• Mr.Danger
  Moderator
  Kayıt: 15-07-2008
  Yaş: 25
  Mesajlar: 4136
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • "Kaptanlık Pazubandı Bende Olduğu Zaman Yazı Tura Yapılacağı Vakit Hep Tura Derdim. Varsın ATAMIN Silüeti Yere Değmesin"

   - METİN OKTAY
   ________________________
   SoccerCenter.Net ® Team | Mr.Danger

   Galatasaray SK | Şereftir seni sevmek...

   #7 Cristiano Ronaldo
 • Reklam
 •  
 • Mr.Danger
  Moderator
  Kayıt: 15-07-2008
  Yaş: 25
  Mesajlar: 4136
  Takımı: Galatasaray AŞ
  • Galatasaray Dergisi Ocak 2009 Sayısı, Edebiyat Köşesi

   Sene 1960. ihtilal olmuş mayıs'ın 27'sinde, askerler gelmiş iktidara. aradan dört ay geçmiş. hayat devam ediyordu yine de, özellikle de mithatpaşa stadı'nda. birinci türkiye ligi'nin ikincisi yeni oynanmaya başlamıştı o sıralarda.

   eylül'ün ortası. yapılan bir ihbar üzerine sekiz gün eksik askerlik yaptığı ortaya çıkıyor metin oktay'ın. sonra da "en şerefli, en mukaddes vazifeyi ihmal etmişsin" denerek cezaevine konuyor. hem de tam 45 günlüğüne.

   metin oktay'ın toptaşı cezaevi'nde yaşadıkları ayrı bir yazı konusudur. biz kalemimizin mumunu hapisten çıktığı güne çevirelim.

   28 ekim 1960. cezaevinin kapısında üç galatasaraylı var: turgan ece, rüçhan adlı ve kamil altan. metin oktay kapıdan çıkınca sarılıp öpüşüyorlar. gözlerde yaş var.

   ertesi gün galatasaray'ın karagümrük'le maçı var. takım çekmece'de kampta. rüçhan adlı'nın otomobiliyle doğrudan kampa gidiyorlar. burada tam anlamıyla galatasaray'ına yeniden kavuşuyor metin oktay.

   akşam beyti'de yemek yeniyor tüm takımla. ama gündüz kılıç sofrayı bir başka donattırıyor o akşam. kolay mı? hapisten yeni çıkmış taçsız kral. takım arkadaşları yemek bitince otele dönüyorlar. ama baba gündüz ve oğlu bildiği metin oktay yemeğe devam ediyorlar. rakı içiyorlar, sabahın 3'üne dek.

   sonra da otele dönüyorlar. baba gündüz resepsiyona sıkı sıkı tembihte bulunuyor: "metin oktay sabah kahvaltısı için kesinlikle uyandırılmayacak. o yorgunluğunu atıncaya kadar uyuyacak."

   29 ekim 1960. saat 11.00 suları. metin oktay hala uykuda, 45 günün yorgunluğunu çıkarmaya çalışıyor. baba gündüz geliyor odasına, uyandırıyor. sonra da yatağının ucuna ilişiyor. "biliyorum oynayacak durumda değilsin. ama seyirci seni görmek istiyor metin" diyor gündüz kılıç. sonra da devam ediyor: "karagümrük'e karşı seni oynatmak istiyorum. üzülme, verebileceğini ver. sen bize çok maç kazandırdın. bugün de senin yüzünden kaybedelim. seni hasretle bekleyen seyirciye ne olur bu saygıyı gösterelim."

   baba gündüz böyle konuşur da karşı çıkılır mı hiç? karşı çıkmadı metin oktay. üç saat sonra sahaya çıktı, antrenmansız ve geceden kalmış vaziyette. tam iki gol attı o haliyle. mete basmacı'nın da bir golüyle galatasaray karagümrük'ü 1960'ın cumhuriyet bayramı'nda 3-0 yendi. yorgunluktan ve dermansızlıktan soyunma odasına kusa kusa gitti taçsız kral. ama, onu seven tribünlerine kavuştuğu için hıçkıra hıçkıra ağlıyordu.

   kıssadan cümle şu, tarif edilemez bir ruhla dolu bu galatasaray masalında: "bugün de senin yüzünden kaybedelim".
   ________________________
   SoccerCenter.Net ® Team | Mr.Danger

   Galatasaray SK | Şereftir seni sevmek...

   #7 Cristiano Ronaldo


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting