• 03Gs1905
    Administrator

Takımı: Galatasaray AŞ

• Kendimi açık kaynak kodlu yazılımlar diyarına bırakalı daha bir sene bile olmamışken bana birçok şey kattığını fark ettim. Linux ile tanışmam daha öncelere dayansa da, bu kadar uzun süreli ve kararlı bir şekilde kullanmamıştım doğrusu. Linux'un diğer sistemlere göre en önemli artısı, güvenli olmasıyla beraber sürekli gelişen bir yazılım altyapısına sahip olması. Bunun en önemli göstergesi de sürekli gelen paket güncellemeleri olsa gerek.
      Eminim daha önce başka işletim sistemleri kullanan birçok kişi, bu diyarda her konuda daha güçlü yazılımlar olduğunu fark etmiştir. Ben de bu yazımda size bu programlardan biri olan Mount Manager isimli yazılımı tanıtmak istiyorum.
      Paket Yöneticisi'ni kullanarak sisteminize kurabileceğiniz Mount Manager programı, özetle çıkarılabilir diskleri, sabit disk sürücülerini ve flash ortamları kolayca bağlamak için kullanılan bir Linux yazılımıdır. Linux sistemlerde NTFS ve FAT32 gibi disk sistemleri dışında ext2 ve ext3 gibi disk sistemleri kullanılır. Özellikle Windows ile beraber Linux dağıtımlarını kullanan birçok kullanıcı, sorun Linux'dan kaynaklanmasa da bağlı olmayan sabit disk ortamlarıyla karşılaşabilir. Böyle bir durum için en kolay çözümü, Mount Manager sunar.
      Kök dizininde ''etc'' klasöründe bulunan 'fstab' dosyası, bilgisayarda bulunan sabit disk bölümleri ve çıkarılabilir ortamlar için bağlama noktası oluşturarak kullanıma hazır hale getirir. Beklenmeyen durumlarda bu dosyaya yönetici haklarıyla erişip, değişiklik yapmanız gerekebilir. Yanlış hamleleri önlemenin ve kesin sonuca ulaşmanın en kısa yolu, programa girdiğimizde sadece bağlanma noktasını bildirip bağla demektir. Bundan sonra aynı şekilde disklerimizi sistemden ayırıp çıkartabiliriz. Program başlarken bizden yönetici şifresini istediğinden, herhangi bir fiziksel müdahale olmadan sabit diskler sistemden ayrılarak da içeriği gizlenebilir.

Bunun dışında program arayüzünde bütün ortamların bilgileri ve izinleri görüntüleniyor. Bu arayüz üzerinden istediğimiz değişiklikleri bu ortamlar üzerinde rahatça uygulayabiliriz.
      Bu programın en güzel özelliklerinden biri de eklenti desteği olsa gerek. İnternet ortamında çoklukla kullandığımız birçok kalıp (image) dosyaları, bu programla beraber yüklü gelen eklentiyle açılabilir. Bu kalıp biçimleri arasında .nrg, .iso, .mdf, .bin gibi birçok seçenek mevcuttur. "Eklentiler Yöneticisi" üzerinden daha birçok eklentiyi de indirebilirsiniz.

Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
      13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
  • Reklam
  •  

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting