• Venom
  Kapali Hesap
  Kayıt: 26-08-2003
  Yaş: 27
  Mesajlar: 15677
  • Oyuncu Özellikleri Rehberi:   Profil

   İsim (Name):
   Herkesin olduğu gibi bu oyuncuların da bir adı var değil mi?

   Doğum Tarihi (Date of Birth): Doğduğu tarih, yaşlandıkça tecrübeleri artar.

   Mevki (Position): Oyuncunun birincil olarak oynayabildiği mevkiler.

   Fiyat (Value): Oyuncunun değeri, yüksek olan oyuncular daha iyidir, ancak eğer özellikleri düşük ve fiyatı yüksekse geleceğin yıldız adaylarındandır.

   Satış Fiyatı (Sale Value): Oyuncuyu şimdiki kulübünden satın almanız için istenen ücret.

   Uygunluk (Availability): Oyuncunun transfer listesinde olup olmadığı veya kiralamaya açık olup olmadığını belirtir.

   Uyruk (Nationality): Oyuncunun bağlı olduğu uyruk. Eğer bir oyuncu AB sınırları dışında doğmuşsa İngiltere'de oynayabilmek için çalışma izni alması gerekmektedir. Eğer oyuncu milli takımında oynamış ise çalışma izni çıkması kolaydır ancak aksine, oyuncu tanınmamış bir genç ise sorun çıkması muhtemeldir. Oyuncuların profesyonel futbolda geleceğinin olup olmamasına ve/veya milli takım maçlarının en az %75'inde oynayıp oynamamasına göre, çalışma izni verilir veya verilmez.

   Diller (Languages): Oyuncunun hangi dilleri konuştuğu, takımın konuştuğu ortak dil ne kadar az ise uyum o kadar fazla olur.

   Ün (Reputation): Oyuncunun futbolcu olarak ne kadar tanındığını gösterir.

   Yeni vatandaşlık için süre (Days to Gain Nationality): Oyuncunun bir başka ülkenin vatandaşlığı statüsünde sayılabilmesi için gereken, geçen ve kalan süre.

   Boy (Height): Oyuncunun boyu, özellikle hava toplarındaki kabiliyet buna bağlıdır. Kısa oyuncular kafa toplarında etkisiz, aksine uzun oyuncular kafa toplarında etkilidir.

   Kilo (Weight): Oyuncunun kilosuna bağlı olarak hızı değişmektedir. Bilmelisiniz ki “playboy” tipinde oyuncuların bir yaz tatili sonunda kilo alması muhtemeldir.


   Teknik Özellikler:

   Kornerler (Corners): Duran top ustaları açısından önemlidir, ne kadar yüksekse o kadar iyi korner vuruşları demektir. Genellikle kanat oyuncularının bu yeteneği yüksektir.

   Orta Yapma (Crossing): İyi bir kanat oyuncusunun bu özelliği yüksektir, eğer değilse niye kanatta oynasın ki? Ayrıca bek oyuncularının da bu özelliği yüksektir.

   Top Sürme (Dribbling): Yine kanat oyuncularının yüksek değere sahip olduğu özelliklerden biri, orta saha oyuncularının da yüksek değere sahip olması gerekli. Hızlı forvet oyuncularında bu özellik önemliyken, uzun santraforlarda bu özellik aranmaz.

   Bitiricilik (Finishing): Santrafor için birincil özellik. Eğer bitiriciliği düşükse onu santrafor oynatmanın ne anlamı var? Ofansif oyuncularda da bu özellik genellikle yüksektir.

   İlk Temas (First Touch): Her oyuncunun ihtiyaç duyduğu ve sahip olması gereken bir özellik. Klas oyuncularda değeri yüksektir. Pas aldığında veya pas atarken ve şut çekerken ilk temas çok önemlidir.

   Frikikler (Free-kicks): Ne kadar yüksekse oyuncu serbest vuruşlarda o kadar etkilidir.

   Kafa (Heading): Her oyuncu için faydalı olabilecek bir özellik. Kafa vuruşunun gücü ve dengesi buna bağlıdır. Kafa vuruşlarında etkili oyuncular oyunun dengesini kendi lehinize çevirmenize yarayabilir.

   Uzun Şut (Long Shots): Orta saha oyuncularının bu değeri yüksekse sezon içinde daha fazla gol atarlar. Adından da anlaşılacağı üzere ne kadar yüksekse uzaktan şutlarda o kadar etkilidir.

   Uzun Taçlar (Long Throw): Pozisyona bağlı bir özellik değil ancak her zaman uzun taç atabilen bir oyuncuya sahip olmak gerekir.

   Markaj (Marking): Tüm defans ve ortasaha oyuncularının sahip olması gereken bir özellik. Ne kadar yüksekse oyuncu rakibi o derece iyi savunur ve rakibi o derece iyi takip eder.

   Pas (Passing): Bir oyuncu için hiç şüphesiz en gerekli özelliklerden. Orta saha oyuncuları için vazgeçilmez özellik.

   Penaltı (Penalty Taking): Genellikle santrafor oyuncularının yüksektir.

   Top Kapma (Tackling): Defansif oyuncuların tamamında gereken bir özellik. Bek ve orta saha oyuncuları için de gereklidir.

   Teknik (Technique):
   Oyuncunun kalitesinin göstergesidir. İyi oyuncularda yüksek, kötü oyuncularda düşüktür. Eğer bir oyuncunun tekniği düşükse, futbolunun kalitesi de kötüdür ve çok fazla gelişmeye açık değildir.


   Zihinsel Özellikler

   Saldırganlık (Agression): Her oyuncunun biraz saldırgan olması gerekir. Değeri 14-15 'lerde ise çok iyidir, daha yüksek olması oyuncunun daha kolay kart görmesine neden olur.

   Önceden Sezme (Anticipation): Ustalaşması zor bir özellik ve İlk Temas ile kombine olarak iş görür. Yüksekse oyuncu topun gideceği yeri önceden sezip orda bulunma kabiliyetine sahip olur.

   Cesaret (Bravery): Hiç kimse takımında bir korkak istemez, değil mi? Mücadeleyi bırakmama açısından çok önemli bir özelliktir.

   Soğukkanlılık (Composure): Eğer soğukkanlıysanız kale önünde kaleciyi mağlup etme şansınız daha yüksektir. Savunma oyuncularında ise takım halinde çalışma açısından önemlidir.

   Konsantrasyon (Concentration): Yaşla gelişen bir özellik. Genç oyuncular genellikle tam olarak konsantrasyon sağlayamazlar ve pas hataları yaparlar ayrıca bu özellik düşükse top kapmanız da zorlaşacaktır.

   Yaratıcılık (Creativity): Eğer yaratıcı bir oyuncuysanız, topla oynama yeteneğiniz yüksektir ve insanları büyülü oyununuzla şaşkına çevirebilirsiniz.

   Kararlılık (Determination): Eğer takımınız kararlı oyunculardan oluşuyorsa, oyuncular maç boyunca morallerini yüksek seviyede tutar ve morallerinin düşmesine izin vermez.

   Özel Yetenek (Flair): Ne kadar yüksekse oyuncu o kadar top cambazı haline gelir ve rakibini şaşkına çevirir.

   Söz Geçirme (Influence): Yaşlı ve tecrübeli oyuncular, kadrodaki genç oyunculara söz geçirme konusunda daha iyidir.

   Topsuz Alan (Off the Ball): Bir oyuncunun topsuz alanda yer alma ve koşu yapmada ne kadar yetenekli olduğunu gösterir. Eğer yüksekse oyuncu rakibinine göre nerede durması gerektiğini bilir.

   Pozisyon Alma (Positioning): Yüksekse oyuncu topa hakim olmak ve topu elde etmek için nerede durması gerektiğini bilir.

   Ekip Çalışması (Teamwork): Eğer oyuncularınızın ekip çalışması yüksekse, takım halinde iyi oynar ve goller atarsınız.

   Çalışma Oranı (Work Rate): Çalışmayan bir oyuncu istemezsiniz elbette. Oyuncu çalışmaz ama takımda önemli işler çıkarıyorsa, şartlar kötü gittiğinde sorun çıkarabilir.


   Fiziksel Özellikler

   Hızlanma (Acceleration):
   Oyuncunun kısa sürede yüksek hıza ulaşması için hızlanma değeri yüksek olmalıdır. Kanat oyuncuları ve hızlı forvetlerde gereklidir.

   Çeviklik (Agility): Oyuncunun ne kadar çevik olduğu, hız ve hızlanma ile bağlantılıdır.

   Denge (Balance): Oyuncunun dengesi, hızlı oyuncularda güçlü oyunculara göre genellikle düşüktür.

   Sıçrama (Jumping): Oyuncunun ne kadar iyi zıpladığı, çoğu defans ve forvet oyuncusu yüksek değere sahiptir. Sıçrama konusunda yetenekli oyuncular oyunun dengesini kendi lehinize çevirmenize yarayabilir.

   Sağlık (Natural Fitness): Düşükse oyuncu kolay sakatlanır ve zor iyileşir.

   Hız (Pace): Ne kadar yüksekse oyuncu o kadar hızlıdır.

   Dayanıklılık (Stamina): Yüksekse oyuncu daha geç yorulur ve daha zor sakatlanır.

   Güç (Strength): Eğer bir oyuncu güçlüyse hava toplarında ve ikili mücadelelerde daha iyidir.


   Kalecilik Özellikleri:

   Hava Üstünlüğü (Aerial Ability): Kalecinin ortalarda ve hava toplarındaki üstünlüğü, ne kadar yüksekse başta aşırtma olmak üzere havadan gol yemesi daha zordur.

   Bölge Hakimiyeti (Command of Area): Yüksekse, defansla koordine çalışması daha kolaydır. Onlara ne yapmaları gerektiğini söyler. Düşükse daha çok gol yemesi kaçınılmazdır.

   İletişim (Communication):
   Bölge hakimiyetiyle bağlatılıdır, defansla uyum içinde savunma yapmak için gereklidir, düşükse defansa söz geçirmesi zordur.

   Farklılık(Eccentricity): Farklılık, değişik hareketler yapabilme özelliğidir.Mesela yüksek olan bir kaleci super kurtarışlar yapabildiği gibi koltuk altından da topları kaçırabilir bir nevi dengesizlik.

   Elle Kontrol (Handling): Kalecinin topu ne kadar kolay yakaladığı, eğer düşükse kaleci daha çok yumruklamaya yönelecektir, her kalecinin bu özelliği en az 10 olmalıdır.

   Ayak Gücü (Kicking): Uzun top oynayan bir takımsanız kalecinin bu özelliği sizin için hayati önem taşımaktadır. Eğer bu özelliği yüksekse vuruşları daha ileri gidecek ve daha kontrollü olacaktır.

   Bire Bir (One on Ones): Eğer kaleci bire birde etkiliyse, rakip oyuncu üzerine gelirken açısını daraltmada ve gol atmasını engelemede daha iyidir.

   Refleksler (Reflexes): Eğer yüksekse, kaleci kısa mesafede etkili kurtarışlar yapar.

   Ani Çıkış (Rushing Out): Eğer ani çıkışları iyiyse, topu rakip oyuncunun ayağından kolayca alabilir.

   Yumruk Eğilimi (Tendency to Punch): Yüksekse, kaleci topu elle tutmak yerine yumruklamayı tercih eder. Elle kontolü düşük kalecilerde yüksektir.

   Top Atma (Throwing): Eğer düşükse, kaleci daha çok ayağını kullanır topu oyuna sokarken. Eğer hem ayağını hem de elini iyi kullanıyorsa topu oyuna sokmada gerçekten iyi bir kaleciniz var demektir.


   Gizli Özellikler:

   Tutarlılık (Consistency):
   Tutarlılığı düşük oyuncuların formu düzensizdir bir maç çok iyi oynarken diğer maç saçlarınızı yolmanıza sebep olabilir.

   Çirkeflik (Dirtiness): Yüksek olmasını istemeyeceğiniz bir özellik çünkü ne kadar yüksekse oyuncu top kaparken o kadar çirkefleşir.

   Önemli Maçlar (Important Matches): Baskının yüksek olduğu maçlarda oyuncunun baskıyla ne kadar mücadele edebildiği, baskıdan olumlu da olumsuz da etkilenebilir.

   Sakatlık Eğilimi (Injury Proneness): Yüksekse oyuncu sakatlanmaya daha eğilimlidir. Oyuncunun sakatlığa eğilimli olup olmadığını fizyoterapist raporuyla öğrenebilirsiniz.

   Çok Yönlülük (Versatility):
   Oyuncunun kendi mevkisi dışında ne kadar verimli olacağını belirtir.


   _______________________________________

   Bu rehber SoccerCenter.Net adına Venom tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz olarak tamamı ya da bir bölümü, aynen ya da değiştirilerek yayınlanamaz.

   | Venom | İletişim: venomgs@gmail.com

   ________________________________________

   Son güncelleme 09.09.2008, 02:00 tarihinde Venom tarafından yapıldı.
 • Reklam
 •  
 • crdsa
  Özel Üye


  Kayıt: 15-10-2005
  Yaş: 25
  Mesajlar: 21026
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • sağol Yasin abi, birçok kişinin işine yarayacak. Resimdeki özellikler kimin ? :D

   "Bölge Hakimiyeti (Command of Area): Yiksekse" yazıyor :D

   Son güncelleme 31.12.2007, 16:25 tarihinde crdsa tarafından yapıldı.

   ________________________
   crdsa el lanzador

   Beni Twitter'dan takip edin.
 • Venom
  Kapali Hesap
  Kayıt: 26-08-2003
  Yaş: 27
  Mesajlar: 15677
  • Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: crdsa

   sağol Yasin abi, birçok kişinin işine yarayacak. Resimdeki özellikler kimin ? :D

   "Bölge Hakimiyeti (Command of Area): Yiksekse" yazıyor :D
   Tamam düzelttim, normaldir gözlerim ve ellerim ağrıdı yazarken, başka da olabilir yani

   Özellikler David Villa Sanchez'e ait
 • landy_land
  Kayitli Üye
  Kayıt: 24-12-2007
  Yaş: 27
  Mesajlar: 22
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • ozellik rehberi için tesekkurler Venom .
   ________________________
   "Je marche avec les miens,
   Combien te diront la même chose,
   Je garde tes arrières tu garde les miens ,
   Pas de marche arrière ..."
   Shurik'n - Les miens
 • kurdt
  Kayitli Üye
  Kayıt: 04-12-2006
  Yaş: 24
  Mesajlar: 4185
  Takımı: Galatasaray AŞ
 • D.V.S 7
  Özel Üye
  Kayıt: 02-01-2006
  Yaş: 24
  Mesajlar: 3965
  Takımı: Beşiktaş JK
 • Reklam
 •  
 • Hqmi
  Yama Yapimcisi
  Kayıt: 06-01-2007
  Yaş: 23
  Mesajlar: 12655
  Takımı: Trabzonspor
 • ngn
  Kayitli Üye


  Kayıt: 12-01-2004
  Yaş: 38
  Mesajlar: 302
  Takımı: Eskişehirspor
  • bi sey sorcam genelde kalecilerde oluyor galiba turkcesi ekzantiriklik gibi bisey ne ise yarıyor bu ozellik bilen var mı


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2017 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting