UEFA EURO 2008™ Detaylı İncelemeAvusturya-İsviçre yolcusu kalmasın..

96 Almanya,2000 Fransa,2004 Yunanistan...EURO 2008’in futbol ateşiyle yandığımız şu günlerde EA SPORTS organizasyonun lisanslı oyunuyla karşımızda.


Oyuna GirişOyunda her zamanki gibi sade bir menü kullanılmış. EA SPORTS yıllardır FIFA serilerinde kullandığı standart menüyü kahverengi ağırlıklı renk tonlarıyla bize sunmuş. Menülerdeki akıcılık,sadelik ve erişebilirlik yine çok üst düzeyde. Ancak yıllardır aynı menü stilini görmek sıkıcı olmaya başladı. Umarım FIFA 09'da daha farklı bir menü dizayn edilir,tabi akıcılık ve erişebilirlikten ödün verilmeden.

Oyun Modları

PLAY NOW

Her zamanki gibi standart hemen maça başlayalım modu. Maç başlamadan önce forma,stat,süre ve top seçimleri yapabiliyoruz.

UEFA EURO 2008™

EURO 2008 turnuvasını oynadığımız mod. Bu modu seçtiğimizde öncelikle bize 2 seçenek veriliyor,ya Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nden,yani en baştan başlıyoruz,ya da takımımızı seçip direk Avrupa Şampiyonası'ndan giriş yapıyoruz. Elbette tavsiyem elemelerden başlamanız. EURO 2008'e katılma mücadelesi veren tüm takımlar var(52 takım). Tüm takımlar gerçek hayatta mücadele ettikleri gruplarda mücadele ediyorlar. Yani dilerseniz 52 ülkenin en zayıflarından Liechtenstein'ı alıp uzun bir maraton sonucu kupayı kaldırabilirsiniz. E tabi böyle birşey yapmak için oyunu yalayıp yutmanız gerek sanırım.

Elemelerde kış aylarına geldiğimizde karlı ve kötü zeminlerde oynamamız,oyuncuların bu dönemlerde ağızlarından duman çıkması ve eldiven takıp,uzun kollu formalarla mücadele etmesi oyunu gerçekçi yapan bir özellik. Bunun yanında her maç öncesi milli marşların çalması da eskiden beri olan gayet güzel bir olay.

Turnuva finallerinin havası de gayet güzel yansıtılmış. Grup maçları genelde günlük güneşlik bir havada yapılıyor,çeyrek final,yarı final de genellikle gece oynanmakta. Takım ruhu gerçekten final maçlarında çok önemli. Takımın gaza gelmesi büyük bir yarar sağlıyor. Skor tabelasının sağ ve sol kısımlarında yeşille gösterilen barlarda bunu anlayabiliyoruz. Barların tamamen dolması oyuncuların güçlerini çok artırıyor. Bu gibi durumlarda oyunu durdurup Team Management'a bakmanızı öneririm. Gücü 75 olan bir oyuncu 82-83 civarına gelebiliyor. Maçlar sırasında sizi ilgilendiren bazı maç skorları da altyazı olarak geçiyor,bu da gayet gerçekçi olmuş. Ancak bu sistem bazen saçmalayıp çok alakasız maçları gösterebiliyor. Maçlardan önce ve sonra maç menüsünde altyazı ile çeşitli oyuncuların ve teknik direktörlerin görüşlerine yer veriliyor. Örneğin Portekiz maçı öncesi Hakan Balta’nın demecinde ‘Onları mağlup edebilecek güçteyiz,çok iyi hazırlandık’ dediğini görebiliyorsunuz.

Final maçlarında da çok güzel bir hava var. Bu maçlar kesinlikle ayrı bir atmosferde oynanıyor ve takım güçleri biraz arkaplanda kalıyor,maça iyi konsantre olan bir Faroe Adaları bile İtalya,İspanya gibi takımları devirebilecek seviyede oynayabiliyor.

Yeni Modlar

European CampaignOyunumuza eklenen yeni modlardan biri. Bu modu seçtiğimizde bir Avrupa-Asya haritası geliyor ve çeşitli bölgelere yayılmış bu haritada açık olan bazı ülkeler var. O açık ülkelere tıkladığımızda onlarla maça çıkıyoruz ama bunlar standart maçlar değil. Oyun sizden yapmanız gereken şeyleri istiyor ve istediklerini yaparsanız puan alıyorsunuz. Örneğin 2-0 yeniliyorsun,dakika 50,oyuna gir,maçı çevir gibi. EURO 2008 heyecanını tatmak isteyenlerin bu moda çok fazla rağbet edeceklerini sanmıyorum,ancak zaman geçirmek ve oyunu uzun süre oynamak için elbette iyi bir alternatif.

Captain Your CountryFIFA 08 ile hayatımıza giren ‘Be a Pro’ modunun EURO 2008’e uyarlanmış hali. Hatırlayacağımız üzere Be a Pro modunda sahada yöneteceğimiz tek bir futbolcuyu seçiyor ve onunla oynuyorduk. Bunda da takım kaptanını yönetiyoruz. Dilersek kendi kaptanımızı Create Player ile oluşturabilir,dilersek gerçekte olan bir futbolcuyu kaptan olarak seçip onu yönetebiliriz. Kaptanımızı seçtikten sonra moda eleme gruplarından mı finallerden mi katılacağımızı seçiyoruz. FIFA 08’de olan Be a Pro modundan çok farkı yok. Be a Pro adı verilen kamera değişmiş ve artık sahaya kale arkası diye nitelendirebileceğimiz bir kamera ile bakıyoruz. Eski kameradan çok daha iyi ve dinamik olmuş diyebilirim. Bunun dışında bu modun bize sunduğu büyük bir yenilik yok.


Oynanabilirlik

Oynanabilirlikte çok büyük çaplı bir gelişme olmadığını söylemeliyim. FIFA 08,hatta FIFA 07’yi oynayan bünyeler bu oyuna da çok çabuk alışacaktır. Çok dişe dokunur bir gelişmenin olmaması üzücü. Yeni bir duran top kullanma yolu geliştirilmiş. Kornerlerde,frikiklerde,penaltılarda Shift tuşuna basarak sol altta çıkan bir kutucuk yardımıyla çeşitli varyasyonlar yaparak şutlar atabiliyoruz. İlk başta alışmak gerçekten çok zor,ancak alıştıktan sonra duran toplarda inanılmaz bir kolaylık sağlıyor.

Takımlar maçın önemi ve gidişatına,deplasmanda ya da iç sahada olmasına göre çeşitli taktikler deniyorlar. Örneğin 1 puan almanın bile çok önemli olduğu bir deplasman maçına tek forvetle çıkıp,defansa kapanabiliyorlar. İç sahada oynadıklarında da genellikle açık bir futbol oynuyorlar. Bu da güzel bir yenilik olmuş.

Kendine güvenen ve zevkli maçlar oynamak isteyen oyun severlere önerim bu oyunu World Class seviyesinde oynamaları. Diğer modlar kendini kısa süre içinde tekrar edip insanı sıkabiliyor. World Class seviyesinde oynadığınız zaman rakibin her atağını dengeli bir şekilde kesmeniz,müthiş bir savunma yapmanız gerekiyor. Savunma yapmak için birinci kural da,kesinlikle ceza sahasına sırtı dönük olan oyuncuyu döndürmemek. Oyunu World Class seviyesinde oynamanın kötü yanları da yok değil. FIFA 08’e eklenen Kaleci Seviyesi ne hikmetse bu seride kalkmış ve kalecinin zorluk seviyesini ayarlayamadığımızdan kaleciler in anılmaz pozisyonlar çıkartabiliyor. Karşı karşıya bu kadar gol kaçması,rakibin de karşı karşıya bulduğu pozisyonları çatır çatır atması bazen çok sinir bozucu olabiliyor.

Sesler


The Pigeon Detectives

Yıllardır ses konusunda kaliteden ödün vermeyen EA SPORTS,yine yapacağını yapmış.

Oyunun müziklerinden başlayalım. FIFA 07’nin kaliteli soundtrack listesinden sonra FIFA 08 beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Bu oyunda da hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Sorun şu ki oyunda sizi gaza getirebilecek şarkı sayısı çok az. FIFA 07’de Muse’dan Supermassive Black Hole,BoyKillBoy’dan Civil Sin şarkılarıyla golleri 4’e 5’e katlardık. FIFA 08’de bunun gibi bir şarkı olmamasına rağmen depresif bünyeler için Travis’in Closer şarkısı yer alıyordu. Bu oyunun gaza getirebilecek tek şarkısı The Pigeon Detectives’den I’m Not Sorry.

Spikerler ise her yıl kendilerine bir şeyler daha ekleyerek yola devam ediyorlar. Clive Tyldesley ve adını hatırlayamadığım bir yorumcu arkadaş oyuna gerçekten de renk katıyor. Clive maç başlarken stad hakkında bilgiler verip kapasitesini söylüyor. FIFA 08’de gol atan oyuncuları ‘Gol!Villa attı’ şeklinde söyleyebilmeye başlayan arkadaşımız artık duran top başında duran oyuncuları da söyleyebiliyor. Örneğin Yıldıray ile korner kullanırken ‘Baştürk korner kullanmak için hazır’ şeklinde söyleyip oyunumuza heyecan ve gerçekçilik katıyor.

Taraftar seslerinde bir gelişme yok,FIFA 08’le aynı şekilde tepki veriyorlar. Milli takımımızın maçlarında ‘Türkiye,Türkiye!’ diye bağırıyorlar. Ayrıca bilmeyenler için milli maçlardan önce milli marşların da söylendiğini ve seremoni yapıldığını da ekleyelim.

Grafikler

Oyun ne yazık ki grafik konusunda kendine hiçbir şey katamamış. FIFA 08 ile aralarında hiçbir fark olmadığını söylesem yanılmış olmam. Bu bir ara oyun,EA’den çok büyük yenilikler beklememiz haksızlık olur ancak EA’nin eski jenerasyon(PS2-PC)oyunlarına özellikle bu konuda hiç önem vermemesi gerçekten can sıkıcı.

Teknik Direktörler

Sanırım bu yıl EA SPORTS’un yaptığı en dikkat çekici yenilik. Oyunumuzda Avrupa’nın en ünlü teknik direktörlerini görüyoruz. Maç içinde de ara sıra gözüken teknik direktörlerin hareketleri oldukça gerçekçi olmuş. Avrupa’nın önde gelen dedik,tabii ki Fatih Terim de olacak. Ne yazık ki grafiklerimiz yetersiz olduğu için teknik direktörlerin yüzlerine belirli bir yere kadar önem verilmiş. Ancak yine de Fatih Terim oldukça gerçekçi yapılmış ve yaptığı mimikler hiçbir teknik direktöre yakışmadığı kadar yakışmış. Fatih Terim pozisyonlara öyle tepkiler veriyor ki maçı bırakıp sandalyeden düşebiliyorsunuz.Fatih hocayı bir de yeni jenerasyon konsollarda görelim....

UEFA EURO 2008™,eksiklerine rağmen sizi kendine bağlayabilecek ve zaten futbolla geçen yaz mevsimine farklı bir heyecan getirebilecek bir oyun. Hepinize iyi oyunlar.

Yorumlarınızı ilgili forum konusuna yazabilirsiniz.

İnceleme FifaMen(Batuhan Akdeniz) tarafından yazılmıştır.Tüm hakları SCN ve Batuhan Akdeniz’e aittir. İzin alınmadan yayınlanamaz.ANA SAYFA - FIFA - PES-WE - FM-CM - LİG - SPOR - DOSYALAR - FORUM - GALERİ - YARDIM >

Copyright ©2001-2021 SoccerCenter.Net - E-mail: info@soccercenter.net

Barındırma: hosting