• 03Gs1905
  Administrator
  Kayıt: 20-08-2003
  Yaş: 35
  Mesajlar: 8885
  Takımı: Galatasaray AŞ


  • Ticarette başarılı olabilmenin sırrı, iş hayatını düzgün ve düzenli olarak yönetebilmekten geçer. İyi yönetebilmek için ise her alanda size en çok faydayı sağlayacak yardımcılarla çalışmak gerekir.

   İşletmenizin başarı kazanması için alım ve satım yaptığınız müşterilerinizi düzenli olarak kaydetmeli, stoklarınızda ne kadar mal olduğunu her an bilmeli, depolarınız arasında eşgüdüm sağlamalı ve kasanızın durumu ile alacak / verecek dengenizi kontrol altına almalısınız. Tüm bunları yapabilecek bir yardımcı arıyorsanız Tekir tam size göre.

   Tekir, ticari otomasyon ve ön muhasebe alanında küçük ve orta boyutlu işletmelerin en büyük yardımcısı olmak için yola çıkan, AGPL lisansı ile lisanslanan özgür bir yazılım. Onu yakından tanımaya başlamadan önce programın alt yapısından ve lisansından biraz bahsedelim.

   Tekir, GNU AGPL (Affero Genel Kamu Lisansı) ile lisanslanmıştır. Bu lisans Tekir’i ve sizi tamamen özgür kılmaktadır. Özgürlüğü ücretsiz olarak dağıtılmasında değil kaynak kodlarının açık olmasında yatmaktadır. Tekir’i istediğiniz sayıda bilgisayara kurabilir, programın nasıl çalıştığını anlamak için kaynak kodlarını izleyebilir veya bu kodları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Kurumunuz için özel çözümler istiyorsanız, (Örneğin saha elemanlarının Tekir ile iletişim halinde olabilmesi için GPRS bağlantılı cihazlarda kullanılacak bir arayüz ya da işletmenizin özel koşulları ile uyumlu çalışacak bir sürüm) bu konuda profesyonel destek de alabilirsiniz.

   Özgür yazılımın tüm bu avantajlarının yanında Tekir, geliştirme ortamının tamamen açık olması sayesinde sık güncellenir, karşılaştığınız hatalara hemen çözüm üretir ve sizi yarı yolda bırakmaz.

   Tekir, Uygun Teknoloji tarafından Java EE teknolojileri ve tamamı özgür olan yazılımlarla geliştirildi. Uygulama sunucusu olarak ise Jboss kullanılıyor.

   Tekir’in, yazının devamında bulabileceğiniz birçok güzel özelliğinin yanında en büyük artısı, Java teknolojileri sayesinde tamamen platform bağımsız olarak çalışabilmesi.

   Tekir bu özelliği sayesinde her türlü donanım üzerinde yer alan tüm işletim sistemleri ile sorunsuz ve yüksek performansla çalışabiliyor. Eğer hali hazırda kurulu bir veritabanı sisteminiz (Oracle, FireBird ya da MySql) varsa bu veritabanı ile Tekir, sizi hiç yormadan çalışabiliyor. Mevcut bir veritabanı sisteminiz yok ise Tekir, HsqlDb veritabanı kullanarak size hizmet verebiliyor.

   Tarayıcı tabanlı çalışan Tekir’e bu sayede aynı anda birden fazla işletim sisteminden ve farklı tarayıcılardan erişmeniz mümkün. Tekir’i geliştiren ekip, geliştirme sürecinde de kullandıkları Linux (hatta Pardus) işletim sistemini ve Mozilla Firefox tarayıcıyı tavsiye etmektedir.

   Tekir, tüm bilgilerinizi ve çalışmak için gereken tüm bileşenleri sizin bilgisayarınızda saklıyor ve programı kullanmak için internet bağlantınız olması gerekmiyor.
   Tercih Etme Sebepleri

   İşletmelerin birçoğu yeni bir programa geçmek konusunda isteksizdir. Çünkü yeni çıkan bir program muhakkak yüksek sistem kaynakları istemektedir ve bu gereksinim, işletmelerde kullanılan bilgisayarların yenilenmesi yani ekstra maliyet anlamına gelmektedir.

   Eğer Tekir ile çalışmayı planlıyorsanız böyle bir endişe duymanıza hiç gerek yok. Tekir, yazımızın devamında bulacağınız tüm işlevleri yerine getirirken sistem kaynaklarını oldukça tutumlu kullanır. Günümüzün ortalama sayılabilecek bir donanımı üzerinde bile tıpkı bir kedi gibi son derece çevik ve hızlı çalışır. Tekir’i birden fazla terminalde kullanmak gibi bir düşünceniz varsa istemci bilgisayarların herhangi bir tarayıcıyı çalıştıracak güçte olması yeterli!   Özgür yazılımın sloganlarından biri de “Çabuk yayınla, sık yayınla” sloganıdır. Tekir’i geliştiren ekip de olası hataların hemen çözülebilmesi ve sürekli yeni özellikler eklenerek Tekir’in güncel kalması için ellerinden geleni yapmakta. Tekir’in şu an güncel sürümü olan 1.2.2 sürümü, ilk sürüme kıyasla pek çok iyileştirme ve yeni özellik içeriyor. Tekir'in hangi sürümünde nelerin değiştiğini merak ediyorsanız, sizi PardusWiki'deki Tekir sayfasına alalım ...

   Tekir’i biraz tanıdıktan sonra öncelikle sahip olduğu özelliklere bir bakalım ve daha sonra bu özelliklerin nasıl verimli olarak kullanılabileceğine dair bir senaryo kurgulayalım.
   Yapabilecekleriniz

   Tekir ile hem alış hem satış yaptığınız carileri izleyebilir, tüm işlemlerinizi cari tabanlı olarak raporlayabilirsiniz. Stokunuzda tuttuğunuz malları tanımlayabilir ve depo atayabilirsiniz. Alım satıma bağlı tüm fatura, irsaliye, tediye ve tahsilatlarınızı birkaç kolay adımda yapabilir ve yazdırabilirsiniz. Bu işlemler ile ilgili bilgileri ve dekontları raporlayabilir, hesap tablosuna alabilir ve yazıcıdan çıktılarını alabilirsiniz.

   Tekir size Merkez Bankası’nın kur verdiği tüm para birimleri ile çalışma fırsatını sunar. Kur bilgilerini programa girerek, ödemelerinizi istediğiniz para birimi üzerinden yapabilirsiniz. Tekir’i, istediğiniz gibi özelleştirebilir, şirket bilgilerinizi ve logonuzu hatta vergi oranlarını bile sisteme kendiniz tanıtabilirsiniz.

   Şimdi tüm bu özellikleri gerçek hayatta nasıl kullanabileceğinize bakalım:

   Orta ölçekli işletmenizde sıradan bir iş günü hayal edin. Bugün deponuza yeni malların girmesi ve iki depo arası transfer yapılması gerekmektedir. Bu sırada müşterileriniz ile de ilgilenmek zorundasınız. Ayrıca iş yeriniz ile ilgili bir sürü küçük meseleyi halletmek için de size ihtiyaç var.

   Tekir ile işler tıkırında dememizin sebebini gün sonunda daha iyi anlayacaksınız.

   Satış temsilciniz müşterinize istediği ürünle ilgili bilgi verirken bir yandan önündeki bilgisayardan depoda bu ürünün olup olmadığını ve o anda ödeme yapılacak para birimi cinsinden bu ürünün fiyatını görebilir.

   Bu sırada mal kabul biriminizde o gün depoya girecek olan yeni stokların kaydı Tekir’e girilmektedir ve tedarikçiniz ile ilgili cari işlemleri hızla yapılmaktadır. Bütün bu işler devam ederken bir numaralı deponuzun sorumlusu iki numaralı deponuza göndereceği stok mallarını Tekir üzerinden transfer etmiştir bile.

   Satış temsilciniz, sisteminizin hızından etkilenen ve alım kararı veren müşterinizin ödemesini alıp, işlemlerini tamamlayıp, faturasını hazırlarken siz odanızdan bile çıkmadan işletmenizin anlık durumunu gösteren raporları bilgisayarınızdan inceleyebilir ve daha önemli işlerinize zaman ayırabilirsiniz.

   Tüm bunları yaparken tek kullandığınız araç, internet tarayıcınız üzerinde, basit ve etkin arayüzü ile yüksek performans göstererek çalışan Tekir’dir.

   Sıra geldi işinize hız ve esneklik katacak olan Tekir’in kurulumuna...
   Kurulum

   Tekir’i kurmak onu kullanmak kadar basit aslında. Kurulum CD’si Tekir’i hem Windows hem de Linux ortamına kurabilmeniz için özel olarak hazırlandı. CD’yi bilgisayara yerleştirdikten sonra karşınıza gelecek olan ekrandan itibaren kurulumu özetleyelim.

   Karşınıza gelen ekranda Tekir ile ilgili tanıtıcı bilgiyi bulabilir, sürüm notlarına göz atabilirsiniz. Sürüm notlarını okuduktan sonra eğer Windows kullanıyorsanız ana sayfada yer alan bağlantıyı kullanarak yükleme programını çalıştırabilirsiniz. Linux kullanıcıları ise CD’nin içindeki Linux dizini altında yer alan “tekir-setup.sh” dosyasını çalıştırarak kurulum yapabilirler.

   Kurulum programı da, Tekir’in arayüzü gibi kolay anlaşılır ve hızlı. Programın yüklenmesinin ardından Tekir’i kurmaya başlayalım.

   Kurulum esnasında Tekir ile ilgili farklı bilgileri bulabilmeniz mümkün. Bunlar Tekir’in sistem gereksinimleri ve Tekir ile ilgili İnternet siteleri gibi bilgiler.

   Kurulumun belki de en farklı kısmı ise yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yazılımın lisansını kabul ettiğiniz kısım. Çoğu zaman bu kısmı okumadan geçeriz ama size tavsiyem biraz zamanınızı ayırarak Tekir’in lisansını okumanız ve size sağladıklarının farkına varmanızdır.

   İlerleyen adımlarda Tekir’in kurulacağı dizini seçmeniz mümkün. Windows ortamında istediğiniz herhangi bir yere kurulum yapabilirsiniz. Linux ortamında ise kendi ev (home) dizininizin altına kurulum yapmanız gerekmekte. Bu seçimden sonra ise Tekir ile beraber kurulan ve Tekir’in çalışması için gerekli olan diğer bileşenleri görebilirsiniz.

   Tekir, özel hayatınıza ve gizliliğinize büyük saygı duymaktadır. Bu yüzden kurulumda size gösterilen bileşenler haricinde herhangi bir bileşeni kurmaz ve bilgisayarınıza özel hayatınızı tehdit edebilecek hiçbir yazılım yüklemez.

   Kurulum, bilgisayarınızın hızına bağlı olarak değişmekle beraber kısa süre içinde tamamlanacaktır. Kurulum işlemlerinin tamamlanmasının ardından herhangi bir ek işlem yapmadan Tekir’i çalıştırabilirsiniz.

   Tekir’i çalıştırmak için internet tarayıcınızı açın -Unutmayın! Tekir, Mozilla Firefox için optimize edilmiştir.- ve adres çubuğuna http://localhost:8080 yazın. “Enter” tuşuna bastığınızda Tekir karşınıza gelecektir.

   Tekir ile tanımlanmış olan kullanıcı rollerini yazının devamında anlatacağız fakat şimdi yapmamız gereken programa yeni kullanıcı olarak giriş yapmak. Bunun için kullanıcı adı ve parola kısmına tırnaklar olmadan “tekir” yazmanız gerekmektedir. Program ilk çalıştığında sizden şirket ve vergi bilgilerinizi girmenizi ve eğer varsa şirketinizin logosunu yüklemenizi isteyecektir. Bu adımları tamamladıktan sonra Tekir’in ana sayfası ile karşı karşıya kalacaksınız.   Alıntıdır
   Kaynak ve devamı için: http://www.ozgurlukicin.com/paket/tekir/
   ________________________
   GALATA SARAY-I EFENDİSİ TARAFTARI
   TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
   TEK AŞKIYDI GALATASARAY
   Şampiyon olsan Yeter;Olmasan Ne Farkeder!
   13 Eylül 1991-TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY
 • Reklam
 •  


ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting