FIFA Ve Oyunculuk Üzerine Manifesto

Türkiye'de oyunculuk ve e-sports gelişmemiş olabilir,

Turnuvalarda ödül de olmayabilir, 

Olduğunda ise bu ödüllerin illa ki büyük ödül olması da gerekmez.

Aslında oyun oynayan çoğunluğun ESL, WCG, WGT gibi organizasyonlardan bir haber olduğu da aşikar.

Anlatabilen, pazarlayabilen insanların olmadığı da ortada.

Ama oyunculuğun gelişmemesinin sebebinin bunun aslında bir oyun olduğunu unutmanız, rakibimize saygı göstermemeniz, birkaç oyun kazanınca herkesin kendisini profesyonel zannetmesi, çoğunluğun internet ortamında patlayan özgüveninin turnuvalarda kaybolup nasılsa A kişisi kazanır mantığında devam etmesi  ve lisanslı oyun almamasından kaynaklı olduğunu biliyor musunuz?

FIFA oyunu anlamında EA Sports her yıl kendini geliştiriyor, emek veriyor ve daha iyi bir oyun sunmak için bütün bir sene çalışıyor ve yeni oyun çıktığında malum sitelerden oyunun sahtesini çeken insanlar neden "Türkçe spiker yok?" ya da "Neden Türkiye ligi yok?" gibi gereksiz ve saçma sorular soruyorlar. Online oyunculuk hayatı boyunca lisanslı oyun ya da key'e sahip olmayan insanların yakınmasını anlayamıyoruz ve anlamak istemiyoruz.

Oyunların pahalı olmasından yakınan insan kaç tane Crysis aldı? Ucuz ve Türkçe olmasına rağmen?! 

Son FIFA serisini oynayabilecek teknolojide bir bilgisayara sahip olan, pahalı internet faturalarını ödeyebilen insanların 40 Türk Lirası'ndan şikayet etmesini hoş karşılamıyoruz, bazılarımızın sigara ve alkol gibi lüks ve kötü alışkanlıkları bile var. Bunlara aylık giden para yıl boyunca oynanacak 1 oyunun 5 katından daha fazla. Sene boyunca oynadığı oyunu lisanslı alamayacak durumda olan insanların olduğuna inanmıyoruz açıkcası. Bir de korsan oyunla online oynanmasını sağlayan programın Premium üyeliğini alıp, oyunun orjinaline para vermeyen insanları anlamak saygı göstermek bizim açımızdan imkansız. Düzgün oyna, hakkın ile kazan diyen insanın, bir firmanın canını dişine takarak çıkardığı ürünün kopyasını kullanarak hak yemesine de tevazu gösteremiyoruz.

 Profesyonel oyunculuk konusuna gelince;

Profesyonel oyunculuğun tanımı, o işten para kazanabilecek seviyeye gelmiş demektir. Ülkemiz için bu tanım pek uygun değil açıkçası. Ülkemizde bu işten sürekli para kazanan insanlar yok denecek kadar az veya hiç yok. Ülkemiz için bir tanım yapacak olursak eğer; profesyonel anlamda bir oyuncu olmanız için kendinizi ulusal ve uluslararası anlamda geliştirmeniz, çeşitli uluslararası ladder ve turnuvalarda oynamanız, ulusal lan partylere ve turnuvalara katılmanız gereklidir. Tabi ki bunlar sizi yine de tam profesyonel yapmaz ancak ülkemiz şartları ile bu tanım daha doğru.

Elinizdeki korsan oyunlarla hiçbir zaman bir profesyonel olamayacağınızı aklınıza koymalısınız. Oyunun level seviyesini profesyonel yaparak tüm maçları kazanıp veya korsan oyunla online oynanmasını sağlayan bir platformda 8-10 kişiyi yenerek profesyonel oyuncu olduğunuzu sanıyorsanız kendinizi kandırmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz demektir.

Herkes kendince iyi oynar, ama her zaman sizden daha iyisi vardır. Bir topluluk oluşmadıkça, hiç bir zaman en iyi bizim ülkemizden çıkmaz ve ne eğlenebiliriz, ne de ulusal çapta büyük turnuvalarda mücadele edebiliriz.

Bu yüzden;

* Öncelikle oynadığınız ve kendinizi geliştirmek için emek verdiğiniz oyunu yapmak için emek veren insanlara da saygılı olun.Oyunun orjinalini alın. Bu sadece emek verenlere saygı değil kendinizi geliştirmenizdeki en önemli adımdır.

* Her zaman sizden daha iyi birisi olabileceğini aklınızda tutun.

* Dünya'da sadece sizin çevrenizdeki insanların o oyunu oynadığı düşünmeyin, emin olun Dünya sizin ekseninizde dönmüyor.

* Sizden daha iyi olana hile yaptın v.s. gibi suçlamalarda bulunmayın.

* Devamlılık sağlayamadığınızda asla pes etmeyin.

* Özgüveninizi kaybetmeyin.

* Oyunu asla terk etmeyin, kaybetmek isminizi zedelemez fakat kaçmak sizi beceriksiz ve korkak yapar.

* Sizden daha iyi olan oyuncuları suçlamak yerine, hatalarınızı eleştirmesini isteyin. Böylece kendinizi geliştirme fırsatı yakalarsınız.

* FIFA zeka ve yetenek oyunudur, kesinlikle gerçek futbol ile karıştırıp mantıksız olduğunu düşünmeyin. Çünkü yapay zekanın belirli sınırları vardır.

* Kaybetmenin mazereti olmaz, kabullenmek ise en büyük erdemdir.

* Her oynadığınız oyunda, rakibinizi ciddiye alın.

* Sizden daha kötü bir rakibe karşı oyun içinde istediğiniz gibi eğlenebilirsiniz, fakat oyun dışında saygı gösterin.

* En önemlisi bu oynadığımız sadece bir “OYUN”. Kendinizi haddinden fazla kaptırıp ailenizi ve sosyal yaşamınızı aksatmayın, yenseniz de yenilsenizde rakibinize saygılı olun. 

Sertan"KennyOii"Kay

Let's Play FIFA OrganizasyonuANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2019 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting