FIFA 09 Çağ Atlayarak Geliyor!

FIFA 4 Fans sitesi FIFA 09 için yepyeni ve inanılmaz heyecan uyandırıcı bilgiler yayınladı!

Bu haber Türkiye'de ilk defa Soccercenter.Net aracılığıyla yayınlanmıştır.Tüm hakları Soccercenter.Net'e aittir.

Yıllardır çok değişiklik yapmadan aynı çizgide ilerleyen FIFA'nın PC serisi geçtiğimiz yıl çoğu kişi tarafından grafikleri çirkin ve oynanabilirliği yetersiz olarak değerlendirilmiş ve isteklere cevap verememişti. Ama 09 ile oyun yeni bir boyut kazanıyor,oyunu oynadık ve çok daha iyi gözüküyor,siz daha iyi şekilde oynayabilir ve iyi hissedebilirsiniz,sonuç olarak-çok daha iyi bir FIFA!

PC İçin Tasarlandı

Son yıllarda hep PS2 versiyonu ile PC versiyonu aynı oldu,bu seride bu olay bitiyor. En önemlisi,bu versiyon tamamen PC için özel geliştirildi,herhangi bir konsoldan çevirme değil.PS2'nin karakteristik yapısından tamamen arınmış yepyeni bir FIFA ile karşı karşıyayız.

Parlatılmış,Derin Bir Oynanabilirlik

Oynanabilirlik bariz bir şekilde değişmiş. İkili mücadeleler,özellikle hava toplarında bunu gördük ki,son derece gerçekçi. Tamamen yeniden yazılan oyun mantığı 350 yeni animasyonla birlikte geliyor ve ikili mücadelelerde inanılmaz gerçekçi bir hale geliyor. İki oyuncu hava topuna çıkarken topu kazanma ihtimaliniz mücadele ettiğiniz oyuncunun havadaki dayanıklılığına ve fiziksel gücünün ne kadar iyi olduğuna bağlı. Oyuncunun ağırlığı ve uzunluğu da sadece hava topu mücadelesinde değil tüm ikili mücadelelerde topa ve rakibe müdahale hızını ve dengesini doğrudan etkiliyor.

Pratikte,oyunun son derece akıcı ve hantallıkla alakasının kalmadığını görüyoruz. Paslar diğer oyuncuya daha hızlı gidiyor,oyuncu animasyonları zarif ve estetik. Top artık daha gerçekçi zıplıyor ve oyuncudan daha anlaşılabilir,daha gerçekçi bir şekilde sekiyor. Sonuç olarak,FIFA'yı bu oynanabilirlikle oynamak gerçekten çok eğlenceli.

Bu oyunu XBOX 360,PS3 versiyonları ile karşılaştırınca çok fazla bir fark çıkmadığını görüyoruz ve bu oldukça sevindirici. Kendi fikrim,hala geliştirilmesi gereken birkaç nokta var ancak neredeyse 4 yıldır aynı oynanabilirlikle oynadığımızı düşünürsek geçen yıla göre bu konuda inanılmaz bir gelişme gösterildiği ve oyunun next-gen seviyesine geldiğini söylemek mümkün.

Yeni Menü

Bir yenilik de menü dizaynındaki değişim. Menü yeni grafiklerle optimize edilmiş ve HD monitörlerde gerçekten harika göründüğünü söylemeliyim.

Klavye ve Fare Kullanılan Yeni Kontroller

Eğer gamepadiniz yoksa,her zaman klavyeyle oynamak zorunda kalmışsınızdır. Bu kesinlikle klavyeli oyuncuları için bir dezavantaj. Çünkü gamepadde yapılan hareketlerin çoğunu ya yapma imkanları yok ya da çok zor. EA SPORTS yeni geliştirdiği sistemle klavye-fare kombinasyonuyla oynama fırsatını veriyor.

Açıklaması çok basit,normalde W,A,S,D tuşlarıyla hareket eden oyuncularımızı istersek fare ile hareket ettirebiliyoruz. Bunu yapabilmek için bir 'Fareyi Takip Et' modumuz var. Fareyi nereye hareket ettirirsek oyuncu o tarafa doğru hareket ediyor. Space'e bastığımız zaman oyuncu hızlı koşuyor.

Sol klik yönelilen yere pas atıyor,uzun bastığımızda ise orta. Sağ klik ise şut özelliği taşımakta.

Bunlar kulağa çok kafa karıştırıcı gelebilir ama öyle değil. Birkaç kez fare ile pratik yaptıktan sonra çok özellikli ve kullanışlı bir kontrol opsiyonumuz oluyor. Yine de,gamepad ve klavyeden memnunsak bu iyi bir alternatif olarak kalacaktır.

Yeni Jenerasyon(Next-Gen)Grafik

Şimdi herkesin heyecanla beklediği başlığa geldik. FIFA 09'un PC versiyonu bu yıl Next-Gen grafiklere yükseltildi ve konsol Fifalarıyla yarışabilecek duruma gelerek büyük bir adam attı.

Oyuncu modellemeleri şimdi çok daha hoş ve gerçekçi,tıpkı PS3 ve Xbox 360 gibi. Oyuncular kaslarına kadar son derece gerçekçi bir şekilde modellenmiş. 3 boyutlu yeni jenerasyon çimler ve hoş yansıma efekleri eklenmiş. Ayrıca oyuncuların modellenmesine gelirsek tekrar gerçekten çok iyi yapıldıklarını ve ten renklerinin doğal bir şekilde yansıtıldığını belirtmek lazım.

Bunların yanında eksikler yok değil. Stadyumlar,taraftarlar ve stad görevlileri hala next-gen yapılmamış. Ancak bunun bilgisayarları daha az kasacağını ve sonunda oyunda yeni jenerasyon grafik görebilmek gerçekten çok iyi.

Sonuç olarak grafikler hakkındaki genel kanım çok pozitif.

EA yetkilileri next-gen için çalışmaların devam ettiğini ve yeniliklerin süreceğini de belirtti.

Tamamen Değiştirilen Kontrol İmkanı

Bir başka yenilik de tamamen değiştirilebilen yeni kontrol sistemi. Örneğin;eskiden kayarak müdahale ile orta aynı tuş olurdu(A),ancak artık tıpkı PES serisindeki gibi bunları farklı tuşlara ayarlamak mümkün olacak.

Sistem Gereksinimleri

Geldik heyecanla beklenen bir başka konuya. Yeni jenerasyon grafiklerin gelişi doğal olarak sistem gereksinimlerini oldukça yükselten bir etken. Tam anlamıyla nasıl bir sistem gereksinimi istendiği henüz açıklanmadı,çünkü EA hala oyunun grafik kalite-performansını artırmaya çalışmakta.

Eğer Geforce 8800 gibi bir ekran kartınız ve 3 GB raminiz varsa,bu oyunu en yüksek performansta oynamak için önünüzde hiçbir engel yok.

Eğer daha düşük bir sisteminiz varsa detayları adım adım düşürerek oynayabilirsiniz doğal olarak. Sonuç olarak sistem gereksinimleri tam olarak açıklanmadan sizlerin kafasını karıştırmak çok doğru olmaz. Tek yapabileceğimiz şey açıklanması için beklemek.

Sonuç

FIFA 09,inanılmaz bir gelişme göstererek karşınızda. Grafikler Next-Gen,oynanabilirlik yine Next-Gen seviyesinde. EA SPORTS bu yıl gerçekten harika bir iş başarmış. FIFA 09 oynamak gerçekten büyük bir keyif olacak. Hepinize iyi oyunlar..

FIFA 09-Multi Platform Buluşması 8.7.2008-Almanya,Münih

Konu hakkındaki görüşlerinizi forumdaki tartışma konusunda belirtebilirsiniz.ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2021 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting