• 03Gs1905
  Administrator
  Kayıt: 20-08-2003
  Yaş: 35
  Mesajlar: 8885
  Takımı: Galatasaray AŞ


  • Pardus geliştiricileri, çevirmenleri, belge yazarları ve sanatçılarının desteğiyle hazırlanan Pardus 2008.2 güncelleme sürümü, kullanıcılarıyla buluştu.

   Pardus 2008.2, Pardus Test Ekibi tarafından yapılan detaylı testlerden sonra, TÜBİTAK FTP sunucularında indirilmek üzere yerini aldı. 2008 serisinin bu ikinci ara sürümü, özgür yazılım dünyasının en yeni bileşen ve teknolojilerini sunuyor.

   Pardus 2008.2 sürüm ismini, yaşam alanları tehdit altında olan başka bir Anadolu canlısından alıyor. Pardus 2008.2'nin sürüm adı Canis aureus. Bir başka deyişle, "Altın çakal".

   Bu sürüme neden Canis aureus adının verildiğine dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

   Başlıca yenilikler

   Pardus 2008.1'den bugüne geçen sürede, sadece Kurulan CD içerisindeki 648 pakette yaklaşık 120 hata düzeltmesi, 60'ın üzerinde güvenlik güncellemesi kullanıcılara ulaştı. Yine aynı sürede CD'ye yeni özellik ve destekler ekleyen 23 yeni paket dâhil oldu, CD içindeki toplam 648 paketin 181'i güncellendi.

   Pardus 2008.2 Canis aureus, beraberinde bir sürü yeni özellik getiriyor. Pardus'un temel teknolojileri olan PiSi ve COMAR birçok yeni özelliği desteklerken, daha sorunsuz bir kurulum için YALI'nın güncellenmiş sürümünü kullanılıyor. Açılış sisteminde yapılan iyileştirmelerle Pardus kullanan sistemlerin açılışı hızlanırken, uzak dosya sistemleri altyapısı için de birçok iyileştirme, Pardus 2008.2 ile birlikte gelen yenilikler arasında göze çarpıyor.
   Ağ Yöneticisi

   Pardus 2008.2 Canis aureus ile birlikte yeni sürüme yükseltilen Ağ Yöneticisi ve ağ yapılandırma altyapısı da bir seri yenilik ve hata düzeltmesi içeriyor. Bu iyileştirmelerin ilk anda göze çarpanları şöyle:

   * Kullanıcı ve bağlantı tabanlı DNS ayarları iyileştirmeleri,
   * DHCP ve zaman aşımı iyileştirmeleri,
   * ASCII olmayan ESSID iyileştirmeleri,
   * Bağlantı başlatma ve durdurma sırasında betik çalıştırma desteği.

   Görüntü Yöneticisi

   Pardus 2008.2 Canis aureus, yeni nesil Nvidia, ATI ve Intel ekran kartlarını desteklemek için gerekli sürücüleri içeriyor. Pardus Görüntü Yöneticisi ve otomatik tanıma altyapısı zorg, bu yeni sürücüleri kullanacak şekilde güncellendi.
   Paket Yöneticisi

   Paket Yöneticisi de birçok iyileştirme ve güncelleme içeriyor:

   * Paket arama iyileştirmeleri,
   * Hatalı indirilen paketlerin tekrar indirilmesi için destek,
   * Çeviri ve arayüz güncellemeleri,
   * Delta paket ve ters bağımlılık güncelleme desteği. Bu özelliklerin 2008.2 sonrasında kullanıma girmesi planlanıyor.

   Dört ayrı ISO

   Pardus 2008.2 Canis aureus, dört farklı ISO olarak sunuluyor. Bunların birincisi ve en önemlisi, KDE 3.5.10 tabanlı Pardus 2008.2'nin bilgisayarlara kurulan öntanımlı masaüstü ortamı.

   Pardus 2008.2 Kurulan CD, sadece Türkçe ve İngilizce dillerini destekliyor. Pardus 2008.2 Uluslararası Kurulan CD ise Pardus tarafından desteklenen 11 ayrı dilde kurulum ve kullanım özelliğine sahip. Bu iki sürümün yanı sıra, biri KDE 3,5 diğeriyse KDE 4 ile gelen iki farklı Pardus 2008.2 Çalışan CD sürümü mevcut.

   Pardus 2008.2, FTP sunucularında yerini almış durumda. Kurulan CD için bu bağlantıyı, Çalışan CD için bu bağlantıyı takip etmeniz yeterli.
   ________________________
   GALATA SARAY-I EFENDİSİ TARAFTARI
   TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
   TEK AŞKIYDI GALATASARAY
   Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
   13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
 • Reklam
 •  
 • Venom
  Kapali Hesap
  Kayıt: 26-08-2003
  Yaş: 30
  Mesajlar: 15677
  • Nihayet ya


   Canis Aureus'u tanıyalım

   Alıntı:


   Altın çakal (Canis aureus), Bayağı çakal olarak da bilinir, köpekgiller (Canidae) familyası içersinde, kurt ile çok yakın akraba olan bir çakal türü. Sadece "çakal" denildiği zaman neredeyse hep bu tür kast edilir.

   Altın çakalın uzunluğu 80-95 cm (+kuyruk 20-30cm), boyu 35-50 cm ve ağırlığı 8-10 kg varır. Rengi genelde altın sarısı olur ama yöresel olarak farklar da olabilir. Dağlık alanlarda yaşayanlarının rengi daha çok gri gibi olur. Doğu Afrika'nın çakalları mevsime göre renglerini değiştirirler; nemli mevsimde sarımsı kahverengi, kuraklık mevsiminde altın sarısı olurlar.

   Altın çakal üç kıta üzerinde geniş bir alana yaygındır. Avrupa'da Yunanistan'ın kuzeyinde, Romanya'da, Bulgaristan'da, Sırbistan'da, Hırvatistan'da ve Bosna-Hersek'te küçük populasyonlara rastlanır. Türkiye'nin de her bölgesinde bulunur. Avrupa'da kurtun neslinin tüketildiği bölgelerde meydan çakallara kalmıştır. Hatta altın çakal yayılımını genişletmeye devam etmektedir. En yeni zamanlarda Macaristan'da, İtalya'da ve hatta Viyana'nın güneyinde görülmüşdür.

   Altın çakala Kuzey Afrika'da ve Asya'nın güneyinde, Avrupa'da kinden çok daha sık rastlanır.

   Altın çakal, açık alanlarda, çalılık alanlarda, yarı çöllerde ve kayalık alanlarda yaşamayı tercih eder. Ormanlarda bulunmazlar. Bazı bölgelerde insanların yerleşim yerlerinden uzak kalmaya çaba göstermezler.

   Altın çakal iyi bir koşucudur. Hafif bir vücuda, uzun ve güçlü bacaklara sahiptir, böylece uzun mesafeleri rahatlıkla aşabilir. Altın çakallar küçük aile sürüleri içinde ya da bir çift olarak yaşarlar. Daima kendilerine ait, büyüklüğü 3 km²'ye kadar varan bir bölgeleri vardır. Bu bölgenin sınırları grubun bütün üyeleri tarafından idrar ile işaretlenir. Bu sınır başka çakallar tarafından tehdit edildiğinde bu iki grup arasında genelde dövüşmeye gerek kalmaz ve karşılıklı korkutucu jestler ile anlaşılır. Altın çakalların kendi aralarında anlaşmaları için kullandıkları çok sayıda havlama ve uluma sesleri vardır. Serbest yaşayan çakalların ömrü 8 yıl, hayvanat bahçelerinde yaşayanların ise 14 yıla kadar varır.

   Altın çakallar ömür boyu süren bir "evlilik" içerisinde yaşarlar. Üreme zamanları ekim ayındadır. 60 gün süren bir gebelikten sonra, dişinin arayıp içine yerleştiği bir mağaranın içinde 6-9 yavru dünyaya gelir. Bu yavrular ilk üç gün tamamen kör olurlar, ve ilk üç hafta sırf süt ile beslenirler. Anne ve baba çakallar yavrularına götürdükleri gıdaları kendi midelerinde taşır, mağaraya vardıklarında tekrar ağızlarından çıkarırlar. Ancak yavruların süt içmeyi tamamen bırakmaları bundan sonra 5 hafta daha sürer.

   Yavrular 5-6 ay sonra anne ve babalarına bağımlıklarını kaybederler. Buna rağmen bazen bir kaç yavru yine de annelerinin yanında kalırlar ve bir sene sonra dünyaya gelen kardeşlerini yetiştirmekte yardımcı olurlar. Çakallar 20 aylık olduklarında üreyebilecek olgunluğa varırlar.


   Son güncelleme 31.01.2009, 01:28 tarihinde The Unforgiven tarafından yapıldı.


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting