• Warrior
  Kayitli Üye


  Kayıt: 11-07-2005
  Yaş: 32
  Mesajlar: 47
  • Geçtiğimiz yılın en iyi strateji oyunu Total War ın varisi Rome Total War ı tüm yönleriyle inceleyeyeyim ve siz scn üyelerine ulaştırayım dedim.
   Oyunu ilk açtığımızda prologue(giriş) kısmını geçmemiz gerekir.Anlattığım kısım bu kısım.Merak etmeyin ekranı bir kez açar kaparsannız normal Campaign e başlayabilirsiniz.
   Rome deyince aklımıza ilk gelen genelde Gaius Julius Caesar(Gayus julyus sezar) olmuştur.Çoğumuz bilmeyiz neden ünlüdür bu kumandan diye.Rome Total War işte bu noktada başlıyor işte:
   Yıl milattan önce 325 Yer Roma önleri Havada gergin bir bekleyiş var.Nitekim galyalılar (gauller diye geçer oyunda) muazzam ordularıyla romayı kuşatmak için harekete geçerler.Karşılarında İtalyaya hakim olan özerk senato halkı meclisi orduları vardır.(S.P.Q.R).İki ordu karşı karşıya gelir.Ve orada küçük müfrezesiyle galya ordusunun yarısın peşine takarak kahramanlıklar gösteren bir Caesar görmekteyiz.
   Galip gelen Roma senatosu 3 kahraman aileye ordular verir:Juli,scipii ve bruti ailelerine.Oyunun öyküsü başlıyor:
   İmperial Campaign İmperial battles ve quick battles seçeneklerini gördüğümüzde bizi ilk ilgilendiren İmperial Campaign seçeneğidir.Burada 3 aileden biriyle ama m.ö 271 yılından başlamaktayız.Ailelerin dağılımına baktığımızda Juli lerin galyalılala scipii lerin Kartacalılarla,Brutiilerin ise yunan ve makedonlarla boğuşacağını kestirebiliriz.
   Senatonun ilk verdiği görevler küçük ülkenizi genişletmek oluyor genelde.Örneğin scipilerin balkanlara ilk adımı atması,ya da julilerin gaqlyalılara karşı ileri karakol olan bir eyaleti alması bu yıla denk gelir.Scipiiler ise yıllar sürecek sicilya savaşına hazırdırlar.
   Tapınaklarda klandan klana değişiyor.Örneğin julilerin tanrıları güç getirirken,scipilerinki ticaret,brutilerin tarım gelirleri fazla oluyor.
   Küçük ülkenizi geliştirmek için genelde en başta ekonomik yatırımlar yaparsanız kazanırsınız.yol,küçük çiftlikler,limanlar en vazgeçilmez binalardır en başta.Eyaletinizin nüfusu geliştikçe yeni Binalar çıkar ve bunları büyütebilirsiniz.
   Ekonomi dedik de başka önemli bir unsur var.Tabiki roma nın asıl gücü askeriye.!!
   Size tavsiye edeceğim ilk şey Garnizonunuzun maaş harcamalarını arttırmamak için az asker bulundurmanız.Ama dikkatinizi çekerim eyalet garnizonunda!!.Ayrıca isyan çıkmasını engelleyecek derecede olsunlar yeter.bir nevi polis görevi işte.
   İlk karşınıza çıkan asker tipleri gerçekte eskiden lejyon birliklerinin önüde savaşıp düşmanı yıpratan Hastatiler.Zamanına göre güçlü bir tip ve devletinizin genç dönemlerinde askeri başarılarınıza damga vuracaklardır.
   Ancak İlk phalanx(falanks) tipi askerle karşılaşınca işe yaramıyorlar ve zaten Roma nın lejynlarının itibar kazanması gerçekte bu döneme restlamıştır.kışla seviyeleriniz arttıkça Lejyon birlikleriniz daha disiplinli ve güçlü olacaklardır.Bu yüzden Kışlalarıınızın gözden geçirilmesini aksatmamalısınız.
   Phalanx denince akla ilk gelen ünlü kartaca kumandanı adonibaldır.Ordusuyla Romayı kuşatan kumandan Kartaca şehrinin kuşatıldığını haber alınca orsuyla scipinin karşısına çıkar ve eski phalanx tipi yöntemle savaşmış ve yenilmiştir.
   Diplomatlarınız ve casuslarınız devleti yönetmek konusunda en önemli yardımcılarınızdır.Csuslarla karşı düşmanın askeri harekatlarından kolayca haber alıp size rapor sunabilir.Ayrıca kuşatma altındaki bir şehrin kapısını da ele geçirip ok yemenizi engeller.O yüzden tavsiyem bi ordunuz varsa bir de casusunuz olsun
   Diplomatlarla ticari,askeri anlaşmalar imzalayabilir,Hoşunuza gitmeyen bir düşman birliği komutanını rüşvetle kandırabilirsiniz.Hatta karşı düşmanın komutanlarını epey bi maliytetle kendi yanınıza çekerseniz artık siszin ordunuzun kumandanı olurlar ve işe yaradığı yadsınamaz..
   Rome Total War ın stratejilerini başka bir konuda tartışabiliriz.Ben size RTW nin en iddialı olduğu yerden bahsetmek istiyorum:Savaş sahneleri
   Total War serisin oynayanlar bilir ki her türlü savaş taktiğnizi yapabilirsiniz.Herhangi birtaktikle (tabii taktik iyiyse ) düşmanınızı saf dışı bırakabilirsiniz.Onuda stratejilerde konuşabiliriz.Grafikleri bir savaş sahnesini tam canlandıracak şekilde.Toz bulutları askerlerinizin düzenli yürüyüşüne Selerde eşlik ediyor.At kişnemeleri çığlıklar Komutanların sinirli şekilde bağırışları,fillerin bögürmesi ayak seleri ve aynı anda eşlik eden hareketli müzikler insanı heyecanlandırıyor.Ben bu oyunu geceler boyunca oynadım.Hep bu savaş sahneleri yedi bitirdi beni.
   Roma ailelerinden biriyle 50 eyalet ve romayı alırsanız başarıyorsunuz.Ondan sonra yendiğiniz devletler oynanabirliliğinize katılıyor.Doğu ülkelerinden herhangibirini seçtiğinizde fonda öyle bir müzik oluyor ki oyunun başından kalkıp halay çekmemeniz elinizde değil.Hemde kavalla çalıyor.
   İiy oyunlar Tüm teknik sorunları bana sorabilirsiniz.


   ALINTI DEĞİLDİR BİZZAT WARRİOR TARAFINDAN YAZILMIŞTIR.
   HAKLARI SAKLIDIR
 • Reklam
 •  
 • ramses26547
  Kayitli Üye


  Kayıt: 21-07-2005
  Yaş: 33
  Mesajlar: 14
   •  (18 Ağustos 2005 Perşembe, 10:57)
   • Alıntı Yaparak Cevapla 
  • Emeğin için teşekkürler dostum...


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting