• 03Gs1905
  Administrator
  Kayıt: 20-08-2003
  Yaş: 35
  Mesajlar: 8885
  Takımı: Galatasaray AŞ


  • Hollanda Ekonomi Bakanlığı, ülkenin önde gelen mimarlık ofislerinin ve SPE editörünün (Stani'nin Python Editörü) yapımcısı Stani Michiels'in de aralarında bulunduğu sanatçıların katıldığı bir yarışma düzenledi. Yarışmanın konusu bir bina değil, yeni “Hollanda ve Mimari” temalı 5 Avro'luk hatıra paralarıydı. Yarışma sonucu birinci olan proje, büyük bir para ödülünün yanı sıra gururlanabileceği büyük bir ürünle ödüllendirilecekti. Kazanan proje gerçekleştirilecek ve tedavüle girecekti.!

   Stani Michiels projeye iki yönden bakıyordu: Hollanda Mimarisi'nin zenginliği ve kalitesi. Dolayısıyla paranın iki yüzünde bu konuları işlemeye karar verdi. Paranın bir yüzünde Hollanda Kraliçesi Beatrix'in portresi, diğer yüzünde ise paranın değeri yazacaktı.
   Ön Yüz (Tura)

   Kraliçe Beatrix'in portresine yakından baktığınızda, portrenin önemli Hollandalı mimarların isimlerinin içiçe geçmesiyle oluşturulduğunu görebilirsiniz. Dış yüzeyde kalan isimler açıkça okunabilirken, içeri doğru isimler küçülüyor. Yeterince yakından bakıldığında tüm isimler okunabiliyor.

   Koningin_niveaus5_32mm_big_dark40_light80_crop.pngİsimlerin yerleştirilmesinde farklı bir yöntem kullanılmış. İsimler kronolojik ya da alfabetik olarak değil, İnternet'teki tıklanma sayılarına göre sıralanmış. Tıklanma sayıları değişken olsa da 2008 yılında en çok tıklanan 109 Hollandalı mimarın ismi proje kapsamına alınmış.

   Proje için özel bir tek-satır font sistemi geliştirilmiş ve iç yüzeye yaklaşıldığından font boyutunun küçülmesi sağlanmış.   Arka Yüz (Yazı)

   Hollanda Mimarisi son dönemde çok popüler. Bu popülerlik, Hollanda'daki mimari yayınlara da yansımış. Mimari ile ilgili kitaplar kadar, mimarlar tarafından yazılan pek çok kitap da bulunuyor. Proje kapsamında paranın arka yüzü bir kitaplık gibi tasarlanmış. Kitaplar iç yüze doğru yükselen gökdelenler şeklinde betimlenmiş. Kitap yerleşimi, kitapların dış yüzeylerinin Hollanda haritası oluşturmasını sağlayacak şekilde yapılmış.

   Bu tür bir betimleme için aslında tek sayfalık kitapların kullanılması gerekiyor, çünkü bir sınır haritasını bu şekilde çizmek gerçekten çok zor. Bunun için de optimal boyutlar belirlenmiş ve uygulanmış.   Resimde yer alan kuş figürleri, Hollanda eyaletlerinin başkentlerini gösteriyor. Projenin son halinde bu figürler paranın yazı kısmına yerleştirilmiş.

   Teknoloji

   Proje tamamen özgür yazılımlarla üretilmiş. Projenin büyük kısmı özel bir Python yazılımı olan SPE editörü ile yapılmış. Görsel kısımlar içinse PIL ve pyCairo'nun yanı sıra Gimp, Inkscape ve Phatch kullanılmış. Proje kapsamında geliştirme ve uygulama için GNU/Linux yüklü bilgisayarlar kullanılmış. Son düzenlemeler için darphaneyle birlikte çalışılması gerektiğinden, final aşamasında bir Asus Eee Pc kullanılmış. Mimar isimlerinin belirlenmesi içinse Yahoo'dan yararlanılmış. Elbette jürinin kriterleri arasında kullanılan yazılımlar yok ancak özgür yazılımın gücünü görmek açısından bu proje büyük bir önem arz ediyor.
   Ve kazanan...

   Tamamen özgür yazılımlar kullanan Stani Michiels, yarışmayı kazanmayı başardı. Bir başka deyişle, 350.000 Hollanda vatandaşı özgür yazılımın meyvesini kullanacak. Bununla birlikte proje, koleksiyoncular için özel olarak hazırlanan 30,95 Avro'ya satın alınabilecek gümüş ve 194,95 Avro'luk bir etikete sahip altın paralarda da kullanıldı ve tüm dünyada satışa sunuldu. Yani tüm dünya "özgür yazılımla nasıl para yapıldığını" görecek.

   Alıntıdır
   Kaynak: http://www.ozgurlukicin.com/haber/ozgur-yazilimdan-para-yapmak/
   ________________________
   GALATA SARAY-I EFENDİSİ TARAFTARI
   TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
   TEK AŞKIYDI GALATASARAY
   Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
   13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
 • Reklam
 •  


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting