• 03Gs1905
    Administrator

Takımı: Galatasaray AŞ
    • Arkadaşlar TÜBİTAK tarafından geliştirilen resmi işletim sistemimiz olan Linux tabanlı Pardus hakındaki soru ve fikirlerinizi bu konu altından konuşabiliriz.

Forumda benden başka pardus kullancıları olduğuna eminim..

Resmi Sitesi:
      http://www.pardus.org.tr
      En son yayınlanan sürüm:
      Pardus 2007.2 Caracal Caracal
      Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
      13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
  • Reklam
  •  
  • 03Gs1905
    Administrator

• Pardus Nedir?

Pardus, TÜBİTAK-UEKAE (Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) bünyesinde yürütülen bir işletim sistemi geliştirme projesidir. Pardus açık kaynak kodlu ve GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan bir özgür yazılımdır.

Özgür yazılımlar kullanıcılarına diledikleri gibi çalıştırma, çoğaltma, inceleme ve değiştirme, ve yeniden dağıtma özgürlüklerini koşulsuz olarak verirler. Bu özgürlükler sayesinde kapalı kodlu ve sahipli yazılımlara göre daha fazla güvenlik, esneklik ve tasarruf sağlarlar.

Pardus 2007, proje kapsamında 18 Aralık 2006 tarihinde yayımlanan işletim sistemi sürümüdür. Tek bir CD ile kısa sürede ve kolayca işletim sistemi ve çok sayıda yazılım paketi sisteme kurulur, hızla ve kolayca üretken hale gelinir.

Pardus kullanmak için nedenleri merak ediyorsanız burada bazı yanıtlar bulabilirsiniz. Pardus 2007'nin size neler sağlayacağını görmek için bu sayfadaki ekran görüntüsü ve videolara göz atabiliriniz.

Pardus 2007
      Değişenler

Kolay kurulum // Pardus 1.0'dan sonra hayli yeteneklenen YALI ve Kaptan Masaüstü sayesinde Pardus 2007'yi kurmak çok daha kolay.

Yeni ve güncel yazılımlar // Kurulum CD'si ile 641 yazılım paketi geliyor, 1000'i aşkın diğerleri de internetten indirileblir durumda. Pardus 1.0'dan bu yana 700'ü aşkın yeni yazılım Pardus paket deposunda yerini aldı...

Küçük paketler, hızlı güncelleme // Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı indirilebiliyorlar...

Paket yöneticisi // PiSi'nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı.....

Hızlı açılış // Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor....

Hata düzeltmeleri // Pardus 1.0'dan bu yana 1700'e yakın hata giderildi...

Diğer iyileştirmeler // USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Hollandaca), yeni ağ yöneticisi, Tulliana simge setine eklenen yeni semboller, ...
      nokta Ve değişmeyenler

Pardus, her zaman olduğu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD olarak geliyor...

Peki kurulum süreci nasıl işleyecek:
      Detaylı bilgi için: http://www.pardus.org.tr/ekran-goruntuleri/kurulum/ekran-01.html
  • Thor
    Kayitli Üye

Takımı: FC København
    • Pardus'tan çok Linux konusu gibi olsa daha etkili olmaz mı? Gerçi Linux dağıtımları fark etsede en azından daha düzgün olur. Bu arada kullanan hangi versiyonları kullanıyor? Ara sıra Mandrake'nin(Artık Mandriva) Move CD'si ile boot edip biraz dolanıyorum:).
  • 03Gs1905
    Administrator

• Pardus bildiğim kadarıyla gentoo tabanlı..
      Mandrake move da hoş.Live cdsi bende de var.. xMMS'ten çıkan sesi hiçbirşeye değişmem onda..

ama Pardus %100 öz Türk malı olduğu için bizim konumuz pardus olsun.

Tek sürücü kurmadan kullanılabilmesi süper bir olay.Hele ki Beryl'e bakan biri ve bunun 2005'ten beri olduğunu(Hatırladığım kadarıyla) windows'un vistada kullandığı yeni 3-d yüz olan aero'nun beryl'den ç"alıntı"larla dolu olduğununun kolayca farkına varır.

Örnek Beryl videosu: (Başka türlü dikkat çekemiyeceğiz anlaşılan)

• Cesc
    Moderator

• Videolu daha etkili oluyo Gürhan abi:) Umarım gelecekte bnde katılırm Pardus geliştirme grubuna:)

Son güncelleme 09.08.2007, 23:38 tarihinde Cesc tarafından yapıldı.
  • 03Gs1905
    Administrator

• Kumanda kontrollü Beryl:

yanlış anlamadıysam wii bir kumandayla kontrol ediyor..

dokunmatik ekranda beryl keyfine varmış arkadaş
  • The Patriot
    Yama Yapimcisi Adayi

Takımı: Yimpaş Yozgatspor
    • Bizim ilçede Pardus"u bilen eden yok..Netten de indirmiyorum kotalı olduğum için..

Bi fırsatını bulup kuracağım ama ne zaman

• Pardus Gönüllülerinden cd temini yapabilirsin.
      Pc magazine dergisi caracal caracal cdsi veriyor.Oradan kurabilirsin benim gibi..
  • Reklam
  •  
  • The Patriot
    Yama Yapimcisi Adayi

Takımı: Yimpaş Yozgatspor
    • Bakalım işte Gürhan abi şu aralar üni iş tercih vs. geçsin bişeyler ayarlamaya çalışacağım.

ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting