• Neo
    Administrator

Takımı: Galatasaray AŞ
    • Merhabalar uzun zamandır haftanın tartışma konusuna yeni konu açmamıştık. Bu haftaki konumuz Mesut Özil ve Milli Takım'a Avrupa'da ki oyuncuların bakış açısı.

Bildiğiniz gibi Almanya'da geçen sezon büyük bir çıkış yakalayıp Schalke'den Werder Bremen'e transfer olan Mesut Özil yeni takımınında en önemli kozu halinde. Bu sezona fırtına gibi giren Mesut hem kendi takımında hemde Alman Milli takımında attığı gollerle adından söz ettiriyor.

Daha önceleri 3 sene önce Tolunay Kafkas'ın Ümit Milli takımlar antrenörü olduğu zamanlarda Mesut'a milli takım davetini bizzat Tolunay Kafkas yapmış fakat buna olumlu bir yanıt verilmemiş. Bunun sebeplerinden bir taneside yeni çıkarılan kanun gereği Almanya'da yaşayan sporcuların o ülkenin bütün imkanlarından faydalanabilmesi için Alman Milli takımlarında oynamasını şart koşuyor.

Yani Alman Milli takımı yerine başka bir ülkeyi seçerse o ülkenin imkanlarından yararlanamıyor oyuncular. Almanya'nın bu tavrı en başta FIFA ve UEFA nezdinde nasıl kabul görüyor merak etmekteyim ben şahsen. Bütün dünyada geçerli olan kurallar gereği oyuncu belirli bir yaşa kadar istediği ülkenin Ümit Milli takımında oynayabilir fakat yaşı geldiğinde bir ülkeden yana tercihini kullanmak zorunda. Bu seçim o futbolcuya bırakılmış. Bunu kendi ülkesi lehine bir tehdit unsuru gibi kullanmak ne derece doğrudur tartışılır ve tartışacağımız şeylerden biride bu.

Bu söylediklerim oyuncunun Türkiye Milli takımını seçmek istememesinin sebeplerinden olabilir ama Milli Takım forması pazarlık meselesi yapılabilir mi?

Evet sizlerin bu iki konuyu tartışmasını istiyoruz. Alman Federasyonunun yaptıkları doğru mu yanlış mı? Mesut'un seçimi doğru mu yanlış mı?

Tartışmalarınızı belirli saygı kuralları çerçevesinde yapmanız iyi olur.
  • Reklam
  •  
  • Venom
    Kapali Hesap

• Almanya'da doğmuş, orda büyümüş ve hep orda oynamış bir oyuncunun ilk tercihi Alman Milli Takımı olur bence bunu çok normal karşılıyorum. Almanya'nın uyguladığı şey tabi ki yanlış ancak Mesut'un Alman Milli Takımı'nı seçmesine tepki göstermem; oynayabilir.

Almanya'nın yaptırımına karşı FIFA ve UEFA'nın bir tavır göstermesi gerekiyor kesinlikle ancak nedense bunu ağırdan alıyorlar. En kısa zamanda ilgilenmeleri gerek bu konuyla.

Mesut Özil, Gelsenkirchen doğumlu ve 13 yıldır futbolun içinde. 13 yıl içinde oynadığı (alt yapı ve profesyonel) tüm kulüpler Alman. Doğduğundan bu yana Almanya'da büyümüş, Alman gibi yetişmiş bir oyuncunun Alman Milli Takımı'nı tercih etmesi çok doğal. İsterdim ki bu yeteneği Türk Milli Takımı'nda görelim ancak Alman Milli Takımı'nda Türk kökenli bir oyuncunun başarıyla forma giydiğini görmek de benim için gurur verici olacaktır.
  • adu
    Turnuva Yetkilisi

Takımı: FC St Pauli
    • Çok büyük bir kayıp. Almanya'da doğup büyümüş olabilir ancak buna Hamit ve Halil örneklerini verebiliriz. Almanya milli takımını seçmesi gayet doğal hiçbir şekilde eleştiremeyiz. Fakat ben Muset'u milli takımımızda görmek isterim, eğer bizi seçerse öyle büyük bir kazanç olurki.

Son güncelleme 06.10.2008, 11:45 tarihinde adu tarafından yapıldı.

Sadece GALATASARAY!

is this love?
  • Mert__
    Kayitli Üye

Takımı: Kawkab Athletic Club de Marrakech
    • Venom'n tum dediklerine katılıyorum almanyada dogmuş buyumus birinin o ulkenin milli takımını secmesi dogal helede Werder gibi Almanyanın önde gelen köklü klublerinden birinde as cıkıp,2. Diego dedirtebilen bi topçu için gayet dogal.Aynı şey benimde başıma gelseydi ustune basarak soluyorum Almanyada doğup buyuseydim ve imkanlar biraz once saydıgım gibi olsaydı bende fazla dusunmezdim herhalde..
      yerin (6) mekan olacak sana
      En fazla (5) metre kumaş götürebileceksin!
      Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini!Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile ecel geldiğinde (1) gün öleceksin!
      İşte, o an herşey (0) dan başlayacak.Çünkü, ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEĞİL,YENİDEN DOĞUŞTUR
  • Reklam
  •  
  • adu
    Turnuva Yetkilisi

Takımı: FC St Pauli
    • Alıntı:
      Orjinal Mesajı Yazan: Neo

Arkadaşlar ayrıca bunun gibi 60'a yakın oyuncunun olduğunu da bildirmek isterim. Davet gönderilmiş ama reddedilmiş.

Habip abi bence bu konularda gerekilen tam olarak yapılmıyor. Yani davet gönderiliyor fakat pek üstüne düşülmüyor sonradan tabi bu hepsi için geçerli değil. Yani ciddi uğraşlar olsaydı en azından 60 oyuncu içinden 10 tanesi milli takımımızı seçerdi diye düşnüyorum.
      Sadece GALATASARAY!

is this love?

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting