• Matthaus
  Kayitli Üye
  Kayıt: 29-06-2008
  Yaş: 28
  Mesajlar: 12555
  Takımı: Beşiktaş JK
  • NBA'de yeni sezonda Pheonix Suns forması giyecek olan A Milli Basketbol Takımı kaptanı Hidayet Türkoğlu, Pheonix yolculuğu öncesi açıklamalar yaptı..

   Türkiye'de düzenlenen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanma başarısı gösteren (A) Milli Takım'ın kaptanı Hidayet Türkoğlu, ABD'ye gitti.

   NBA'de yeni sezonda formasını giyeceği Phoenix Suns'ın sezon öncesi hazırlık kampına katılmak üzere Türk Hava Yolları'nın (THY) tarifeli seferiyle New York'a giden Hidayet Türkoğlu, Atatürk Havalimanı'na ailesiyle birlikte geldi. Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş tarafından ABD'ye uğurlanan Hidayet Türkoğlu'na yolcular ve basketbolseverler büyük ilgi gösterdi. Hidayet'in şirin kızı Eda da hareketleriyle basın mensuplarının ilgi odağı oldu.

   Türkoğlu, New York'a hareketinden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünya ikincisi olmalarını değerlendirerek, şunları söyledi:

   ''Duygular tabii ki kelimelerle ifade edilemiyor. Çünkü Türk spor tarihinde şu ana kadar elde ettiğimiz en iyi başarı. Bunun bir parçası olmaktan insan ayrı bir keyif duyuyor. Bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Herkes elinden gelenin en iyisini yaptı. Takıma faydalı olabilmek için bütün kamp boyunca büyük fedakarlık yaptılar. Bu başarıda herkesin çok büyük payı var. Bütün arkadaşlarımı, teknik heyeti, Turgay başkanı kutluyorum. Onun desteği ile bu başarı geldi. İnsan tabii ki ayrı bir gurur duyuyor. Bizi kamp boyunca bizi yalnız bırakmayan, maçları izleyen Türk halkına teşekkür ediyorum. Her maçtan sonra sokaklara dökülen Türk halkını biz oyuncular olarak gördüğümüzde ayrı bir keyif duyduk. Çünkü onlar bizi turnuvanın başından beri destekleri ile dualarıyla yalnız bırakmadı. Biz de bu başarıyı onlara hediye etmek istiyorduk. Türk halkını az da olsa mutlu edebildiysek, biz bundan ayrı bir keyif duyarız.''

   Türkoğlu, başarılarında devlet ve hükümet yetkililerinin de büyük katkısı bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

   ''Bu periyot içerisinde bizi destekleyen büyüklerimize de ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Değerli Cumhurbaşkanımıza, Meclis Başkanımıza, Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan fırsat buldukça antrenmanlarımızı ziyaret ederek, zaman zaman telefon ederek takımın yanında olmuştur. Bunun en güzel örneğini ise final maçının devre arasında yaşandı. Kendisi eski bir sporcu olduğu, sporcuların ruh halinden iyi anladığı için devre arasında soyunma odasına kadar gelip bize destek olmaya çalıştı. Bizim için bu manevi değerler her şeyden önemlidir.''

   Şampiyonanın ardından takımdaki herkesin kendi takımına gittiğini kaydeden Türkoğlu, ''Bizim için seneye çok ayrı bir yaz dönemi olacak ve Avrupa Şampiyonası'nda bu başarının üstüne bir şey daha eklemek gerekecek. Amacımız burada başarıları olup olimpiyatlara katılmaktır'' dedi.

   Hidayet Türkoğlu, ABD'ye hazırlık kampına katılmak için gittiğini de belirterek, ''Benim için yeni bir takım, yeni bir şehir. Ne kadar erken gidersem o kadar çabuk adapte olurum. O yüzden normal zamandan biraz daha erken gidip o periyodu daha erken geçirmek istiyorum''şeklinde konuştu.

   -PRİM TARTIŞMALARI-

   Şampiyonada milli takıma verilen primin tartışma konusu ve davalık olması konusundaki düşünceleri de sorulan Türkoğlu, şunları söyledi:

   ''Biz hiçbir zaman bu konularla ilgili polemiğe girmedik bir sporcu olarak. Kamp boyunca bizim her zaman oyuncu olarak hatırlayacağımız manevi desteklerdir. Biz bunun üzerine daha çok vakit ayırıyoruz. Türk halkının bize göstermiş olduğu destek ve değerli büyüklerimizin bizlere vermiş olduğu destek... Bunu her zaman hatırlayacağım. Maddiyatın bunun önüne geçemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Doğal olarak her başarının üzerine bunu lekelemek için birileri çıkacaktır. Sporcu olarak bunu önemsemiyoruz. Türk halkının ne kadar mutlu olduğunu hepimiz gördük. Her maçtan sonra televizyonu açtığımız zaman Türkiye'nin dört bir yanında insanlar sokaklara dökülmüştü. Biz bunlara değer veriyoruz. Bunlar bizi mutlu ediyor. Bu başarıları, bu anları her zaman hatırlayacağız. Biz bir ilki gerçekleştirdik ve Türk halkı buna şahit oldu. Doğal olarak onların destekleri, onların duaları bizi bu noktaya getirdi. Onlar bizim başarılı olmamızı isteyen insanlardı.''

   -''BİZİ ÜZMEDİ''-

   Tartışmalar ve açılan davanın kendilerini üzüp üzmediğinin sorulması üzerine de Hidayet Türkoğlu, şu yanıtı verdi:

   ''Bizi üzmedi. Biz sporcu olarak bu haberlere değer bile vermiyoruz. Kamp boyunca da bizim hakkımızda olumsuz konuşan çok insan vardı. Biz milli takım için oynuyoruz. Bu formanın ne kadar ayrıcalıklı olduğunu ve ne kadar gururla taşındığını herkese gösterdik. Maddiyat, değerli büyüklerimiz tarafından layık görülmüş bir jesttir. Onlar da Türk halkı gibi bizim göstermiş olduğumuz başarıdan mutlu oldular. Doğal olarak böyle bir jest yaptılar. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz bundan çok manevi değerleri ön plana koymaya çalıştık. Onların bize vakit ayırması bunlar bizim için önemli. Bizim başarımızda maddiyat biraz ön plana çıktı ama zaman geçtikçe başarımızın ne kadar önemli ve değerli olduğunun farkına varılacaktır. Biz sporcu olarak bunun peşindeyiz, inşallah bunun devamını önümüzdeki yaz getireceğiz.''

   Bir gazetecinin, ''Milli takımdan ayrılacağın yolunda haberler çıktı, doğru mu?'' sorusu üzerine de Türkoğlu, şöyle dedi:

   ''Ben (milli takımı bırakacağım) diye bir şey demedim. Spekülasyon yapılıyor, bunlar beni ilgilendirmiyor. Ben sadece bu yaz başında (Bu son Dünya Şampiyonam) demiştim ama son milli takım demedim. Doğal olarak da bazı arkadaşlar da bunu kendi kafalarına göre haber yapmayı düşündüler. Bu benim son dünya şampiyonamdı. Bundan dört sene sonra ben artık 35 yaşında olacağım ve benim için doğru olan, yerimi gençlere bırakmak ve gençlerin önünün açılmasıdır. Benim hedefim, önümüzdeki Avrupa Şampiyonası'nda performansımı sergileyip takıma faydalı olmak ve iyi bir derece yapıp olimpiyatlara katılmaktır. Bu da bizim için bir ilk olacaktır. Bunu başarırsak ne mutlu bize.''

   NBA'de geçen sezon Toronto Raptors forması altında 74 karşılaşmanın 69'unda ilk beşte başlayan Hidayet Türkoğlu, 30.7 dakika, 11.3 sayı, 4.6 ribaund ve 4.1 asist ortalamaları yakalamıştı.

   DİĞER AÇIKLAMALARI

   Atatürk Havaalanı'nda NTV spor'a da konuşan Türkoğlu, kanalın sorularını yanıtladı. NTV Spor.net'te derlenen açıklamalar şu şekilde;

   Kısa süre önce sonra eren 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 12 Dev Adam'ın Dünya 2'incisi olmasında büyük bir rol oynayan Hidayet Türkoğlu, bir sonraki Dünya Şampiyonası'nda yer almayacağını ifade etti. "Bu şampiyonada muhteşem bir başarıya imza attık ve keyfini çıkartıyoruz. Bütün takım arkadaşlarımın kariyerlerinde en iyi seviyeye gelmesini istiyorum. Ben de elde ettiklerimizden ötürü çok mutluyum. Ben bir sonraki Dünya Şampiyonası'nda ilerlemiş olacak yaşım sebebiyle yer almamaya karar verdim. Ancak A Milli Takım'ı bırakana kadar elimden geleni yapmaya devam edeceğim" diyen Hidayet Türkoğlu, 12 Dev Adam ile bir sonraki hedefini açıkladı.

   -OLİMPİYAT OYUNLARI EN BÜYÜK HEDEF. OLİMPİYATTA VARIM-

   2012'de Londra düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları'nın en büyük hedef olduğunu belirten Hido, "Milli Takım'ın bir sonraki en büyük hedeflerinden biri 2012 Olimpiyatları'nda yer alabilmek olacak. Ben de Olimpiyat'ta yer alabilmek, 12 Dev Adam'ın bu büyük organizasyonda mücadele edebilmesi için elimden geleni yapacağım" ifadelerini kullandı.

   -SETEVE NASH İLE OYNAMAK BÜYÜK BİR AYRILACALIK-

   NBA'de geçen sezon Toronto Raptors forması giyen ve kendi deyimiyle NBA'de "keyifsiz" bir yılı geride bırakan Hidayet Türkoğlu yeni sezondaki hedeflerini açıkladı ve tek amacının zirvede yer almak olduğunu ifade ederek Seteve Nash'e ayrı bir yer ayırdı. "Yeni sezonda Pheonix Suns'ta oynayacağım için çok mutluyum. Çok kaliteli bir kadroya sahip olan bir takıma geçtim. Bu kadro benim için çok değerli. Ben yeni takımıma elimden gelen en büyük katkıyı verebilmek için çalışacağım. Amerika'ya dinlenmeden erken gitmemin sebebi kısa sürede yeni yaşamıma ayak uydurmak. Ayrıca NBA'in en değerli isimlerinden Seteve Nash'in oyun kuruculuğunda yer almak ayrı bir ayrıcalık. Onun yönlendirmesindeki isimlerin nerelere geldiği ortada. Ben de Seteve Nash ile aynı ekipte yer alacağım için çok mutluyum."

   -12 DEV ADAM HER ŞEYİN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR-

   Pheonix'e yola çıkmadan önce A Milli Basketbol Takımı'ndaki arkadaşlarına bir mesaj yollayan Hido, "Biz elimizden geleni yaptık ve Dünya 2'incisi olduk. Takım içerisindeki uyum ve dostluk üst seviyedeydi, bu da bizi başarıya taşıdı. Ben bütün arkadaşlarımın külüplerinde son derece başarılı olmasını istiyorum. Herkesle son derece gurur duyuyorum" şeklinde konuştu. Hido, devlet büyüklerinin de 12 Dev Adam'ın elde ettiği başarıda büyük katkıları olduğunu söylerken "Başta Başbakanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimize bize verdikleri sonsuz destekten ötürü çok teşekkür ediyoruz" dedi.

   -NBA'DE SAYIMIZIN ARTMASI ÇOK ÖNEMLİ-

   Yeni sezonda Chicago Bulls'ta forma giyecek olan Ömer Aşık ve Chicago Bulls'un başarısı için ter dökecek olan Semih Erden'in de NBA'e adım atmasının önemine değinen Hidayet Türkoğlu, "Biz yıllardır Mehmet Okur ile NBA'de tek başımıza mücadele veriyorduk. Sonra Ersan İlyasova geldi ve o da çok iyi bir seviyeye geldi. Şimdi Ömer ve Semih'in de NBA'de oynayacak olmaları Türk basketbolu açısından son derece önemli. NBA'de bir Türk lobisi oluşturabilmemiz büyük önem taşıyor ve bu durum beni çok mutlu ediyor" dedi.
   ________________________
   Hz.Muhammed, Beşiktaş, Milan, 4-2-3-1'
 • Reklam
 •  
 • adu
  Turnuva Yetkilisi
  Kayıt: 13-04-2006
  Yaş: 28
  Mesajlar: 13934
  Takımı: FC St Pauli
  • Turnuva başlamadan önce açıklamıştı zaten son Dünya Şampiyonamdı diye. Sakatlığı veya herhangi başka bir sıkıntısı olmadığı sürece Avrupa Şampiyonası'nında da oynayacak. Bir de başlık "Son dünya şampiyonamdı" yapılırsa daha iyi olur bence.
   ________________________
   Zaten aşklar hep yalan dolan
   Sonu hep acı hüsran
   Bize her sevdadan geriye kalan
   Sadece GALATASARAY!


   is this love?
 • Crystal
  Kayitli Üye


  Kayıt: 19-02-2007
  Yaş: 26
  Mesajlar: 3291
  Takımı: Galatasaray AŞ


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2017 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting