Cep telefonunuz konuştukça şarj olsa?

Bilimcilerin geliştirdiği yeni sistem, konuştukça telefonu şarj edecek. Bu da olur olmadık zaman ev yerde şarjın bitmesi kabusunu ortadan kaldıracak.

Koreli ve ABD'li bilimcilerin geliştirdiği yeni sistem daha da geliştirilip ticarileşebilirse, cep telefonuyla konuşan kullanıcılar, konuştukça telefonunu şarj edecek.

Bilimcilerin yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalıştıkları sistem, kristal ve seramik özellikli bir nano-malzemenin ses dalgalarıyla şarj olabilmesi buluşuna dayanıyor. Telefonda bulunan bu özel malzeme, ses dalgalarını kullanarak telefonun güç tüketimini durduruyor ve bataryayı tekrar doldurmaya başlıyor.

Piezoelectric ismini taşıyan özel malzeme, mekanik enerjiyi doğrudan elektriğe dönüştürebiliyor. Sistemde kullanılan malzemenin inceliği sadece 21 nanometre kadar. Bu madde şeker kamışı ve kurutulmuş kemikte de bu malzeme bulunuyor.

Nokia da uzun zamandır bu malzemenin 'şarjı bitmeyen telefon' üretimi planları çerçevesinde kullanımı için Ar-Ge çalışması yürütüyor.ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2020 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting