• Gökhan
  Administrator
  Kayıt: 10-09-2004
  Yaş: 28
  Mesajlar: 6073
  Takımı: Küçükköyspor
  • Belki çoğunuzun konu hoşuna gitmeyecektir ama tartışılması bizim açımızdan güzel olacak bir konu.

   Neredeyse hepimiz şikayetçiyiz okullarda gördüğümüz matematik dersinden, çoğumuzunda okuldan soğumasına neden olmuştur. Belki karekterimden dolayıdır, her ne kadar nefret etsemde, her yıl geçmesini bir şekilde başarmışımdır matematik dersinden. Hep kendi kendime sorarım bu trigonometri, cosinüs falan nerde nasıl işimize yarayac ak. Bize öğretiyorlar birşeyleri ama nerede kullanacağımızı öğretmiyorlar. Aslında püf nokta bu olsa gerek, öğretiliyor ama nerede kullanılacağı öğretilmiyor. Neyse bu başlı başına bir problem bizim için, bu yüzden öğretmene, öğretim sistemine isyan edip, bu dersi boşvermek bizim lehimize olmaz. Biraz gayret edip, kendimizin çaba göstermesi gerekiyor. Yani burada anlatmak istediğim matematik tabiki sadece trigonometri yada o (bize göre) saçma sapan konulardan ibaret değil.

   Matematiği biz farkında olmasakta günlük hayatımızda bir şekilde kullanıyoruz, örnek vermek gerekirse. Karşıdan karşıya geçerken, sağımıza solumuza bakarak, karşıdan gelen araçların hız-mesafe ölçülerini kafamızda hesaplayıp, karşıdan karşıya geçmek için karar veriyoruz. Bu gibi örnekleri çoğaltabiliriz elbette. Açıkçası imkanım olsa, bu tarz kaza yapıp, ölen insanların araştırıp, matematik konusunda bilgilerinin ne derecede olduğunu araştırmak isterdim. Yani demek istediğim, bu tip kazalarda matematik kavramının önemi ne derece etkilidir.

   Özellikle yeni nesil arkadaşlarımız, "bu konu ne ya!","bu ne işimize yarayacak" tarzı düşüncelerle dersleri boşlamasınlar. "Bugün bu dersden kaçalım, gelecek ders gireriz" düşünceleri gerçek anlamda öğrencinin okuldan soğumasını ve uzaklaşmasını sağlar. Devamında, "ya ne olacak, bugünde girmeyelim bu derse, hocada nasıl olsa birşey anlatmıyor" düşünceleri öğrencinin okulla ilişkisinin kesilmesini sağlıyor. (Nerden biliyorsun demeyin, Meslek lisesi ve Meslek yüksek okulu okuduğum için kendimden biliyorum)

   Sonuç olarak, anlatmak istediğim hem matematiğin bizim için ne kadar önemli olduğu hemde, biz her ne kadar sevmesekte, gördüğümüz herşeyin bize mutlaka farklı zaman ve farklı şekillerde lazım olacağıdır.

   Üzerinde çok fazla tartışılması ve tartışmaların bizlere yarar getireceği bir konu olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sizlerinde düşünce ve görüşlerini görmek istedim.
   ________________________
   Padişah-ı Cihan olmak kuru bir dava imiş,
   Bir dervişe bende olmak‚ cümleden ala imiş.
 • Reklam
 •  
 • adu
  Turnuva Yetkilisi
  Kayıt: 13-04-2006
  Yaş: 28
  Mesajlar: 13934
  Takımı: FC St Pauli
  • Hayatım boyunca en sevmediğim fakat en iyi olan dersimdir:) Hiç çalışmadan matematikte nasıl bu kadar başarılı olduğumu henüz çözebilmiş değilim. Günlük hayatımızda daha dorusu ilerisi için mutlakaki yararı olacaktır ancak bir çoğumuz tabiki bunun farkında değil normal karşılamak lazım.
   ________________________
   Zaten aşklar hep yalan dolan
   Sonu hep acı hüsran
   Bize her sevdadan geriye kalan
   Sadece GALATASARAY!


   is this love?
 • Bedevi
  Kayitli Üye
  Kayıt: 28-10-2007
  Yaş: 29
  Mesajlar: 606
  Takımı: Real Madrid CF
  • Matematik hayattır Niye derseniz lisedeyken matematiğim zayıftı şimdi matematik okuyorum Şaka bir yana gerçekten faydalı bir konu Farkında olmasak bile birçok alanda faydası var bizlere bu matematik denen meretin
   ________________________

   "Hayatta yapılacak o kadar çok hata var ki, aynı hatayı yapmakta ısrar etmenin anlamı yok..."
   MeTe_ -----> Bedevi
 • Freak.
  Kapali Hesap
  Kayıt: 11-07-2008
  Yaş: 26
  Mesajlar: 3023
  • Türev hayat kurtarır. Genç arkadaşlar bunu unutmasınlar. Çılgın bir matematik hocası her an böyle cümle ile karşılarına çıkabilir:).

   Tabi ardından gelcek soruyla mantıklı da gelebilir:P.
   ________________________
   İmzanız gereksiz ifadeler içerdiğinden dolayı düzenlenmiştir.
 • Gökhan
  Administrator
  Kayıt: 10-09-2004
  Yaş: 28
  Mesajlar: 6073
  Takımı: Küçükköyspor
  • Konuya ilginin olmaması benim açımdan üzücü. Kızmıyorum gerçi kendime. Öğretmenlerin öğrencilere aşılayamadığı konuyu, benim forum ortamında anlatıp, görüş almaya çalışmak hayalden öteye gidemezdi.

   Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: _AYDIN_

   benim en iyi dersimdir.


   Ben yazdıklarım içerisinde, en iyi dersiniz hangisidir diye bir soru sorduğumu hatırlamıyorum, konu başlığında da öyle bir soru yakalayamadım.
   ________________________
   Padişah-ı Cihan olmak kuru bir dava imiş,
   Bir dervişe bende olmak‚ cümleden ala imiş.
 • TuNdRaLoWeR
  Kayitli Üye
  Kayıt: 12-08-2007
  Yaş: 26
  Mesajlar: 2293
  Takımı: Manchester United FC
  • Matematik hayatın her alanında karşımıza çıkacak ender derslerden biridir.Ama işte kimileri sevmez benim gibi, kimileri matematik görürken haz alır.Haz almak gerekir aslında bu dersten.Geçmişte kümeleri işlerken ehehehehe tamam ya çok kolay derken zaman ilerleyip seviye yükseldikçe polinomlar falan filan derken insanın beyni sulanıyor.Belki de matematik olmasa okul tatil olduğunda bir an önce açılsın isterdim ama sırf şu matematik dersi olduğu için okul ne zaman tatil olur hevesindeyim:) Alanım TM, sayısal olarak sadece Geo ve Mat var, genede sıkılıyorum, genede..Lanet olsun matematiğe diyorum ama mecburuz, biz o soruları çözmeye mecburuz.Gelecekte meslek sahibi olmak için öyle yada böyle, seve seve yada s.. s.. matematik göreceğiz, görmeliyiz.
   ________________________
   Marko whoa,
   Marko whoa,
   He comes from Germany,
   He'll f***ing murder ya!
   #10
 • Mozzy
  Kayitli Üye
  Kayıt: 06-11-2004
  Yaş: 25
  Mesajlar: 794
  Takımı: Gençlerbirliği SK
  • Gökhan abi kesinlikle haklısın. En basitinden Matematik hayattır. Fizik matematiği kullanır, biyoloji matematiği kullanır kimya matematiği kullanır geometri matematiği kullanır. E bunlar da hayatımızda olduğu için matematik hayattır diyorum
 • Reklam
 •  
 • ŞANLI_
  Kayitli Üye


  Kayıt: 06-06-2003
  Yaş: 28
  Mesajlar: 17547
  Takımı: Fenerbahçe SK
  • Gökhancım konu çok güzel gerçekten. Matematik en çok zevk aldıgım fakat tam anlamıyla %100 kapasiteyle başarılı olamadıgım derstir. Bunun sebebi tabikide soru çözmemenden kaynaklanıyoru. Tarih-Edebiyat-Coğrafya gibi derslerinizde konuyu anladıgınız zaman soruyu çözebilirsiniz fakat matematik asla öyle olmuyor işte. Sürekli tekrar.. İdman yapmadan başarılı olamayan sporcular gibi bu konu

   Fakat, sen trigonometriden örnek vermişsin bende İntegralden vereyim, Benim alanım eşit ağırlık ve yanılmıyorsam Eşit ağırlıktan yapacagım bölüm tercihlerinde üniversite hayatımda zerre kadar işime yaramıyacak bir konu İntegral ve gene yanılmıyorsam Mühendisler integrali kullanıyor. Ben Hukuk-İşletme-Psikoloji gibi ne bileyim bu tarz bi bölüm kazansam hiçbir işime yaramıcagı kesin bu konunun ama gel gör ki öyle bir öğretim sistemiyle karşı karşıyayız ki saçmalıklarla dolu oldugundan hepimiz matematikten soğuyoruz.

   Ben şahsen Mühendislik istiyor olsam bu konuya çok özen gösteririm benim için gerçekten önemli olabilir diyerek yaklaşırım ama işte iş diğer türlü olunca senin dediğin gibi benim ne işime yarıcak ki bu konu diyorsun ve salıyorsun.

   Matematik gerçek bağlamda çok çok önemli birşey hayatımızın her anında karşı karşıya kaldıgımız ve bilgilerimiz doğrultusunda kullandıgımız ders. Ama dediğim gibi işimize yaramıyacak şeyleri önümüze sererlerse böyle işte bu dersten genel olarak soğuyan insan modeli oluruz.
 • crdsa
  Özel Üye


  Kayıt: 15-10-2005
  Yaş: 25
  Mesajlar: 21026
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • Matematiği çok seviyorum ben Ve önemli olduğuna da tamamen katılıyorum.

   Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: Freak.

   Türev hayat kurtarır. Genç arkadaşlar bunu unutmasınlar. Çılgın bir matematik hocası her an böyle cümle ile karşılarına çıkabilir:).

   Tabi ardından gelcek soruyla mantıklı da gelebilir:P.


   Bizim dersanedeki Matematik öğretmenimiz "Türkçe'de baktınız uzun bir paragraf, türevini alın sıfıra eşitleyin" diyor
   ________________________
   crdsa el lanzador

   Beni Twitter'dan takip edin.


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2017 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting