• Matthaus
    Kayitli Üye

Takımı: Beşiktaş JK
    • A Milli Erkek Basketbol Takımı Yardımcı Antrenörü Nihat İziç, Türkiye'de düzenlenecek 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceklerini söyledi.

Nihat İziç, Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yer alan röportajında, tüm Türkiye'nin 2001 Avrupa Şampiyonası'ndaki gibi bir başarı beklediğini ifade ederek, ''Türkiye'de basketbolun ne kadar sevildiğini biliyoruz. Federasyonun yürüttüğü programa iyi bir nokta koymak istiyoruz. Fakat bunun ne kadar zor olduğunun da farkındayız. Dünyanın en iyi takımlarına karşı oynayacağız. Bizimle aynı hedefe sahip en az 10 takım olacak. Onun için etap etap düşünmek lazım'' dedi.

Önce Ankara'da başarılı olup en iyi pozisyonu almaları gerektiğini vurgulayan İziç, ''Biraz hesap da yapmak lazım, çünkü çapraz eşleşmelerde avantaj yakalamalıyız. ABD ve İspanya gibi çok iyi takımlarla mümkün olduğunca geç karşılaşmalıyız. Başlangıçtan sonuna kadar sakatlık yaşamadan tam kadro mücadele etmemiz için şansın da yanımızda olması gerek. Bir sürü önemli faktör var ama iyi hazırlanırsak seyircilerimizin de desteğiyle mutlu sona ulaşabiliriz'' ifadelerini kullandı.

-KEREM GÖNLÜM VE ÖMER AŞIK-

Milli takımın iki önemli uzun oyuncusu Kerem Gönlüm ve Ömer Aşık'a da değinen İziç, şunları söyledi:

''Kerem Gönlüm'ün basketbola milli takımda dönecek olması bence iyi. Uzun süredir basketbol oynayan tecrübeli bir oyuncu. Dinlenip tazelenmesi onu pozitif etkileyebilir. Kendini tekrar ispat etmek için çok motive olacaktır. Kerem'i tanıdığım ve karakterini bildiğim için bu sezonu basketbol oynamadan geçirmesini problem olarak görmüyorum. Ömer Aşık ise daha genç olduğu için keşke oynayabilseydi. Ama o da çok yüksek hedefleri olan bir oyuncu. Maç yapmasa da çalışmaları hiç bırakmadı. Ben onun da gayet iyi oynayacağına ve bize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.''

İziç, Milli Takımlar Başantrenörü Bogdan Tanjevic'in durumuna değinirken, ''Tanjevic ile birlikte 5-6 senedir yaptıklarımızı şimdi de uyguluyoruz. Yani görevler belli, herkes ne yapacağını biliyor. Dolayısıyla bu süreçte bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Şu anda her şey yolunda, o da aramızdaymış gibi programımızı uygulayıp bekleyeceğiz'' dedi.

Tecrübeli basketbol adamı, (A) Milli Takım teknik ekibine katılan Rolando Blackman ile ilgili bir soru üzerine, ''Ben Blackman gibi önemli bir antrenörün aramıza katılmasıyla daha fazla sayıda iyi fikirler çıkabileceğine inanıyorum. Bu koçun bir tercihidir ve biz de saygı duyuyoruz. Bu kararın hiçbir sakıncası olduğunu düşünmüyorum. Deneyimlerimizi paylaşarak hem ona yardımcı olacağız hem de ondan bir şeyler almaya çalışacağız'' diye konuştu.

-KADROYA YABANCI TAKVİYESİ-
      Kadroya yapılacak olası bir yabancı takviyesi hakkında, ''Birçok ülke bunu yapıyor. Biz ilk defa böyle bir hakkı kullanmayı düşünüyoruz. Bizim istediğimiz kalitede ve genç bir oyuncu milli takıma uzun süre hizmet vererek Türk basketboluna çok fayda sağlayabilir'' diyen Nihat İziç,

2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda milli takımın yer aldığı (C) Grubu'nu ise şöyle değerlendirdi:

''2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın en zorlu gruplarından birindeyiz. Ev sahipliği dışındaki tek avantajımız çapraz eşleşmelerimizin biraz daha kolay olması. Bundan faydalanmak için de grubu hedeflediğimiz sırada bitirmemiz gerekiyor. Ama 14-15 tane Avrupa Şampiyonası'na katılmış biri olarak bu gruba da pozitif bakıyorum. Bunun gibi denk, herkesin herkesi yenebileceği gruplara 1-2 farklı galibiyet alarak iyi başlayınca işler kolaylaşıyor.''

İziç, şampiyonaya katılmayacaklarını açıklayan yıldızların yokluğunun turnuvayı etkilemeyeceğini savunarak, ''Bazı yıldızların bu şampiyonaya katılmamaları önemli değil. Çünkü bu turnuvadan da onları aratmayacak oyuncular çıkacaktır. Bence medyada star olarak gösterilmeyen oyuncular daha tehlikeli. Çünkü başarıya açlar ve kariyerlerinde yükselmek istiyorlar. Yıldızlar varsa yeterince sorumluluk almayabiliyorlar ama şimdi performanslarını yükselteceklerdir'' diyerek sözlerini tamamladı.
  • Reklam
  •  

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting