• 03Gs1905
  Administrator
  Kayıt: 20-08-2003
  Yaş: 35
  Mesajlar: 8885
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • Uzun süredir en popüler eposta sağlayıcısı olan Google GMail'i KDE'nin eposta istemcisi olan KMail ile kullanmak istiyorsunuz, ama pop3, smtp ve ayarlamalar aklınızı mı kurcalıyor? Hazır olun! Size sadece dört dakika ayırarak tüm bunlardan kurtulabileceğinizi söylesem? İşte mucizevi alet: Özgürlük için. )

   Gmail, kullanıcılarının pop hizmetinden istifade edebilmeleri için önce bunu aktifleştirmelerini istiyor. Merak etmeyin, herhangi bir ücret söz konusu değil. http://www.gmail.com adresinden kullanıcı hesabınızla giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda göreceğiniz kısımdan 'Ayarlar'ı seçin. Göremediniz mi? Şöyle göstereyim:   Ayarlar önünüze serilmiş olmalı. Üstteki sekmelerden 'Yönlendirme ve POP' kısmına gelin. Ne de olsa biz pop hizmetini etkinleştireceğiz. (Eğer vaktiniz olursa diğer ayarlamaları da bir gözden geçirin derim, avatar, otomatik yanıtlama gibi çok hoş özellikler bulunmakta.)   'Yönlendirme ve POP' kısmında altta göreceğiniz 'POP İndirme' bölümüyle ilgilenelim. Benim önerim 'POP'u sadece şu andan itibaren gelen postalar için etkinleştir' seçeneğini işaretlemeniz. Eğer 'POP'u tüm postalar için etkinleştir' seçeneğini işaretlerseniz, bugüne kadar almış olduğunuz ve gmail hesabınızda kayıtlı olan tüm postaları indirmek durumunda kalırsınız Daha sonra 'Değişiklikleri Kaydet' düğmesi ile yaptığımız değişikliklerin Google veritabanlarına da kaydolmasını sağlayalım. Sağladık mı? Hah, tamamdır. POP hizmetini etkinleştirmiş bulunuyoruz. Artık KDE masaüstümüze dönebiliriz.   KMail (Posta istemcisi), menüde 'Programlar -> Internet' kategorisi altında sizi bekliyor. Haydi onu daha fazla bekletmeyin...

   KMail ana penceresi ile karşılıyor sizi. Güzelce bir süzün onu. Onun da sizi tanımasına izin verin. Bitti mi bakışmanız? Şimdi Gmail ile KMail'i uzlaştırmaya çalışacağız! Hazır mısınız?   Menü çubuğu üzerinde 'Ayarlar' bölümüne gelin ve 'KMail programını yapılandır'ı seçin. Daha önce kimlik oluşturduğunuzu varsaydım ben bu arada... Yoksa KMail'i ilk çalıştırdığınızda sizden bir kimlik oluşturmanızı isteyecektir. İlk kez çalıştırıyorsanız bir kimlik oluşturuverin. (Bu benim yazımın konusu dahilinde değil

   Yapılandırma bölümünde Hesaplar kısmına gelin, 'Ekle...' yi seçin.   Ve açılan minik pencerede işaretli olan 'pop3'e dokunmayın, 'Tamam' diyerek bu adımı geçin. Gmail hesabımız eklenmek üzere hazır, KMail'imiz de hesabın eklenmesine hazır. Evet başlayalım artık. (Benim ekran görüntüme bakmayın. Benim daha önceden ekli bir kaç pop hesabım zaten var. Sırf sizin için yeni bir tane daha ekleyeceğim   Artık ayarları girmeye başlayabiliriz. Dikkatle takip edin (Verileri girmeden önce ekleyeceğim ekran görüntüsüne göz atın bence):

   * Hesap Adı: Kmail, kullanıcı hesabınızı buraya yapacağınız girişle tanıyacak.

   * Giriş: Gmail sunucularında giriş yapılırken kullanılacak olan kullanıcı adıdır. Google bunun kullanıcıadınız@gmail.com şeklinde olmasını ister. Onu kırmasanız iyi edersiniz

   * Parola: Bu kısma karışmıyorum ben, gözlerimi de kapattım hatta. Girin haydi...

   * Makina: Kullanıcı adı ve parolayı alan KMail bunları nereye götüreceğini bu anahtar ile anlayacak. Gmail için 'pop.gmail.com' olarak girmelisiniz.

   * Port: Gördüğünüz gibi orada bir '110' var. Bu varsayılan pop3 portu olmalı. Ama Gmail SSL (Secure Sockets Layer) kullandığından bunu değiştirmemiz gerecek. '995' yapın lütfen.

   * Pop parolasını sakla: Bu seçeneği işaretlerseniz KMail girdiğiniz parolayı aklında tutar ve her giriş yapmaya çalıştığınızda tekrar sormaz.

   * Alınan iletileri sunucuda bırak: Bu seçeneğe Google izin vermez! Eğer alınan iletileri sunucuda bırakmak istiyorsanız ilk başta bahsettiğimiz POP ayarlamalarına göz atın. Hani şu gmail.com üzerinde uğraştıklarımız...


   Bunun sonrasındaki seçenekleri tamamen doldurmak ya da doldurmamak size kalmış.   Bu aşama da bittiyse üstteki sekmelerden 'Diğer'e gelin de, güvenlik ayarlamalarını yapalım. Google ayarlamalarınızın şu şekilde olmasını bekler:

   * Şifreleme : Güvenli posta almak için SSL kullan

   * Kimlik sınama yöntemi: Düz metin   Sonrasında tamam deyin ve Gmail, KMail, pop3 tüm bunların sonunu getirin )

   Ah! Neredeyse unutuyordum. Bu yaptığımız ayarlar eposta almak için yeterli. Bir de göndermek gerek elbette. Merak etmeyin. Onu da halledeceğiz şimdi. 'KMail programını yapılandır' deyip 'Hesaplar' bölümüne gelin ve sekmelerden 'Gönderme'yi seçin.   Sağda yer alan 'Ekle 'yi seçin ve yine varsayılan olarak işaretli 'SMTP' yi değiştirmeyin, 'Tamam 'layın.   * İsim: Yine size kalmış. Bu SMTP hesabını ne isimlde kaydetmeksin istiyorsanız onu girin.

   * Makina: Gmail için smtp.gmail.com giriyoruz.

   * Port: Portumuz 465. Bu değişiklik yine SSL'den kaynaklanıyor.

   * 'Sunucu kimlik denetimi istiyor' (Evet Google istiyor.) İşaretledikten sonra giriş ve parolayı doldurun:

   * Giriş: kullanıcıadı@gmail.com

   * Parola: ... Girmeden önce etrafınıza bir bakının. Kimsenin sizi izlemiyor olduğundan eminseniz, girin!

   * SMTP parolasını sakla: Saklasın tabii. Sizin için her seferinde hatırlasın, girsin, size sormasın.   Güvenlik sekmesine geçin.

   * Şifreleme: TLS

   * Kimlik sınama yöntemi: Yalın olacak şekilde ayarlayın. 'Tamam'layın.   İşte bu kadar! Bitirdiniz. Artık Gmail hesabınızı KMail ile rahatça kullanabilirsiniz.

   ALINTIDIR. http://www.ozgurlukicin.com/nasil/gmaili-kmaille-kullanmak/ adresinden alıntılanmıştır.
   ________________________
   GALATA SARAY-I EFENDİSİ TARAFTARI
   TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
   TEK AŞKIYDI GALATASARAY
   Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
   13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
 • Reklam
 •  


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting