menajer puanları 100% ise,18 takımlı bir ligde 90% olacaktır,vs.
   top ^


   Q14 Biri hile yapıyor!Ne yapmalıyım?

   Bunu hemen Lig Yönetici'nize iletin.Eğer yönetici sizseniz,olayla ilgili bir mesajı Hile Rapor Et kısmına yazın.Hileyi yapanı açıkça belirtin ve şüpheli transfer ya da ne yaptığıyla ilgili başka delilleri listeleyin.Personel bu meseleyi araştıracak ve eğer gerekirse hileciyi cezalandıracaktır.(Bununla ilgili Personel'e direkt mesaj yazmayın,görmezden gelinecektir!)
   top ^


   Q15 Yeni bir lig açmak istiyorum,bunu nasıl yaparım?

   Lig Açma Formu'nu kullanın. Ne var ki,sadece Premium Sezon Bileti Sahipleri bu özellikten faydalanabilirler.Ayrıca, sadece 14 günde 1 kere Lig Açma izni isteyebilirsiniz,yani formu doldurmadan önce doğru ligi seçtiğinizden emin olun!
   top ^


   Q16 Kendi takımınısın menejeri olmakmı istiyosunuz?

   Bu mumkun bilet sahibi olmak gerekmez ama kendi takımınızı secmek zor tabıkıde bos veya olmaya bilir bunlar cok sık gorulen seyler ama premıum alıpta kendı liginizde mesala besiktasa sızın takımınız besıktası secebılırsınız.


   Q17 Transfer Listesi'nde ne zaman sağlam defanslar olacak?

   Transfer Listeniz'de beliren oyuncular,liginizde oynamayıp yabancı liglerde bulunan takımlardan seçilir.Bu seçim,mevcut oyuncu sayısına ve talebe bağlı olarak sistem tarafından,kullanıcısı bulunan hesap sayısına bölünerek yapılır.OFM Personel'inin veya Lig Yöneticileri'nin bu tip kararlarda sözü geçmez,o yüzden onlara bu konuda danışmanızın hiçbir anlamı yoktur.
   top ^


   Q18 Asistanı kovmak istiyorum,neden bu mümkün değil?

   Asistan kulübünb günlük aktiviteleri için çok önemlidir.Siz yokken takımınızı o yönetir ve size kullanışlı tavsiyelerde bulunur.Yönetim Kurulu da onu elemanları olarak tutmaya çok kararlıdırlar.Nedenini söylemezler ama dedikodulara göre asistanın eşinin takımınızın başkanıyla ilişkisi olduğu söylenir...
   top ^


   Q19 Stadyum seçeneğiyle neler yapabilirsiniz?

   Stadyumunuza bir isim verebilirsiniz ve onu geliştirmek için para harcayabilirsiniz.Takımınızın büyüklüğüne ve geliştirmenin türüne bağlı olarak bunun masrafı değişir.

   Stdyumunuzu değişik yollarla geliştirebilirsiniz.Örnek olarak,stadyumım kapasitesini artırabilirsiniz,daha fazla ve daha iyi antrenman sahaları ekleyebilirsiniz veya sahadaki çimleri düzgünleştirebilirsiniz.Örnek olarak daha fazla bilet satabildiğinizden,bazı özellikler gelirinizi artırır.Dğer özellikler takımınızın,kendi sahanızda oynarken performansını artırır,örnek olarak daha düzgün çim sahası veya stadyumdaki daha iyi bir atmosfer.

   Stadyum özellikleri sadece bilet sahibi olanlara geçerlidir Sezon Bileti Sahipleri.
   top ^


   Q20 OFM oynarken uymam gerken kurallar nelerdir?

   Kurallar ve İş Anlaşmaları
   top ^


   Q21 Takım kadronuzda önemli bir pozisyonu boş bırakırsanız ne olur?

   Bu durumda,asistanınız sizin adınıza uygun durumda olan bir oyuncuyu oynatmaya çalışır.Eğer bu mümkün değilse yani hiçbir oyuncunuz boş kalan yeri alabilecek durumda müsait değilse,takımınızın maça 11'den daha az çıkmayacağını garantilemek için genç takımınızdan bir oyuncu boş kalan pozisyonda oynar.Genç takım oyuncuları ne var ki çok daha zayıftırlar ve performansları maçın özetinde rapor edilmez.
   top ^


   Q22 Kendi bulunduğum ligin dışından oyuncu transfer edebilir miyim?

   Evet,bunu 2 yolla yapabilirsiniz:
   1) Zaman zaman yurtdışından oyuncular Transfer Listesi'ne konurlar;
   2) Dış liglerden oyuncuları kendin gözleyebilirsin(Kaşif-sadece Sezon Bileti Sahiplerine açıktır).

   İlgili olduğunuz oyuncuları bulması için Kaşif yollayabilirsiniz.Kaşif sizin ona verdiğiniz bilgiler çerçevesinde oyuncuları araştırır.Örnek olarak,atak oranı 70 ve 80 arası ve fiyatı maksimum 12 milyon euro olan bir forvet oyuncusunu seçebilirsiniz.Kaşif'in araştırmasını tamamlaması 1 oyun haftası(1 gün) alır.Eğer araştırma başarılıysa,keşfedilen oyuncu Transfer Listesi'ne konur.Eğer oyuncuyu almak istemezseniz,ligdeki diğer kulüplerin oyuncuyu kendi takımlarına katma fırsatı doğar.
   top ^


   Q23 Bir ligi güncellemenize ya da desteklemenize yardım etmek istiyorum.Bunu yapabilir miyim?

   Eğer yeni ligler oluşturmamıza ya da diğer ligleri güncellememize yardımcı olmak isterseniz,bundan çok memnun oluruz.Bunu,mevcut liglerden oyuncu ve takım bilgilerini toplayarak ve bunu doğru oranlara yayarak yapabilirsiniz.Lütfen aşağıdaki excell dosyasını kullanarak bilgileri doldurunuz:

   templateA.xls

   Dosyayı tamamen doldurulmuş şekilde lig güncellemelerinden sorumlu bir kişiye gönderiniz: kontrol edin Staff FAQ ligleri kimlerin idare ettiğine.Fazladan bir güncelleme gerekirse sorun,yoksa verdiğiniz bütün emeğe yazık olur.

   Eğer oyuncuların oranlarının düzgün olduğuna karar verilirse ve lig kabul edilirse(oyunda tamamlanmış)bedava bir Sezon Bileti'yle ödüllendirileceksiniz.
   top ^


   Q24 Neden finansal hesaplarımda,sponsorlarım ve stadyum gelirlerimin yanında n/a yazıyor?

   Çünkü stadyum gelirleriniz ve sponsorlarınızın gelirleri sadece evinizde maç yaparken geçerlidir.Deplasmanda maç yaparken sponsorlar ve stadyum gelirleri n/a olarak gösterilir,yani bu kaynaklardan bu hafta için para alamayacağınız anlamına gelir.Eğer evinizde oynarken 0 olarak gönüyorlarsa,sponsorunuz yoktur ve stadyumunu geliştirmediğinizden kar getirmiyordur.
   top ^


   Q25 OFM diğer dillerde de olacak mı?

   OFM orijinal olarak Hollandaca versiyonuyla başlamıştı:
   http://www.onlinesoccermanager.nl

   Ayrıca bir Çince versiyonu mevcuttur:
   http://www.onlinesoccermanager.cn

   OFM'nin çevrilen sürümleri sabit olarak çalışıyor:Eğer konuştuğunuz dile sahip bir ülke bayrağı sağ üstteki hoşgeldiniz ekranının orada bulunuyorsa,bayrağa tıklayarak o dile ait çevrilen oyunun bütün parçalarına ulaşabilirsiniz.Çevirmeler tam olmayabilir,bunun için sizden sabretmenizi istiyoruz ve hala çalışıyoruz.
   top ^


   Q26 Oyuncularımdan biri sakatlandı, ama oyuncuyu bir sonraki maç kadrosuna alabiliyorum. Bu nasıl mümkündür?

   Çok sanşlısınız. O oyuncu hafif bir sakatlık geçirdı ve bu yüzden bir sonraki maçta rahatlıkla oynayabilecek durumda.
   top ^


   Q27 Finans Müdürü ne işe yarar?

   Finans Müdürü sadece Sezon Bileti Sahipleri'nin işe alabileceği bir teknik ekiptir.Reklam Menajeri'ne talimat vererek reklamlardan ve sponsorlardan daha çok para almaya çalışırsınız.Bu işlem 1 oyun haftası(1 gün) alır.

   Sonuç size bildirilir ve eğer size bir teklif ulaşırsa,teklifi kabul ya da reddetme seçeneğiniz vardır.Eğer teklifi redderseniz,hala harcamanız için Finans Müdürü'nün bir işlem şansı daha vardır ve bu işlemi bir sezonda sadece 2 kere gerçekleştirebilirsiniz.Sponsorlar siz daha fazla para sağlamak için istedikleri ekstra koşullar varsa teklifi reddetme hakkınız vardır.
   top ^


   Q28 Adımın önüne bir resim koymak istiyorum.Bunu nasıl yaparım?

   Herşeyden önce Sezon Bileti Sahibiolmalısınız,sadece onlar adlarının önüne resim koyabilirler.Bundan sonra,internetten iyi bir resim bulmalı ya da kendiniz internete bir resim upload etmelisiniz.Bir resim bulduğunuzda,URL'yi unutmayın. (e.g.: http://www.images.com/nice.jpg)

   Menajer menüsünden Profil seçeneğine girerek,Kişisel Bilgileri Yenile butonuna tıklayın."Resim Linki" yazısının yanındaki kutuya koymak istediğiniz resmin Linkini yazın.Bundan sonra Onayla butonuna tıklayın.

   Ek Bilgi:Resmin Linkini bulmak için,resme sağ tıklayarak Özellikler'i seçin.Resmin Linki burada gösterileceltir.
   top ^


   Q29 Reklamlar menüyü engelliyor,bununla ilgili ne yapabilirim?

   Reklamlar(afişler)bazen menünün ortasına denk gelebilmektedirler.Bu problemden kurtulmak için 2 şey yapılabilir:

   1. Sezon Bileti sahibi olun:Böylece bir daha asla reklamlar tarafından rahatsız edilmezsiniz.
   2. Son browser yazılımını indirin(Internet Explorer)

   Click here bu problemle ilgili daha çok bilgi için.
   top ^


   Q30 Benim oynamaya alıştığım bilgisayardan başka insanlar da OFM oynuyorlar.Buna izin veriliyor mu?

   Oyunu birçok insanın aynı bilgisayardan oynamasına izin veriliyor,çünkü bazen aile üyeleri,arkadaşlar ya da iş arkadaşları OFM'yi tek bilgisayardan oynamak istiyorlar bunu anlıyoruz.Takip eden notlara dikkat edin:

   - Şüphelerin önüne geçmek için profilinize gerçek adınızı ve bilgilerinizi girin
   - Bir kişinin hemen ardından oyuna giriş yapmayın,kardeşlerinize göre günün farklı zamanlarında girmeye çalışın
   - Eğer oyunda aynı ligde oynarsanız,birbirinize yardım etmeyin.Şüpheli transferler genellikle oyundan atılmanıza ya da hesabınızın kilitlenmesine sebep olacak şekilde rapor edilir.
   - Sezon Bileti sahibi olmak en uygunudur
   top ^


   Q31 Skorbord nasıl çalışır?

   Skorbord golleri,sakatlıkları,sarı ve kırmızı kartları göstermeyi sağlayan maç ilerleyişinin tam bir sunumunu sağlar.Skorbord seçeneği Sonuçlar-->menüsünde Skorbord olarak ulaşılabilir.Skorbord'u başlatmak için,soldaki "Maçı Başlat" butonuna tıklayın.

   Skorbord canlı bir maç anlatımı değildir,size geçen gece oynanan maçın bir tekrarını sağlar.Oyuna giriş yaparken,maçın heyecanını tecrübe etmek için direkt olarak skorbord seçeneğini tıklayabilirsiniz,ki böylesi arkadaşlarınıza,ailenize veya iş arkadaşlarınıza karşı oynarken özellikle daha eğlencelidir.

   OFM Skorbord'u sadece href="ticketbox.asp">Bilet Sahipleri için geçerlidir.
   top ^


   Q32 Mozilla,Opera veya başka bir browserla sorun yaşıyorum.Bunu nasıl çözerim?

   Eğer Mozilla,Netscape,Opera veya başka yabancı bir browser kullanıyorsanız,Online Futbol Menajeri'nin bazı parçalarını göstermekten problemlar oluşabilir.

   Bunun sebebi sitenin Internet Explorer ve Firefox'ta gösterilmek için yaratılmış ve tasarlanmış olmasıdır.Diğer başka hiçbir browser desteklenmemiştir.Siteyi başka platformlarda tasarlamak çok fazla para ve zaman alan birşeydir,ki kullanıcılarımızdan sadece ufak bir kısmı (2%'den azı)fayda sağlar.   Microsoft Internet Explorer'ı yükle
   top ^


   Q33 Menajer adımı değistirebilirmiyim?

   Hayır, bu kesinlikle mümkün değildir. Bu durumda Hilecilerin sürekli isim değistirebileceklerini düsündüğümuz için bu mümkün değildir.
   top ^


   Q34 Başkası için hesap oluşturabilir miyim?

   Hayır,kesinlikle yapamazsınız.Eğer o kişinin hesap açmakla ilgili bir problemi varsa birisine danışabilirsiniz ama birisi için hesap oluşturmanıza izin verilmez.Eğer bunu yaparsanız,bu çoklu hesaba sahip olmak olarak görülecek,böylece bütün hesaplarınızın kilitlenmesi riskini almış olacaksınız.
   top ^


   Q35 Site bazen yavaş çalışıyor,bununla ilgili birşey yapabilir miyim?

   Bu seçeneği kullandığınızdan emin olmak için,Internet Explorer'ı kullanarak,Araçlar'a gidin-->Internet Seçenekleri'ne girip,Gelişmiş sekmesine tıklayın."Proxy bağlantılarında HTTP 1.1'i kullanarak bağlan"a ve Tamam'a tıklayın.Bütün browser pencerelerini kapatın ve Internet Explorer'ı baştan açın.Bir süre sonra bir hızlanmanın olduğunu farketmelisiniz.
   top ^


   Q36 OFM'yi 8 erkek kardeş,5 kız kardeş ve 3 tane kuzenimle aynı bilgisayardan oynuyorum.Hesabımın kilitlenme riski var mı?

   Evet,eğer aynı bilgisayardan birçok insanla sıralı olarak giriyorsanız çok ciddi risk almış olursunuz.Bu hesaplar üzerinde gözümüz vardır ve hile yapıldığına dair karar alırsabütün hesaplar kalıcı olarak kilitlenir.Bu ayrıca 1 hesabın birden çok sahibi olduğuna kanaat getirirsek de geçerlidir.

   İkinci kuzeniniz için ayrı bir hesap açmanızı bize bildirerek bizden özür dilemeniz genellikle gözmezden gelinir.Ne yazık ki bu tip olaylar çok sık olmaktadır,her türlü hile olayı için detaylı bir araştırma yapmamız mümkün değil.Bunu hatırlayın ve lütfen tek bir hesap kullanarak oyunu adilce oynayın.
   top ^


   Q37 OFM'nin kendi dilime çevrilmesine yardım etmek istiyorum,yapabilir miyim?

   Mevcut çevirmen takımının bir parçası olmak istiyorsanız(Okuyun:OFM'de diller zaten desteklenmiştir),öncelikle çevirmen takımında yer olup olmadığını sormanız gerekir.Kendi dilinizi konuşan Haberler & Yenilikle Forum moderatörü(cfcpaul değil)size bu konuda bilgi verebilir.Başka diller için,Personel Üyelerimizle irtibata geçmenizde ve bizi bundan haberdar etmenizde bir sakınca yok;eğer yeterince ilgiliyseniz,OFM'yi kendi dilinize çevirecek yeni bir takım kurmayı düşünebiliriz.

   Lütfen bu çevirme işinin çok fazla vakit istediğini unutmayın:Ve lütfen bu görev için 1 günde saatlerce vaktinizi ayırmaya hazır hissediyorsanız kendinizi başvurun.
   top ^

   Son güncelleme 16.12.2008, 22:59 tarihinde k3trr tarafından yapıldı.

   ________________________
   *Semih, *Senturk, *Belici, silence, all right, *Semihi, that, silence, ? İNGİLİZCESİ OLAN ANLAR
 • Reklam
 •  
 • k3trr
  Kayitli Üye
  Kayıt: 15-12-2008
  Yaş: 54
  Mesajlar: 5
  Takımı: Beşiktaş JK
  • linkin en basta futbol menejeri yazan yere tıklayın
   ________________________
   *Semih, *Senturk, *Belici, silence, all right, *Semihi, that, silence, ? İNGİLİZCESİ OLAN ANLAR
 • intern
  Özel Üye
  Kayıt: 02-08-2005
  Yaş: 33
  Mesajlar: 1856
  Takımı: Çorumspor
  • Hatalı başlık, düzeltildi.

   ***intern***
   ________________________
   Etikete gerek var, eskiler çabuk unutuyormuş...

   Aralık 2010'da emekli olmuştur.


   ***intern***


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting