• R2.ZephyR
  Özel Üye
  Kayıt: 06-06-2005
  Yaş: 33
  Mesajlar: 1163
  • Uzun zamandır bugüne kadar kullandığım gamepadler ile ilgili bir inceleme yazısı yazmayı düşünüyordum ama bir türlü fırsat bulamamıştım.Forumda bir çok arkadaşımıza yardımcı olacağını düşündüğüm bu yazıda adı geçen gamepadlerin tümü bizzat tarafımca en az 2 ay süreliğine denenmiştir.

   Girizgah:

   İncelememizdeki gamepadlerin tümü PS2'den adapte edilmiş tüm PES/WE serisi için ideal gamepadlerdir.Çeşitli fiyat yelpazesindeki bu gamepadleri sizin için inceledik.İncelememize geçmeden önce açıklamamız gereken bazı kritik gamepad terimlerini belirtmeden geçmeyelim.

   Önemli Terimler:

   Aşağıdaki resimlerde de görüldüğü gibi PES5'te dijital ve analog olmak üzere iki çeşit yön tuşu kullanmak mümkün.   Farklı oyuncuların farklı tarzları olduğu gibi,yön tuşu kullanımları da farklı olabiliyor.Bu yüzden oyuncuların bir gamepad hakkında yaptığı yorum örtüşmeyebiliyor,çünkü aynı gamepadin dijital kısmı gayet kaliteli olabilirken analog kısmı yolda kalabiliyor.

   Ayrıca yine yaşağıdaki resimlerde örneklediğimiz şekilde 2.bir kıstas olarak dijital yön tuşlarının ayrık veya birleşik modül olması sözkonusu.Bu ayrım bazı kullanıcılar için çok büyük önem arzediyor.

   Bölüm 1:
   Gamepadleri tanıyalım


   Bu bölümde aşağıdaki gamepadleri inceleyeceğiz:

   1)Kontorland PC/PS2
   2)Snopy At0710
   3)Chic PC/PS2
   4)Logitech Dual Action
   5)Sony Dualshock2 & Snopy Converter   1)Kontorland PC/PS2 (~20YTL)   Alıştığımız klasik PS2 kollarına çok benzeyen bu gamepadimizin hem PS2 hem de PC için girişe sahip olması önemli bir avantaj.Ayrıca beraberinde gelen kurulum CD'si sayesinde titreşim özelliğini de kullanmanız mümkün.Fakat bildiğiniz gibi bu özellik PES5'te kullanılamıyor.

   1 sene boyunca deneme fırsatı bulduğumuz bu gamepadin dijital kısmı ayrık modüle sahip.Bu noktada Orijinal PS2 koluna benzerliği ile rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.Piyasadaki ele avuca gelir ayrık modüle sahip tek gamepad olduğu için birçok PES5 oyuncusu tarafından kullanılıyor.

   Her ne kadar dijital yön tuşları orjinal PS2 gamepad'i örnek alınarak üretilmiş olsa da bize aynı kaliteyi ve hassasiyeti sunamıyor.Ayrıca tuşların kaba ve sert oluşu bu gamepadin dezavantajlarından.Son olarak gamepadimizin dijital kısmının çok dayanıklı olmadığı söyleyebiliriz,ama sizi uzun bir müddet idare edebilir.

   Analog kısmı ise vasatın üstünde bir performans sergililiyor ve beğenimizi kazanıyor.Yalnız R3 ve L3 tuşları çok sert,bu yüzden manuel pası kullanan profesyoneller icin zorluk yaratacaktır.Kalibrasyon hatası vermeyen bu gamepadin analogları da olması gerektiği kadar dayanıklı.Piyasada en çok karşılaştığımız bu gamepadi birçok japon oyuncakçısından 20YTL civarı bir fiyata satın alabilirsiniz.


   Artılar(+):
   -Uygun Fiyat
   -Ayrık Dijital Modül
   -PC ve PS2 icin kullanılabilmesi

   Eksiler(-):
   -Kalitesiz işçilik ve malzeme
   -Dayanıksız Dijital Modül   2)Snopy At0710: (~25 YTL)   Benim gamepadim silah gibi olmalı,elime aldığımda onu hissetmeliyim diyen kullanıcılar icin bire bir.Klasik PS2 gamepadinden yalnızca şekil ve ağırlık olarak farklı olan gamepadimiz kurulum disketiyle beraber geliyor ve titreşim özelliğine sahip.

   Dijital kısmı her ne kadar kaliteli ve yumuşak bir yapıya sahip olsa da birleşik modüle sahip olması işleri değiştiriyor.Bu yüzden oyunucunuzla düz gitmek isterken bir anda çapraza kayıverebiliyorsunuz.
   Analog kısmı ise tırtıklı bir plastik kaplamaya sahip.Bu en başta kaymayı engeller gibi gözükürken,daha sonra uzun kullanımlarda parmaklarınızın tahriş olmasına neden olabiliyor.Ayrıca pek de hassas olmayan analog yön tuşlarının yanında,R3 ve L3 tuşları da çok sert.Bu yüzden ince hareket ve manuel paslar atmanız mümkün değil.

   İncelediğimiz gamepadler arasında en sağlam ve ağır olan gameped olduğunu belirtelim.Tarafımdan 2 metre yükseklikten 5-10 kere yere fırlatılıp bu denemeden sağa çıkabilen bir gamepad olması dayaklılığını ortaya koyuyor.
   Profesyonel oyunculara tavsiye etmediğimiz bu gamepadi,uzun yıllar başka gamepad'e para vermek istemeyen kullanıcılarımıza tavsiye ediyoruz.

   Artılar(+):
   -Dayanıklılık

   Eksiler(-):
   -Birleşik Dijital Modül
   -Hassas olmayan analog
   -Kaba bir kasa

   http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1173&productid=bd23620   3)Chic PS2/PC (~25YTL)   Farklı tasarımıyla elinize aldığınızda sizde sanki uçak kullanıyormuşsunuz gibi bir hissiyat uyandıran bu gamepad incelememizdeki diğer gamepdlerden farklı bir tarz çiziyor.

   Hem PC'de hem de PS2'de kullanılabilmesi önemli bir avantaj.Lakin birleşik dijital modüle sahip olması hoşa gitmeyen bir durum.Ayrıca kaba bir yapıya sahip olması ve tuşların nispeten ufak olması istenmeyen özelliklerden.
   Dayanıklı bir yapıya sahip olan bu gamepadimizin analogları da yeterince hassas.Profesyonel oyunculara tavsiye etmediğimiz bu gamepadi Casper mağazalarından satın alabilrisiniz.

   Artılar(+):
   -PC ve PS2 icin kullanılabilmesi
   -Hassas Analog
   -Dayanıklı Malzeme

   Eksiler(-):
   -Birleşik Dijital Modül
   -Kaba bir kasa

   http://www.marketiks.com/search.aspx?lngCategoryID=28&lngMarkID=358
   4)Logitech Dual Action (~45 YTL)   İncelememizde,kalite ve ergonomi açısından Orjinal PS2 kolunun eline su dökebilecek tek gamepad olan logitech dual action inanılmaz derecede hassas bir analog modüle sahip.Çok hafif olması ve mükemmel ergonomisyle elinize aldığınız ilk anda müthiş bir intiba bırakıyor.

   Her ne kadar analog kullanıcılarını çok memnun edecek analog yön tuşlarına sahip olsa da,birleşik dijital modüle sahip olması dijital kullanıcılarını çileden çıkarabilir.Ayrıca analogların 2-3 ay kullanımdan sonra kalibrasyon bozukluğuna uğrayıp kullanılmaz hale gelmeleri de cabası.

   Hali hazırda ben 2 adet bozduktan sonra ($$$) internette yabancı siteleri araştırdım ve dünyada benim gibi binlerce insanında gamepadlerinin bozulduğunu ve tamirinin mümkün olmadığını öğrendim.Aynı şekilde Logitech'in diğer 2 ürünü Logitech RumblePad ve Wireless Dual action de aynı sorunları çıkarıyormuş.

   1-2 ay içinde bozulan ve fiyatları da epey yüksek olan bu ürünlerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.


   Artılar(+):
   -Fevkalade hassas analog
   -Yumuşak R3 ve L3 tuşları

   Eksiler(-):
   -Yüksek Fiyat
   -Birleşik Dijital Modül
   -2-3 ay içinde analogların bozulması ve gamepadin kullanılmaz hale gelmesi
   5)Sony Dualshock2 & Snopy Converter (~65YTL+15YTL)   Bugüne kadar inceleme ve kullanma fırsatını bulduğum en kaliteli gamepadin Sony DualShock2 olduğunu söyleyebilirim.Her yönüyle(ergonomi,kalite,işçilik,dayanıklılık) incelediğimiz diğer ürünlerden bir adım önde olan Sony DualShock'un bir kaç özelliğine değinmeden geçmeyelim.
   Mükemmel derecede hassas dijital ve analog yön tuşlarını bir de yumuşak standart tuşlarla süsleyen Sony bu alanda rakipsiz bir gamepad yaratmış.R3 tuşunun da yumuşak olması Manuel Pas kullanıcılarını fevkalade memnun edecektir.

   Yalnız bildiğiniz gibi bu gamepadi PC'de kullanmak ancak bir Converter(Çevirici) sayesinde mümkün.Bu yüzden ayrıca bir de converter satın almanız gerekiyor.
   Yaptığımız araştırmalarda bir çok converter'ın problem çıkardığını ve lag yaptığını duyduk.Bunun üzerine deneme fırsatı bulduğumuz ilk Snopy Converter'ı denedik ve hiç bir problemle karşılaşmadık.   Converterların lag yapacağı konusundaki düşünceleri alaşağı eden bu ürünü PC'de Sony Dualshock2 kullanmak isteyen gameherkese tavsiye ediyoruz.

   http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=2261533


   Bölüm2:
   Değerlendirme ve Tavsiye


   1)Kontorland PC/PS2 (7/10)
   2)Snopy At0710 (6/10)
   3)Chic PC/PS2 (4/10)
   4)Logitech Dual Action (5/10)
   5)Sony Dualshock2 & Snopy Converter (9/10)

   Dayanıklı gamepad isteyenlere tavsiyemiz--->Snopy At0710 (25YTL)
   Tıpkı orjinal PS2 kolu gibi olsun diyenelere tavsiyemiz--->Kontorland Ps2/PC (20YTL)
   Profesyonel Oyuncular için tavsiyemiz --->Dualshock2+Snopy Converter (80YTL)

   Son güncelleme 18.08.2006, 00:26 tarihinde ZephyR tarafından yapıldı.

   ________________________
   Team.R2 Member "The success and difference of a player is concealed in the details."
 • Reklam
 •  
 • mmk
  Kayitli Üye
  Kayıt: 15-07-2006
  Yaş: 29
  Mesajlar: 1261
  Takımı: Fenerbahçe SK
  • faydalı bir konu.
   bende 2 tane kontorland var ve memnunum.biri Birleşik Dijital Modüllü.
   aslında o daha rahat.çalım falan daha kolay atılıyor.
 • Hayko_777
  Kayitli Üye
  Kayıt: 02-07-2006
  Yaş: 31
  Mesajlar: 579
  Takımı: Fenerbahçe SK
  • helal olsun.emeğine sağlık.
   ________________________
   Bugüne kadar farklı olan herşey dışlandı...
   Bugüne kadar farklı olan herşey yargılandı...
   Bugüne kadar farklı olanın gücüne inanılmadı...
   Oysa Rock modern zamanlarda isyanın farklı bir dili oldu...
 • R2.Savage
  Moderator
  Kayıt: 04-12-2005
  Yaş: 36
  Mesajlar: 841
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • PC de oyun keyfini max.yaşamak isteyenler için güzel bir konu olmuş...Zephyr in de dediği gibi piyasada bulabileceğimiz en iyi gamepad Sony'nin Dualshock2 gamepadidir.Buna en büyük alternatif olarak da kendi kullandığım Logitech Rumblepad 2 Wireless ı görüyorum.   En büyük avantajı kablosuz olması.Odanızın içinde PC'nize 9 mt.uzaklıkta bile oyun keyfini yaşayabilirsiniz.(Tabi monitörünüzün büyüklüğü burda önem taşıyor)
   2 AA pil ile yaklaşık 100 saate varan pil ömrü var.Benim gibi dijital yön tuşlarını kullanan oyuncular için yön tuşlarının ayrı olmaması en büyük dezavantajı ki bundan arkadaşımız da bahsetmiş.Ama gene de 'paraya kıyıyorum ve kablosuz özgür oyun oynamak istiyorum' diyorsanız size bu gamepadi öneriyorum...
   ________________________
   PES Lobbynick → Savage
   PSN → R2-Savage
   Team.R2 Captain
   ─────────────────────────────────────────────
   All success comes from a combination of implementation and knowledge.
   Knowledge alone is meaningless without action.
 • R2.ZephyR
  Özel Üye
  Kayıt: 06-06-2005
  Yaş: 33
  Mesajlar: 1163
  • Alıntı:
   Orjinal Mesajı Yazan: alpymn
   PC de oyun keyfini max.yaşamak isteyenler için güzel bir konu olmuş...Zephyr in de dediği gibi piyasada bulabileceğimiz en iyi gamepad Sony'nin Dualshock2 gamepadidir.Buna en büyük alternatif olarak da kendi kullandığım Logitech Rumblepad 2 Wireless ı görüyorum.   En büyük avantajı kablosuz olması.Odanızın içinde PC'nize 9 mt.uzaklıkta bile oyun keyfini yaşayabilirsiniz.(Tabi monitörünüzün büyüklüğü burda önem taşıyor)
   2 AA pil ile yaklaşık 100 saate varan pil ömrü var.Benim gibi dijital yön tuşlarını kullanan oyuncular için yön tuşlarının ayrı olmaması en büyük dezavantajı ki bundan arkadaşımız da bahsetmiş.Ama gene de 'paraya kıyıyorum ve kablosuz özgür oyun oynamak istiyorum' diyorsanız size bu gamepadi öneriyorum...


   Alpercim sen dijital kullanıcısı olduğun için herhangi problemle karşılaşmamışsın çok şükür.Fakat internetteki kullanıcı problemlerini araştırdığım zaman Logitech'in senin gamepadin de dahil olmak üzere 2-3 aylık kullanımdan sonra analogların kalibrasyonunun bozulduğunu ve bir daha düzelmediğini öğrendim,.Bu sayı az buz değil neredeyse alcıların %70'i şikayetçi,anlaşılan bir fabrikasyon hatası.Aman analogları fazla kurcalama başına sıkıntı alırsın benden söylemesi.

   Ama keyfine düşkün dijital kullanıcılarına tavsiye edebiliriz.

   Son güncelleme 18.08.2006, 02:22 tarihinde ZephyR tarafından yapıldı.

   ________________________
   Team.R2 Member "The success and difference of a player is concealed in the details."
 • Reklam
 •  
 • anatolian amigo
  Kayitli Üye
  Kayıt: 25-03-2005
  Yaş: 34
  Mesajlar: 311
  • Butun bilgisayarin en iyi gamepad play 2 gamepadidir o yuzden ki ben SUPER BOX 3 PRO yu kullaniyom çok muhtesem bir sey, ikitane gamepad koyabilirsiniz iste bain :

   ________________________
   [img]http://img158.imageshack.us/img158/4936/ilhan8hk.gif[/img]
   [img]http://img162.imageshack.us/img162/7749/rivaldo6gt.gif[/img]


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting