• 03Gs1905
  Administrator
  Kayıt: 20-08-2003
  Yaş: 35
  Mesajlar: 8885
  Takımı: Galatasaray AŞ


  • Küba hükümeti, bir ABD şirketi olan Microsoft tarafından geliştirilen yazılımları kullanmayı bir risk olarak görüyor. Windows işletim sisteminin kaynak koduna ABD güvenlik kurumlarının erişiminin olması, Küba ile ABD arasındaki ilişkiler ışığında düşünüldüğünde Küba yönetimi için haklı bir kaygı nedeni. Tüm bu endişeler bir yana, ABD'nin Küba'ya uyguladığı ticaret ambargosu, Kübalıların Microsoft yazılımlarını yasal olarak edinmesini ve bu yazılımlara yapılan güvenlik güncellemelerine ulaşabilmesini engelliyor.

   Havana'da "Teknolojik bağımsızlık" konulu bir konferansta duyurulan Nova Linux dağıtımı, Gentoo üzerine geliştirilmiş. Nova, Küba'nın Microsoft yazılımlarından uzaklaşma çabasını hızlandıracak bir adım olarak görülüyor.

   UCI Özgür Yazılım Fakültesi Dekanı Hector RODRIGUEZ, özgür yazılımı bağımsızlıkla özdeşleştiriyor: "Sahipli ve kapalı kaynak kodlu yazılımlarda, kullanan tarafın bilemeyeceği kötü amaçlı kodlar olabilir. Özgür yazılımlarda böyle bir risk yok. Özgür yazılım hareketi, Küba halkının fikirlerine, özellikle özgürlük ve bağımsızlık fikrine yakın."

   Küba'da bilgisayarların yüzde 20'sinde halihazırda Linux kullanılıyor. Beş yıl içinde bilgisayarların yarısından fazlasının Linux'a geçmesi öngörülüyor.   Kaynak: Reuters, TheRegister
   ________________________
   GALATA SARAY-I EFENDİSİ TARAFTARI
   TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
   TEK AŞKIYDI GALATASARAY
   Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
   13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
 • Reklam
 •  
 • blackened.
  Kayitli Üye


  Kayıt: 29-10-2005
  Yaş: 27
  Mesajlar: 880
  Takımı: Chivas USA


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting